Emeklileri sevindirecek sürpriz zam gelişmesi! Karar verildi, bütün maaşlar artacak! Maaşlar 2938 TL…

Emeklileri sevindirecek sürpriz zam gelişmesi! Karar verildi, bütün maaşlar artacak! Maaşlar 2938 TL…

Ülke genelinde birçok emekli olan vatandaş 2021 senesinin Ocak ayında yapılacak zam ile ne kadar maaş alabileceklerini araştırmaya büyük bir hızla devam ediyor.

Ülke genelinde birçok emekli olan vatandaş 2021 senesinin Ocak ayında yapılacak zam ile ne kadar maaş alabileceklerini araştırmaya büyük bir hızla devam ediyor.  Verilecek zam oranları ne miktarda olacak ve bunun sonucunda en düşük ile en yüksek emekli aylıkları ne kadar olacak soruları merak ediliyor. 2020 senesinin son altı aylık bölümünde meydana gelecek enflasyon miktarına paralel bir biçimde maaşların artış göstermesi beklenen durumlardan belki de en önemlisi.  Rakamlar netleştiği zaman maaşların da ne kadar artacağı belli olacak.

Merkez bankası üzerinden gelecek olan beklenti anketinin de açıklanmış olmasıyla birlikte emekli maaşlarına olacak zam miktarı sayesinde en düşük ve en yüksek aylıklar da belli olacak. Ülke genelinde birçok emekli için senede iki kere aylıklara zam geliyor. İlk zam ocak ayında meydana gelmekte iken ikinci zam oranları da temmuz ayı itibariyle maaşlar üstünde yerini alıyor. Zamların netleşmesinde en önemli etken merkez bankasından gelen senenin son altı aylık bölümündeki enflasyon oranlarının ne kadar olacağı ile ilgili olarak paralel bir biçimde ilerliyor.


Ocak ayında emekli aylıklarında artış ne kadar olacak?

0x0-2020-yilinda-emekli-maaslari-ne-kadar-olacak-emekli-maaslarina-ne-kadar-zam-gelecek-1575268720377.jpg

Merkez bankasından verilecek olan beklenti anket neticesinin 5.4 olmasının neticesinde maaşlarda gelecek zam oranlarının da bu biçimde olacağı değerlendiriliyor. Eğer beklenen durum bu şekilde olur ve SSK ile bağkur üstünde bu biçimde bir artış meydana getirilirse emekli aylıklarında zam ortalama olarak 358 TL ye kadar olabilecek. Verilen haberlere göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri üzerinden net aylık en yüksek miktarda 6375.37 kuruş olarak bilinmekte. Tavan kısımdan ödeme alan yurttaşlar için net maaşlarında % 5.4 artış ile birlikte 6719.64 TL olması da olasılıklar arasında. Ek ödeme işlemleri  ile birlikte 268.79 lira olacak. Yüksek kısımdan emekli maaşı alan yurttaşların ellerine dönem içerisinde geçecek net aylık ise bu nedenle 6988.43 TL olacak.

En düşük olarak bilinen emekli maaşı Ocak ayında ne kadar olacak?

 

Şuan esnaf emeklisi olarak bilinmekte olan  yurttaşların en düşük maaş olarak 1988, 2000 senesinden daha önceki senelerde emekli olmuş SSK içerisinde yer alanlar için 2353 TL, memurlar üstünde de 2938 TL olması düşünülen durumlar arasında yer almakta. 

65 yaş aylığı alan yurttaşların maaşları ne kadar olacak?

 

65 yaş maaşı temmuz ayında verilecek zamdan sonra 711.5 TL miktarında yerini alacak. Fakat Ocak ayında yapılacak olan zam ile birlikte 742.81 TL olması da muhtemel.

Engelli yurttaşların aylıkları ne kadar artış gösterecek?

Yüzde 40 ve 69 arasında oranlarda engeli olan yurttaşlar için ödenen maaş ücreti 592.96 TL üzerine çıkması muhtemelken % yetmiş ve daha üstünde engel oranı olan yurttaşların aylık alacakları miktarın 889.40 TL olması da beklentiler içerisinde.

Aile yardımları ne kadar?

Gelecek olan % 5.4 artış oranı ile birlikte eş yardımı için verilecek ücret 366.54 TL arasında bulunurken , 0 - 6 yaş arasında bulunan çocuklar için 80.62 TL, 6 yaş üstünde yer alan çocuklar için 40.31 TL tutarında yardımlar olacak. Bunun anlamı hem eşi çalışmayan ayrıca da iki çocuğu bulunan yurttaşların maaşlarına aile yardımı için 527 TL eklenmesi de olacak.

Evde bakım aylıklarına ne kadar zam gelecek?

Engelli ve bakıma muhtaç bulunan yurttaşlara bakmakla yükümlü olan yurttaşlara aylık olarak ödenmeye devam etmekte olan ücretin 1612 TL ye kadar olması da bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum