Emekli olacaklar büyük müjde: indirim yapılacak!

Milyonlarca yurttaşı ilgilendiren yapılandırma paketinde prim borcu olan veya geçmişte sigorta süresini donduran Bağ – Kur’lulara da yeni müjdeler geldi. İşte tüm detaylar…

Milyonlarca yurttaşın devlete olan vergi ceza ve prim borçları kapsamında alan yapılandırma sadece borçluları değil Bağ – Kur’luları da oldukça sevindirdi. Prim borcu veya geçmişte sigorta süresini donduranlar, önemli imkanlara kavuştu. İşte yapılandırmada Bağ – Kur’lulara getirilen imkanların geniş detayları…

30 Nisan 2021 yılına kadar oluşmuş prim borçları yapılandırılacak. Bunların içinde 31 Ağustos’a kadar da Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması ve 31 Ekim’e kadar da ilk taksitin yatırılması gerekmekte. Borçların gecikme faizleri silinerek, Yİ – ÜFE farkı eklenmiş olacak.

İlk taksit ödeme süreleri içerisinde peşin ödeme yapanlardan, Yİ – ÜFE tutarının da yüzde 90’ının tahsilinden vazgeçilecek. Taksitlerin seçilmesi durumlarında ana para veya Yİ – ÜFE tutarlarıyla hesaplanan borç belirlenen katsayılara çarpılacak.

Yapılandırmaya Başvuru Yapılmazsa Ne Olur?

30 Nisan tarihinden itibaren prim borcu bulunan Bağ – Kur’luların borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden dördün ayın sonuna kadar ödememeleri veya yapılandırmamaları durumunda; 30 Nisan’dan önceki prim borcu bulunan hizmetler durdurulup, prim borçları silinecek.

Bu süreler boyunca sigortalılık süresi olarak da değerlendirilmeyecek ve kurum alacakları arasında da yer almayacak. Daha sonra talep edilirse süreler canlandırılacak.

Yapılandırmanın Sağlayacağı Fırsatlar

Borcunu yapılan yurttaşlar, ilk taksit ödemeleri ve cari dönemde 60 günden fazla borçlarının olmaması şartıyla birlikte kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Bu kişiler hakkında da herhangi haciz işlemi ve icra takibi yapılmayacak. İlk taksit ödeyenler doğrudan ‘borcu yoktur’ yazısı alabilecek, sigorta primi teşvik uygulamalarından faydalanabilecek. Ayrıca borcunu yapılandıranlar ve primini düzenli ödeyenlere sağlanan 5 puanlık indirimden de doğrudan yaralanabilecek.