Tüm Çalışanları İlgilendiriyor! Maaşınız Eksik Yattıysa Dikkat!

Çalışma hayatının içinde olan pek çok kişi sahip olduğu bazı hakları bilmiyor, bu durum da işçinin mağduriyet yaşamasına neden olabiliyor. En çok problem yaşanan konuların başında maaş ödemesi geliyor, çalışanlar özellikle maaşlarının geç yatırılmasından şikayetçi. Peki, bu durumda neler yapılabilir? İşte detaylar…

11 Eylül 2021 22:12 Ekonomi
Tüm Çalışanları İlgilendiriyor! Maaşınız Eksik Yattıysa Dikkat!

İşçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için haklarını bilmesi bu noktada son derece önemli. Yasalar ile işçinin hakları güvence altına alınmıştır.

issizlik-maasi-tazminat-yillik-izin-flas-deta-5080670.jpg

İş hayatının içinde zaman zaman bazı problemler yaşanabiliyor, maaşın zamanında ödenmemesi, eksik ödenmesi, verilmeyen fazla mesai ücretleri gibi bazı sorunlarla karşılaşılabiliyor. Peki, bu durumlarda işçinin ne yapması gerekiyor? Merak edilen soruların yanıtları şu şekilde…

Maaş Zamanında Ödenmediyse Faiz İstenebilir

İşverenin maaşı bilerek, işçiyi cezalandırmak için eksik yatırmak gibi hakkı bulunmuyor. İşverenin hangi durumlarda ücret keseceği toplu iş sözleşmelerinde belirtilmektedir, sözleşmede yer alan sebepler dışında kesinti yapılamaz. İşçinin ücretinden kesilecek olan cezanın tutarı ve gerekçesi işçiye bildirilmek zorundadır. İşçi zamanında ödenmeyen ücreti için işvereninden faiz isteyebilir.

Maaş Alamayan İşçi İş Görmekten Kaçınabilir Mi?

İşveren işçinin ücretini ödeme gününden itibaren 20 gün içinde ödememişse, işçi iş görmekten kaçınabilir. İşveren tarafından bu süre çerçevesinde verilmeyen ücrete en yüksek mevduat faiz oranı işletilir.

Maaşını alamadığı için iş görmekten kaçınan işçi bu sebepten ötürü işten çıkarılamaz, iş akdi feshedilemez ve yerine bir başkası alınamaz.

Fazla Çalışma Nasıl Ücretlendirilir?

İş kanuna göre fazla mesai ücretinin alınabilmesi için haftalık çalışma süresi olan 45 saatin geçilmesi gerekiyor. 45 saat geçildikten sonra işçinin 1 saatlik ücreti normal ücretinin yüzde 50 fazlası olarak ödenir.

ise-baslatmama.jpg

Tatilde Çalışan İşçiye Ödeme Yapılır Mı?

Ulusal tatiller, dini bayramlar gibi genel tatil günlerinde çalışmayan işçi günün ücretini tam olarak alır. Bayram günlerinde çalışan işçilere ise her gün için ücret ödemesi yapılır.

Tatil günü öncesinde belirlenmiş iş günlerinde çalışan işçi 24 saat kesintisiz istirahat hakkı kazanmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler