Emeklilere kötü haber yürürlüğe girdi! Artık aylıklar %7.2 daha az verilecek… 

Emeklilere kötü haber yürürlüğe girdi! Artık aylıklar %7.2 daha az verilecek… 

Emeklileri son derece üzecek kötü haber maalesef geldi. Aylıklarda % 7.2 oranlar notasında azalma olması yürürlüğe girmiş oldu. Emeklileri oldukça yakından alakadar eden ve bir hayli üzen bir haber daha geldi.Emeklileri son derece üzecek kötü haber maalesef geldi. Aylıklarda % 7.2 oranlar notasında azalma olması yürürlüğe girmiş oldu. Emeklileri oldukça yakından alakadar eden ve bir hayli üzen bir haber daha geldi. Gelen son önemli habere göre aylıklarda % 7.5 oran noktasında azalma durumları yürürlüğe girmiş oldu. Bu karar oldukça büyük bir risk taşıyacak. Bağkur kapsamında yer alan yurttaşlar olması veya çalışıyor olması ise bu noktada fark etmiyor. 

emeklilere-kotu-haber-ecabed6m.jpg

Bazı insanların son derece hayallerini süsleyen emeklilik süreçleri gelmesiyle maddi anlamda zor zamanlar yaşanmasından dolayı yeni bir işte çalışmaya bilindiği üzere  devam ediyor. 

 

Aylıklarda kesinti olacak mı?

 

Emekli olunmasından sonra çalışmaya devam edilmekte Vatandaşlar tarafından kazanılan emeklilik ile birlikte çalışma hayatına devam edilmesi mümkün mü? Oldukça merak edilmektedir. Emekli aylıklarında herhangi bir kesinti bulunmasına engel olmak noktasında SGDP adı altında verilmekte olan prim ödemelerinin de yapılıyor bulunması gerekmektedir. 


SGDP nedir?

 

Sosyal güvenlik üzerinden destek primi kısaltması olarak ve emekli aylığı almakta olan yurttaşların yeniden çalışmaya başlamalarının akabinde emekli aylıklarında kesintiler yapılacaktır. Emeklilik için hakkı kazanmış olan yurttaşların emekli maaşlarından kesinti yapılmasının akabinde kamu hayatında olan hizmetlerine yine devam etme olanağı yer alır. Bir taraftan işçi olarak çalışma noktasında hayatına devam etmekte olan yurttaşlar da çalışma hayatına devam etmeleri sebebiyle iş yerinden almış oldukları ücret üzerinden bir ücret kesinti yapılmaktadır. 

 

Aylıklarda ne kadar kesinti yapılacak?

 

İşçi olarak çalışmaya devam etmekte olan yurttaşların aylıklarında % 7.5 oranlarında kesinti olmakta iken % 22.5 ve 2 vadeli olacak şekilde sigorta kolu adı ile birlikte toplam olarak % 32 oranları ile % 32lik bir kesinti olacağı biliniyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum