Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Merkez Bankası yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında ilk kez toplandı ve nisan ayının politika faizini açıkladı.

Merkez Bankası, başkan değişiminden sonra ilk kez toplandı, Kavcıoğlu başkanlığındaki toplantıda Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Açıklamada, faiz oranın değiştirilmediği ve yüzde 19’da sabit bırakıldığı ifade edildi. Beklentilerde faizde bir oynama olmaması yönündeydi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

2020 yılında salgından dolayı sert bir şekilde daralan küresel ekonomi son dönemdeki olumlu gelişmelerle birlikte toparlanmaya devam etmektedir. Yurt içi iktisadi faaliyet salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen güçlü seyretmektedir. Salgından olumsuz etkilenen hizmet sektöründeki olumsuz seyir devam etmektedir.

İç talep ve emtia fiyatları cari işlemler dengesini olumsuz bir şekilde etkilemeye devam etmektedir. Ticari kredilerde ılımlı bir seyir gözlenmektedir. Bireysel kredi büyümesinde de yükseliş eğilimi görülmektedir.

Fiyat istikrarı için TCMB, elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Politika faizi bir süre daha enflasyonun üzerinde kalmaya devam edecektir. Kurul, politika faizinin korunmasına ve sıkı parasal duruşun sürdürülmesine karar vermiştir.

1035035704-0-9-1000-550-1000x541-80-0-0-aab438f0729d8b2f9b4e9da6ba6a2a2d.jpg