Emzirirken Tüketilmemesi Gereken Besinler!

Emziren annelerin sağlığına oldukça dikkat etmesi gerekiyor. Bunun için de bazı besinlerden uzak durması tavsiye ediliyor. Peki, emziren anneler hangi besinlerden uzak durmalı? İşte detaylar…

Emziren annelerin bazı besinlerden uzak durması öneriliyor. Peki, annelerin hangi besinlere dikkat etmesi gerekiyor?

Alkol

Kanda bulunan alkol oranı, sütteki ile aynı seviyededir. Alkol kanı terk ettiği zaman sütü de terk etmiş olacaktır. Bir süre sonra da kan ve süt alkolden temizlenmiş olacaktır. Temizlenme süresi, alınan alkol miktarı, vücut yapısı, alkol alındığı esnada karnın aç veya tok olması gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Alkol aldıktan sonra beklemeden bebek emzirmek, bebeği ve süt üretimini olumsuz yönde etkileyebilir. Abartılı ve düzenli alkol tüketiminden emzirme döneminde uzak durulması büyük önem taşıyor.

Kafein

Gün içinde 1-2 fincan kahve tüketilmesinde herhangi bir problem bulunmuyor lakin aşırıya kaçılması bebekte huysuzluk ve uyku güçlüğüne neden olabilir.

Çikolata

Çikolata yüzde 60 oranında kakao içermektedir ve sağlıklı bir besindir. Theobromine ve kafein içermesinden dolayı bazı bebeklerde uyarıcı etkiye neden olabilir. Uzmanlar emzirme döneminde çikolatanın tamamen yasaklanması için bilimsel bir neden olmadığını dile getiriyor.

İnek Sütü Ürünleri

Bebeklerde meydana gelen alerjik reaksiyonların birçoğu inek sütünden kaynaklanmaktadır. İnek sütünde bulunan proteinler anne sütüne geçer ve bazı bebeklerde buna karşı duyarlılık oluşur. Huysuzluk, gaz, pişik, mukus gibi alerjik belirtiler görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

Fıstık

Bebeklerde görülen alerjik reaksiyonların ikinci sebebi de fıstıktır. Fıstık tüketiyorsanız ve bebeğinizde alerjik reaksiyonlar oluşuyorsa fıstığı kesinlikle bırakmalısınız. Birçok anne bu tarz alerjilerin önüne geçmek için emzirdiği sürece fıstıktan uzak duruyor.

Baharatlı Yiyecekler

Anne sütü emen bebeklerde nadir de olsa alerjiye neden olabiliyor. Eğer acılı yemek seviyorsanız, bebeğinizin durumuna göre yiyip yememeyi tercih edebilirsiniz.

Balık

Cıva oranından dolayı bazı balık türlerini tüketmek sakıncalı olabilir. Ton balığı, kılıç balığı, uskumru gibi büyük balıklar yerine küçük balıklar tercih edilmeli ve düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Sağlıklı, taze ve çeşitli beslenmek bu dönemde oldukça önemli. Anne sütü her zaman tüm alternatiflerden daha iyidir.