Emekliye Dev Zam! En Düşük 3.213 TL!

Emekli vatandaşların yılın ikinci yarısında alacağı zam miktarı netleşmeye başladı. Temmuz ayıyla birlikte emekliler yılın ikinci zammını da almış olacak. Peki, ne kadar zam yapılacak? İşte detaylar…

Milyonlarca emekli vatandaş temmuz ayında maaşlara yapılacak olan zam miktarını araştırmaya devam ediyor. Bilindiği üzere temmuz ayındaki zam enflasyona göre yapılmaktadır. Temmuz ayına artık sayılı günler kala emekliler zam miktarının ne kadar olacağını merak ediyor.

Emeklilere zam altı aylık dönemdeki enflasyona göre yapılmaktadır. Emekliler 2021 yılının ilk zammını ocak ayında almıştı. İkinci zam için temmuz ayı bekleniyor. Sendikalar ve hükümet arasındaki toplu sözleşme uyarınca yüzde 3 zam ve yüzde 3.39 enflasyon farkı alınacak. Şu an için memur emeklileri yüzde 6.39 zam almayı garantilemiş durumda. Haziran ayı enflasyon oranı da yüzde 6.39’luk oranın üzerine eklenecek ve temmuz ayında memur emeklilerine yapılacak zam miktarı netleşmiş olacak. Haziran ayı enflasyon oranı 0 dahi çıksa memur emeklileri yüzde 6.39’luk zammı almış olacak.

En Düşük Maaş Ne Kadar Olacak?

2021 yılının ikinci zammına oldukça kısa bir süre kalmış durumda. 2021 Ocak-Mayıs dönemine ait olan enflasyon oranı TÜİK tarafından yüzde 6.39 olarak açıklandı. Yüzde 3 zammın üstüne yüzde 3.39 enflasyon farkı da eklenecek ve memur emeklisi en düşük yüzde 6.39 zam almış olacak.

Temmuz ayındaki ikinci zam sonrasında memur emeklilerinin maaşlarında da yükseliş yaşanacak. Zam sonrasında en düşük memur emeklisinin maaşının 3 bin 20 TL’den 3 bin 213 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Zamla birlikte koronavirüs salgınından dolayı oldukça zor günler geçiren emeklilerin rahat bir nefes alması bekleniyor.