Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Yüzde 51’i Satılıyor!

2021 yılının ilk büyük satışı için artık imza aşamasına gelindi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun yüzde 51’inin satışında artık sona gelindi.

Kuzey Çevre Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Orhangazi-İzmir Otoyolu gibi projeler yap-işlet modeli ile hayata geçirilen projeler, bu projelerde araç geçiş ücretleri dolar kuru üzerinden belirlendi ve devlet bu projeler için belli sayıda araç geçişi garantisi verdi. Projelerden devletin garanti verdiği kadar araç geçmemesi halinde aradaki ücret farkını devlet kasasından karşılıyor.

yavuz-sultan-selim-koprusu.jpg

Kuzey Marmara Otoyolu’nu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü IC İçtaş İnşaat ve Astaldi konsorsiyumu inşa etti, bir süre sonra Astaldi hisselerini IC İçtaş’a devrederek projeden ayrıldı.

Son Aşamaya Gelindi

2019 yılında başlayan ancak virüs engeline takılan görüşmelerde su sıralarda sona gelindiği açıklandı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 51’inin China Merchants Expressway, CMU, Zheijiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway tarafından oluşturulan fona 688.5 milyon dolar karşılığında satılacağı açıklandı.

Kısa bir süre içinde anlaşmanın tamamlanma ihtimalinin yüksek olduğu ifade edildi.

kapak-135003.png