Elektronik Çip Neden Kullanılır? Hangi Bilgiler Depolanır?

Elektronik Çip Neden Kullanılır? Hangi Bilgiler Depolanır?

Son yıllarda artan teknoloji ile beraber elektronik çip kullanım alanlarını da etkiledi. Türkiye’de elektronik çip yeni yeni hayata geçen ve kurumsal ve teknolojik yeniliklere entegre edilmeye başlandı.

Son yıllarda artan teknoloji ile beraber elektronik çip kullanım alanlarını da etkiledi. Türkiye’de elektronik çip yeni yeni hayata geçen ve kurumsal ve teknolojik yeniliklere entegre edilmeye başlandı. Böylelikle bilginin saklanması, güvenliğin artırılması, kısa sürece hızlı verim alma gibi alanlarda kullanılmaya başlandı.

Çip silisyum bir altlık üzerine kurulan ve birbirine alüminyum ve altın tellerle bağlanan çok sayıdaki transistörün oturtulmasıyla meydana gelir. Bu parçaların birleşimiyle meydana gelen ufak elektronik parçaya Türkçe karşılığı olan yonga denir.

Yonga da parçalardan yontulan, parçalanan veya rendelen anlamına gelir. Bunu elektronik çip ile bağdaştırmak gerekirse bilgisayar için önemli küçük parçaları içinde taşıyan devre şeklinde tanımlanır.

Elektronik Çip Nasıl Yapılır?

Elektronik çip yapımı çok küçük yarı iletken malzeme üzerine yüksek teknoloji kullanarak elektronik devrelerin üzerine basılmasına denir. Çiplerin icadıyla yeni dönem başlamış oldu. Artık kimliklerde tutun da teknolojik gelişmelerin merkezinde çip yer alır. Elektronik çipler teknolojik parçaların fiziki olarak küçülmesini sağlayarak ürüne birçok donanım eklenmesini sağlamıştır.

Çiplerin üretimi için öncelikle saf silisyum eritilerek silindir şekline getirilir. Daha sonra bu silindir şekilde disk şeklinde kesilir. Bu disklere fotolitografi tekniği kullanılarak çiplerin iletkenleri, transistörleri, elemanları basılır.

Bu dişler yirmi ila otuz işlem uygulayarak son şeklini alır. Ardından diskler profesyonel olarak hatasız şekilde kesilerek ayrı ayrı çip şeklinde paketlenir. Bu işlem tozdan arındırılmış şekilde yapılır.

Elektronik Çip Nerede Kullanılır ve Hangi Bilgiler Depolanır?

Elektronik çip teknolojinin girdiği her alanda ve elektriğin olduğu her bölümde kullanılır. Elektronik çipler günümüzde telefonun sim kartlarında, kredi ve banka kartlarında, kişisel bilgilerin depolandığı her yerde kullanılır.

Bu yönden bakılırsa çip üretemeyen ülkelerin herhangi bir teknolojik alet üretme potansiyeli yoktur. Her zaman dışa bağımlı olarak yaşar ve kendi yerli malını üretemeyen ülkeler gibi sömürülür. Çipli sistemlerin olmadığı ülkeler ekonomik yönden sıkıntılı süreçlere girer.

Elektronik çip içerisinde kişiye ait fotoğraf bilgileri, kişinin kimlik bilgileri, kimlik kartlarının veriliş tarihi ve nedeni gibi bilgileri içerir. Kimlik doğrulamak için gerekli belgeler depo edilir.

Elektronik Çip Okuyucu Nedir?

Elektronik çip nedir sorusunun yanında en çok merak edilen konu olan elektronik çip okuyucu nedir ve ne işe yarar? Çip okuyucu çipi anlamlandıran ve çipin işlevselliğini kazandırmasını sağlar. RFID sistemi olarak kısaltılan Radyo Frekansı Tanımlama ile radyo dalgaları bir okuyucu vasıtasıyla belirli tanımlamayla karşılaşmasını sağlar.

RFID verilerin bilgi tabanında gizlenen bilgileri ortaya çıkarmaya yarayan barkotlama sistemidir. Barkot yazılım takip etme programı kullanarak okuyucudaki bilgiler yararlı hale dönüşüyor. Ardından bilgilerin bulunduğu bir ara yüze ulaşılarak bilgisayar sistemine aktarılır.

Elektronik çip uzmanlara göre gelecek yıllarda her yerde kullanılmaya başlanacak. İnsan vücudu üzerinde çipli dönemin başlamasını yakın görüyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.