Tarım Kredi Harekete Geçti! Faizsiz Kredi Geliyor!

Türkiye’de şu sıralarda gündemin en önemli maddesini artan gıda fiyatları oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı daha ucuza gıda satışı yapacak olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin sayısının artırılması yönünde adımlar atılmıştı. Tarım Kredi, ucuza gıdanın yanı sıra kredi desteği de verecek.

15 Eylül 2021 21:00 Ekonomi
Tarım Kredi Harekete Geçti! Faizsiz Kredi Geliyor!

Kredi kullanmak isteyen vatandaşlar bankaların güncel faiz oranlarını araştırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelen açıklama sonrasında faiz oranlarında ani bir çıkış olduğu görülmüştü. Kredi faizlerindeki bu yükseliş kredi kullanmak isteyen vatandaşları oldukça zor bir durumda bırakmıştı.

Yükselen faizler sonrasında düşük faiz oranı ile kredi kullanmanın bir yolunu arayan vatandaşlara Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’dan müjde geldi. Poyraz, yaptığı açıklamalarda kurumun bir dönüşüm içinde olduğunu dile getirdi.

11.jpg

Vatandaşların acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması ve ekonominin yeniden canlanması için faizsiz kredi desteği Tarım Kredi üzerinden hayata geçirilecek. Vatandaşlar Tarım Kredi üzerinden ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Faizsiz Kredi Desteği

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi’nin tüm yapılanmasının 40 milyar liralık önemli bir ekonomik büyüklüğe sahip olduğunu, kurumun ilerleyen dönemlerde katılım bankasına dönmesi yönünde çalışmalar olduğunu söyledi.

Tarımsal girdiler verildiğini, bunun finanse edilebilmesi için de kredi sağlayan bir kurum olduklarını bu noktada sistemi tamamen faizsiz olarak dönüştürmek istediklerini dile getirdi. Genel Müdür Poyraz’ın açıklamaları kurumun faizsiz kredi desteği sunmaya hazırlandığı şeklinde yorumlandı.

Kamu Bankalarından Faizsiz Kredi

Kredi için vatandaşların ilk başvurduğunu noktaların başında gelen kamu bankaları da sıfır faizli kredi desteği veriyor. Halkbank tarafından sunulan faizsiz kredi desteğinden esnaflar ve kadınlar yararlanabiliyor. Pandemi döneminde maddi açıdan zorlanan esnafların tekrardan ayağa kalkabilmesi için faizsiz kredi desteği veriliyor, bunun yanı sıra girişimci kadınlar da bu faizsiz kredi desteğinden yararlanabilmektedir.

Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu kredi ise köyüne geri dönecek olan vatandaşlara yönelik. Köyüne dönerek küçükbaş hayvancılık işine girecek olan vatandaşlara 150 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği veriliyor, kredinin vade süresi ise 7 yıl olarak belirlendi.

Koronavirüs salgını ülkemizde etkilerini hissettirmeye devam ediyor. Salgında 1.5 yıl geride kalırken bu süreçte pek çok sektörde fiyatlar katlandı. Ev kiraları, teknolojik aletlerin fiyatları, otomobil fiyatları gibi başlıca alanlarda görülen artışlar vatandaşların bütçelerini oldukça zorluyor.

m8fdrzks8uccunuihdocua.jpg

Bu noktada vatandaşlar sıfır faizli kredi desteği verilmesini veya bankaların pandemi dönemine özel olarak sunduğu yüzde 0.49 faiz oranlı kredi paketlerini devam ettirmelerini istiyor. İhtiyaç kredisinin yanı sıra konut ve taşıt kredilerinde faizlerin düşürülmesi isteniyor. Bankaların vatandaşların düşük faizle kredi talebine ne yanıt vereceği ise ilerleyen dönemlerde belli olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler