Emekliye Sürpriz Haber! Yüzde 4 Ek Ödeme Mi Verilecek?

Emekliye Sürpriz Haber! Yüzde 4 Ek Ödeme Mi Verilecek?

Dün yaşanan bir olaya göre emekliye maaşın yüzde dört oranında ek ödeme yapılacağı duyuruldu. Bu gelişmeyle birlikte emekliler her ay maaşları ile yüzde dörtlük bir ek ödeme alacak. Yaşanan bu olay doktor emeklilerine de bir umut oldu. Haberin kapsamında

 

Dün yaşanan bir olaya göre emekliye maaşın yüzde dört oranında ek ödeme yapılacağı duyuruldu. Bu gelişmeyle birlikte emekliler her ay maaşları ile yüzde dörtlük bir ek ödeme alacak. Yaşanan bu olay doktor emeklilerine de bir umut oldu. Haberin kapsamında doktor emeklilerinin de üçüncü bir ödeme imkânından faydalanacağı ifade edilmektedir. Ancak bu ek ödeme için belirli koşullar yer alıyor. Koşullara uygun olan emekliler için yaklaşık 1625-2072 TL aralığında ödeme sağlanacaktır.

2-002.jpg

Emekliye Ek Ödeme Mi Geliyor

 Kurumdan emekli maaşı alan kişilere ek ödeme geliyor. Ortaya atılan bir açıklamaya göre emeklilere maaşının yüzde dördü kadarı ek ödeme olarak verileceği söyleniyor. Bu haberle ilgili bütün detaylar açıklık kazandı ve emeklilere ek ödeme sağlanacağı bilgisi paylaşıldı. Emekliler için düzenlenen ödeme planına göre her ay maaşlarına ek olarak yüzde dört veya yüzde beş arasında yapılan ek ödemeler yatırılmaya devam ediyor. Doktor emeklileri adına da üçüncü bir ek ödeme yapılacağı bilgi bulunmaktadır.

2019 yılı içerisinde başlanılan uygulama ile birlikte emekli sandığı kapsamı içerisinde emekli olan uzman doktor ve uzman olmayan doktorlar için her ay ek ödemeler yeni ödemeler için yapılacaktır.Fakat yapılacak olan bu ek ödemelerin miktarları uzman doktor olmayanlar için 2007 TL olurken uzman doktorlar için ise 2065 TL olarak yatırılacaktır.

Emeklilere Maaş Artışı

Emeklilerle ilgili sağlanan ödemeler memur maaşı farkı içerisinde yapılan artış ile birlikte yükselmeye devam etmektedir. 2021 yılı başlarında ise memur maaşlarının üzerindeki kat sayı farkı yüzde üçlük bir oranla artışa geçecektir. Bu artışın yanında 2020 senesinin 2. altı aylık döneminde enflasyon oranları baz alınacaktır ve enflasyon oranları, yüzde dördün üzerine çıkar ise artış yaşanan kısım da bu yüzde üçlük dilimin üzerine eklenerek emeklilere ödeme sağlanacaktır.

Oluşabilecek yüzde üçlük artış ile aylık olarak yapılacak olan ek ödemeler için, uzman olmayan doktorlarda 2067 uzman olan doktorlarda ise 2703 TL seviyelerinde ek ödeme sağlanacaktır.

Enflasyon Oranına Göre Artış

Emeklilere sağlanacak olan ek ödeme enflasyon oranları ile bağlantılı olacak.  Enflasyon rakamlarındaki yükselişlerde fazla olursa yüzde üçlük oran bu artışların üzerine eklenecek. Şimdi emekliler tarafından merakla beklenen konu ise yapılacak olan ek ödemelerden kimlerin faydalanacağı sorusudur. Yapılacak olan bu ek ödemeden faydalanacak olan kişiler ödeme seçenekleri aylıkları ile birlikte gelen makam tazminat ödemesini hak etmemiş olması gerekir.

Emekli doktorlar bu zamanlarda sigortalı olarak işe başlar ise ilave ek ödemeden faydalanamayacaklardır. Uzman doktorlar vefat ettikleri süre itibariyle ek ödemeleri  birinci derece yakını olan hak sahibine verilecektir. Eğer bu şahıslar maaş bağlanma oranlarına uygunsa ek ödemeden de faydalanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum