Merkez Bankası Eski Başkanı: Ateşe Benzin Dökülüyor!

Merkez Bankası’nın eski başkanlarından ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

İYİ Parti Milletvekili ve Merkez Bankası’na bir dönem başkanlık yapan Durmuş Yılmaz, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

2480458-810x458.jpg

Yılmaz, Yiğit Bulut’un yaptığı açıklamalara değinerek, “7.5 milyar doların satıldığı ifade ediliyor, piyasadaki hakim kanı bunun 2.5 milyar dolarının kamu bankaları tarafından satıldığı yönünde. Bunun netleşmesi birkaç gün sürecektir.”

“Bizim merak ettiğimiz konu ise Merkez Bankası döviz satmadığına göre kamu bankalarının satmış olduğu döviz nereden geliyor, kendi pozisyonlarından mı satış yaptılar, bunların cevabını birkaç gün içinde alırız.”

Düşük Kur Yüksek Faiz

Yılmaz, PPK’nın Nisan ayında toplanacağını ve toplantıya kadar faiz oranında bir değişiklik olmayacağını söyledi.

“Yabancılar aldıysa bunu kur 7.80’ken toplamış oldular. Başkan açıklamasında Para Piyasaları Kurulu’nu toplamayacağını açıkladı, buna göre bu faiz oranı Nisan ayına kadar devam edecek. Nisan ayında PPK faiz oranını düşürürse bunun da ateşe benzin dökmekten farkı kalmayacak.”

“Ülkemizde enflasyon sorunu var. Buna ek olarak ekonomide de büyüme sağlanamıyor. Naci Ağbal göreve geldikten sonra maliyetli ama doğru bir politika izledi. Düşük kur, yüksek faiz oluşuyor ve bunun da bedelini ödüyoruz.

Cehalet ve Kötü Niyet

“Alınan son kararla faiz yüzde 19 yükseltildi. Bu elbette oldukça yüksek. Nisan ve mayıs aylarındaki enflasyon oranları sonrasında göreceğiz faizin aslında yüksek olmadığını. Pis bir işin içindeyiz. Cehaleti ve kötü niyeti bir arada görüyoruz.”

depophotos-merkez-bankasi-16-9-1612426568.jpg

Neler Yaşandı?

Cumartesi gününün ilk saatlerinde Merkez Başkanı Cumhurbaşkanı tarafından görevden alındı, sonrasında dolar kuru ani bir şekilde Asya piyasalarında 8.48 TL’ye kadar yükseldi.

Borsada ise hem pazartesi günü hem de salı günü değer kayıplarının artması sonrasında toplam da 4 kez devre kesiciler uygulandı ve işlemlere bir süreliğine ara verildi.