Emeklilik Yaşı Düşürüldü! SGK'ya Göre Kaç Yaşında Emekli Olacaksınız?

Emeklilik Yaşı Düşürüldü! SGK'ya Göre Kaç Yaşında Emekli Olacaksınız?

SGK'nın ve yetkili kurumların açıklamasına göre erken emeklilikte önemli faktörler bulunmakta. Malulen emekli olma yönteminden habersiz vatandaş için malul emeklilik maaşı ve emekli olma yüzdesi gibi konulara değindik. Engelli raporuyla emeklilik mümkün.

Erken emekliliğin ve yıllarca beklemeden emekli olmanın yolunu arayan vatandaşların neler yapması gerektiği hakkında bir yazı hazırladık. Milyonlarca emeklilik adayı yaş beklemekle beraber sigorta primlerimi tamamlama konusunda sonradan yaşanan engellilik durumuna takılmaktadır. Engellilik hali sebebi ile sigortalı işte çalışamayan veya çalışsa dahi zorlanmakta olan vatandaşlar için güzel haberlerimiz var.

Malulen Emeklilik ile Mümkün

Malulen emeklilik durumu, kişinin sonradan çeşitli engellere sahip olması sebebiyle vatandaşa tanınan hakların başında gelir. Böylelikle kişi erken emekli olabilir ve emekli maaşı almaya hak kazanabilir. Engelli olduğunu iddia eden kişinin devlet hastanelerinin sağlık heyetine girerek bazı kontrollerden geçmesi gerekiyor. Branşına göre uzman doktorların incelemesi sonucu belirli bir yüzde alacak olan vatandaş, toplam yüzdesi daha önce belirlenmiş sınırı geçtiği takdirde erken emekli olmaya oldukça yaklaşacaktır.

Kişinin malulen emekli sayılabilmesi için çeşitli yasalar tarafından belirlenen şartları karşılaması gerekmektedir. En önemli şart bu engel durumunun doğuştan gelmemesi ve bir süre sigortalı şekilde çalışmaktır. Eğer ki kişi doğuştan engelli ise emeklilikten herhangi bir şekilde faydalanamaz. Malulen emekli olabilmek için en temel şartlardan biri budur.

Değişen Çalışma Oranına Bakılır

Daha önce işinde çalışan kişinin geçmişteki sağlık durumu ve çalışma gücünün şimdiye göre yüzde kaç düşüş sağladığı oldukça önemlidir. Bu da yüzdesel oranla ifade edilmekle beraber belirli yüzdelerin üstünde olan vatandaşların emekli olma olasılığı artmaktadır.

Engelli Raporu En Az Yüzde Kaç Olmalı?

Engelli olduğu belirlenen kişinin alacağı raporda en az %60 engelli olduğu belirtilmesi gerekmektedir. Ancak bu yüzde, emekli olabilmek için yeterli değil. Çünkü malul emekli sayılabilmenin koşulları arasında yüzdesel şartı karşılamak tek başına çözüm olmuyor. Malul emekliliği etkileyen farklı durumlar vardır. Bu yüzden kişinin maluliyet hakkına ulaşabilmesi için raporda yer alan engellilik yüzdesi tam anlamıyla bir şey ifade etmez.

Erken emekli olmak isteyen vatandaşların pek çoğu malulen emekliliğin ne olduğu konusunda fikir sahibi değildir. Yıllardır emeklilik bekleyen milyonlarca vatandaşın SGK'nın yapmış olduğu bilgilendirmeleri takip etmeleri ve kendilerinin de bundan pay sahibi olabilme ihtimalini göz ardı etmemeleri gerekmektedir.

Malulen Emekli Maaşı 2020

Ülkemizde 100 bini aşkın malul emekli bulunmakta ve bu emekliler aylık ortalama 971 TL maaş almaktadır. 2021 Ocak ayında tahmin edilen ve neredeyse kesinlik kazanacak olan emekli maaşı miktarı ise 1020 TL olarak öngörülmüştür. Daha önce çalışma geçmişi olan ve sonradan engelli olan yakınlarınızın emekli olabilmeleri adına sağlık kuruluna başvuru yapmanız oldukça iyi olacaktır. Emeklilik durumunun mümkün olup olmadığını kontrol ederek kişinin emeklilik maaşı almasını mümkün kılabilirsiniz.

İlgili Haberler