En Asil Kedi! Norveç Orman Kedisi!

En Asil Kedi! Norveç Orman Kedisi!

Kediler dünyanın her yerine yayılmış ve farklı türlerde yaşamlarına devam etmekte olan hayvanlardan biridir. İnsanlar ile kediler arasındaki ilişki milattan çok öncelere dayanmakla birlikte

Kediler dünyanın her yerine yayılmış ve farklı türlerde yaşamlarına devam etmekte olan hayvanlardan biridir. İnsanlar ile kediler arasındaki ilişki milattan çok öncelere dayanmakla birlikte bu birliktelikle beraber kedilerin evcilleştirilmeye başlandığı söylenebilir. Vahşi yaşam koşullarında insanlarla karşılıklı fayda ilişkisi ile bağ kuran kediler böylece uysal yaşama ilk adımlarını atmış oldular. İnsanlar olan ilişkileri geliştikçe popülasyonları büyüyen kedilerin türleri de oldukça artmaya başlamıştır. Bazı kedi türleri farklı cinslerin çiftleşmesi ile ortaya çıkmış olsa da bazıları ise saf ırklarını korumuştur. Norveç orman kedisi de geçmişi çok öncelere dayanan saf kedi türlerinden biridir. Bu yazımızda Norveç Orman Kedisi Özellikleri üzerinde durmakla birlikte, köken ve bakımları üzerine de birkaç derleme yapacağız.

norwegian-forest.png

Norveç yerlilerinin çok tanrılı inanış dönemlerinden beri efsaneleşen ve Norveç orman kedisine atfedilen hikayelerin de oldukça yaygın olduğu bu kediler adından da anlaşılacağı üzere vahşi yaşamdan en az kopan kedi türlerinden biri olmuştur. Evcilleştirilebilen Norveç orman kedileri diğer tüm kediler gibi insanlar ile uyumlu bir yaşam sürdürebilmektedirler.

 

     Norveç Orman Kedisi Tarihi ve Kökeni

norvec-orman-kedisi-ozellikleri-1.jpg

Tarihi oldukça eskilere dayanan Norveç orman kedileri için binlerce yıllık bir geçmişe sahip oldukları söylenir. Norveç’te çok tanrılı geçmişten tanrı Freya’nın arabasını çeken kedilerin Norveç orman kedileri oldukları efsanesi oldukça popülerdir. Bazı kaynaklara göre kökeni Türkiye olan Ankara kedilerinin atasının da Norveç orman kedileri olabileceği söylenmektedir.

Norveç orman kedilerinin ilgi çekici fizikleri ve duruşları sebebiyle birçok kraliyet tarafından hediye olarak alınıp veya verilmiştir. Türkiye topraklarına da Bizans dönemi ile birlikte giriş yapan Norveç orman kedilerinin Avrupa’da görülmeleri de bu tarihlere denk düşmektedir. 1977 yılında koruma altına alınan bu saf kedi ırkının günümüz kedi türlerinden vahşi yaşama en alışkın olanı olarak bilinmektedir. Norveç halkının sevdiği ve saygı duyduğu bu kediler insan besinlerini böcek ve haşerelere karşı koruması sebebiyle oldukça ilgi görmekteydiler. Vahşi yaşamının izlerini evcilleşen Norveç orman kedilerinde de gördüğümüz bu tür diğer kedi cinslerine oranla Van kedileri ile birlikte suyu seven kediler arasında gösterilmektedir. Geçmişinin nehirlerden balık avlayabildiği bu kediler hala suyu sevmekte ve nehirlerden balık avlayabilmektedirler.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.