Ölüm aylığı hakkında bilinmeyenler! Birçok kişinin emekli maaşının kesilmesine neden oluyor

Ölüm aylığı hakkında bilinmeyenler! Birçok kişinin emekli maaşının kesilmesine neden oluyor

Uzmanlar tarafından uyarı geldi. Ölüm aylığı sigortalı olarak çalışma hayatı devam eden kişilerin vefat etmeleri durumunda geride kalan mirasçılarına maaş ödemesinin devam etmesidir. Ölüm maaşının bağlanması için sigorta kurumuna en az 5 yıl prim yatırılm

Uzmanlar tarafından uyarı geldi. Ölüm aylığı sigortalı olarak çalışma hayatı devam eden kişilerin vefat etmeleri durumunda geride kalan mirasçılarına maaş ödemesinin devam etmesidir. Ölüm maaşının bağlanması için sigorta kurumuna en az 5 yıl prim yatırılmış olması gerekir. Ölen eşinden maaş alan dul kişi tekrar evlenirse ölüm aylığı kesilecektir. İkinci eşini de kaybetmesi durumunda sadece tek eşten ölüm aylığı alabilir.

screenshot-18.jpg

SGK tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında birçok kişinin hesabına ödemeler gerçekleştirildi. Birçok kişi ölüm aylığı hakkında detaylı bilgiye sahip değil. Bu durum emekli maaşlarının kesilmesine neden olabiliyor. Sigortalı bir kişinin vefatından sonra geride kalan eşi ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanır. Ölüm aylığının geride kalanlara bağlanabilmesi için kişinin 5 yıllık sigorta priminin yatırılmış olması gerekir. Bazı durumlarda aylıklarının kesilmesi gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu durumlarla karşılaşılması halinde SGK'nın önerilerini dikkate alınmalı.

Ölüm aylığı kimlere bağlanmaktadır?

screenshot-17.jpg

Ölüm aylığı ölen kişinin geride kalan eş çocuk anne ve babasına bağlanabilir. Fakat bu kişilerin bazı şartları taşıması gerekmektedir. Vefat eden kişinin ölüm tarihinde yasal evlilik bağı bulunan eşine aylık bağlanır. Kişinin eşinin sigortalı çalışması kendi sigortası sebebiyle aylık alıyor olması bu durumu değiştirmez. Bu durumda vefat eden kişinin eşinin çalışıyor ya da çalışmıyor oluşu ölüm aylığı almasına engel değildir.

Vefat eden kişinin çocukları için ise farklı kriterler söz konusudur. Vefat eden kişinin kız çocuklarına evli olmamaları şartıyla yaş sınırı olmaksızın ölüm aylığı bağlanır. Evlenen kız çocuğunun aylığı kesilir. Kız çocuk boşanırsa yeniden hak sahibi konumuna gelir ve aylık alabilir kız çocuğu evlenirken çeyiz parası almışsa boşanır boşanmaz yeniden hak sahibi olamaz. Erkek çocuklarında ise yaş şartı söz konusudur. Erkek çocukları 18 yaşına kadar ölüm aylığı alabilirler.  Ortaöğretime devam edenler 20 yaşını doldurana kadar, yükseköğrenime devam eden erkek çocukları 25 yaşını doldurana kadar Ölüm aylığı alabiliyorlar. Yaş şartını geçen erkek çocukları aylıktan kesilir. Kişinin yeniden evlenmesi durumunda Ölüm aylığı kesilir.

Ölüm aylıkları sadece kadınlara değil erkeklere de ödenir. Vefat eden eşten dolayı geride kalan kişiye dul aylığı verilmektedir. Bu durum toplum arasında sadece kadınlar tarafından alındığı sanılsa da erkek eşlerde dul maaşından yararlanabilmektedir. Bu durum için kadın veya erkek ayrımı yapılmamaktadır. Ayrıca eşini kaybetmiş erkeğin çalışıyor olması ya da emekli olması bu durumu değiştirmemektedir.