6 Yıl Erken Emeklilik Hakkı

6 yıl erken emeklilik hakkı sunuluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, kadınlara doğum yaptıktan sonra doğum borçlanmasıyla 6 yıl erken emeklilik hakkı tanınmıştır.

Yayınlanma:
6 Yıl Erken Emeklilik Hakkı

6 yıl erken emeklilik hakkı kadınların doğum yaptıktan sonra kullanabilecekleri avantajlı haklardan biridir. Kadınların dünyasında hem iş hem çocuk daha yoğun oluyor çocukların ise annelere ihtiyaçları çok daha fazla olur. Normal emeklilik şartları arasında belirli gün sayısı kadar prim ödemiş olmak ve emeklilik yaşını doldurmuş olmak vardır.

Ancak bunun dışında kadınlar ve erkekler için emekliliği kolaylaştıracak çeşitli uygulamalar mevcuttur. Bu çerçevede kadınlar sigortalı çalıştıkları süre içerisinde doğum yaptıkları zaman gerekli başvurular neticesinde eğer tüm şartlar sağlanıyorsa 6 yıl erken emekli olma hakkına sahip olurlar. Doğum yapmış olmaları dışında kadınların evlat edinmiş olmaları da 6 yıl erken emeklilik haklarını kullanmaları noktasında ayırt edici bir özelliktir.

Annelerin iş hayatları çocuklarla birlikte daha zorlu olarak geçer. Yıpranma oranları genel olarak daha yüksek olur. Bu yüzden de genel olarak anneler için erken emeklilik şartlarına daha çok gereksinim olur. Özelliklede doğum süreçleri iş dünyasında yer almak anneler için güç oluyor. Bu yüzden de erken emeklilik süreçlerinde istenir ve gerekli koşullar sağlanırsa doğum süreci 6 yıl kadar eklenir.

Kimler 6 Yıl Erken Emeklilik Hakkından Faydalanabilir?

Çoğu zaman kadınlar doğum yaptıktan sonra çocuğun küçük olması sebebiyle bakımını üstlenebilmek adına işlerine ara vermek ya da tamamen ayrılmak durumunda kalmaktadırlar. Bu sebeple de emeklilik primleri boşa giderek emekli olma durumları tamamen ortadan kalkmaktadır. Bu durumu yaşayan kadınlar; emeklerinin boşa gittiği hissine kapılırlar. Sosyal Güvenlik Kurumunca bunu engellemek adına emeklilikle alakalı mevzuatta yeni düzenlemeler yapılmıştır.

Düzenlemeler ile kadınları iş dünyasında soğumaları engellenir. Bu düzenlemeler çerçevesinde kadınlar sigortalı çalışmaya başlamalarının ardından 3 çocuğa kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na doğum borçlanması adı altında borçlanma yapabilmektedirler. Üç çocuk fazlası için doğum borçlanması kapsamı konusunda yer almazlar.

Bu doğum borçlanması kadınların emeklilik için ödemeleri gereken iş günü primlerinde düşüşe sebep olmaktadır. Düşüş yaşandığı takdirde de kadınlar 6 yıl erken emekli olma hakkı elde etmiş olurlar. 6 yıl 2190 prim günü avantajı sağlayarak emeklilik günün 6 yıl erkene çekilmesini sağlamaktadır. Böylece genel olarak doğum borçlanmaları ile anne çalışanlar istemeleri halinde erkenden emekli olabiliyorlar.

Kadınlarda Doğum Borçlanması

Kadınların doğum yapmalarının ardından doğum borçlanması sayesinde 6 yıllık erken emeklilik hakkına sahip olmalarının bazı şartları bulunmaktadır. Doğum borçlanması şartları nelerdir? Sorusu iş dünyasında sıklıkla yer alır. Bunlardan en önemli olanı doğumların, kadının sigortalı bir işte çalıştığı esnada gerçekleşmiş olmasıdır. Aksi takdirde sigortalı işten önce doğum yapmış kadınların doğum borçlanmasından faydalanması mümkün değildir. Yani kadının eğer üç çocuğu varsa; bunlardan bir tanesi çalışma hayatından önce doğurdu ise doğum borçlanması kapsamında çalışma hayatında doğan iki çocuk eklenir.

Kadınlara tanınan bu hak çerçevesinde 1 doğum için 720 iş günü primi kadar borçlanma sağlamaktadır. Doğum borçlanması 3 çocuğa kadar kullanılabildiğinden sigortalı iş esnasında 3 kere doğum yapan kadınlar toplamda 2190 iş günü primini ödemeden tekabül ettiği 6 yıl süre için erken emekli olabilmektedirler. Erken emeklilik düşünen annelerin çocukları erken emeklilik sürecinde güçlü bir etken oluyor.

Günümüzde bu şekilde pek çok çalışan anne erkenden emekli olmuştur. Genel olarak çalışma hayatında erken emeklilik süreci cazip gelir. Anne olmak erken emeklilik sistemine göre büyük bir avantaj oluyor.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet