Erdoğan Açıkladı: 46 Yaşında Emekli olabilirsiniz, tek şartı var..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dakika açıklamalarına göre emeklilerle ilgili yasayı onayladı. Erken emelilikle ilgili çalışmaların bittiğini yakında zamanda yürürlüğe gireceği açıklandı.

Yayınlanma:
Erdoğan Açıkladı: 46 Yaşında Emekli olabilirsiniz, tek şartı var..

46 yaş için tek şart varYaşa takılmadan” emekli olabileceğine dik-kat çekti. 08.09.1999 ve önceden olanlardan, erkek ise 25 yıl mecburi hizmet zamanını ve emeklilik amacıyla gerekli prim günlerini tamamlayanlar, hanımefendi ise 20 yıl mecburi hizmet zamanını ve emeklilik amacıyla gerekli prim günlerini tamamlayanlar bu haktan faydalanabilecekler.

Bir öteki deyişle, bu öneri Ekim ayında yasalaşırsa, erkek amacıyla 1993 senesi Ekim ayından evvelce ilk kere SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, kadın amacıyla 1998 senesi Ekim ayından evvelce ilk kere SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, gerekli olan 5000 ile 5975 gün aralığındaki hizmet prim günlerini tamamlamışlarsa, Bu yasadan yararlanarak üç ay içerisinde yazılı müracaatte bulunmaları niteliğinde emekli olabilecekler.

Dolayısıyla öneride gördüğümüz suretiyle, yalnızca 1999 senesindan evvelce SGK kapsamına alınanları öneme almaktadır.Kanunun yürürlüğe girmesiyle ihtiyaç duyulan 20 sene ve 25 sene gibi zorunlu hizmet zamanını, SGK ilk giriş tarihinden evvelce askerlik görevini yapmış olanlar ve/veya yurtdışında çalışmış olanlar borçlanma yöntemiyle tamamlama hakkına haiz olacaklar.Prim günlerinde eksik olanlar ise doğum, askerlik ve yurtdışı gibi borçlanma yöntemleriyle eksiklerini tamamlama haklarına haiz olacaklardır. Diğer yandan yaş koşulu kanunundan evvelceki emeklilik ile alakalı kanunları incelediğimizde, ilk SGK girişleri 18 yaşından ufak olanların, 18 yaşını doldurmuş olduğu tarih SGK ilk girişi olarak kabul edilmektedir.Bu şekilde anlaşılıyor ki Kanun Teklifinin aynen kabulü durumunda, 1975 Yılı Ekim Ayından evvelce doğan erkekler ile 1980 Yılı Ekim Ayından evvelce dünyaya gelen hanımefendiler bu Kanundan yararlanarak emekli olabileceklerdir. Kanun Teklifinin değiştirilmesi ya da tekrar düzenlenmesi niteliğinde aktüel detaylarını tekrar değerlendireceğiz.

SGK ilk giriş tarihinden evvelce askerlik görevini yapmış olanlar ve/yada yurtdışında çalışmış olanlar borçlanma kanalıyla tamamlama hakkına sahip olacaklar.Prim günlerinde noksan olanlar ise doğum, askerlik ve yurtdışı benzer biçimde borçlanma yöntemleriyle eksiklerini tamamlama haklarına haiz olacaklardır. Diğer taraftan yaş koşulu kanunundan evvelceki emeklilik ile ilgili kanunları incelediğimizde, ilk SGK girişleri 18 yaşından küçük olanların, 18 yaşını doldurmuş olduğu tarih SGK ilk girişi olarak kabul edilmektedir.Bu şekilde anlaşılıyor ki Kanun Teklifinin aynen kabulü niteliğinde, 1975 Yılı Ekim Ayından evvelce dünyaya gelen erkekler ile 1980 Yılı Ekim Ayından evvelce doğan hanımefendiler bu Kanundan yararlanarak emekli olabileceklerdir. Kanun Teklifinin değiştirilmesi veya yine düzenlenmesi niteliğinde güncel detaylarını yine değerlendireceğiz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet