Mayıs ayına özel yeni kredi kampanyaları! Bankalar ihtiyaç kredilerini ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarını açıkladılar!

Mayıs ayına özel yeni kredi kampanyaları! Bankalar ihtiyaç kredilerini ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarını açıkladılar!

Salgının üçüncü dalgası ile birlikte tam kapanma sürecine giriş yaptık. Tam kapanma süreci ile birlikte esnaf ve vatandaşlar ekonomik olarak zor günler yaşıyorlar.

Salgının üçüncü dalgası ile birlikte tam kapanma sürecine giriş yaptık. Tam kapanma süreci ile birlikte esnaf ve vatandaşlar ekonomik olarak zor günler yaşıyorlar. Bu süreçte biriken ihtiyaçlar, biriken taksitler konusunda neler yapabileceklerini düşünürken alternatif olarak da kredi çekme yolunu deniyorlar. Vatandaşlar bankaların kredileri ve kredi faiz oranları ile ilgili araştırmalar yapıyorlar. Bu süreçte en çok dikkat ettikleri nokta ise kredi faizleridir.

Kredi faizleri nasıl hesaplanır?

screenshot-134.jpg

Kredi faizleri ile ilgili güncel faiz oranları ve kredi faizi nasıl hesaplanacağını merak ediyorlar. Öncelikle kredi faizi çekmiş olduğunuz Kredi de her taksit döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanır. Kalan anapara ile kredi faiz oranı çarpılır ve bu kullanmış olduğunuz konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi gibi kredilerde vergiler eklenerek aylık ödemeleri tabi tutulacak şekilde belirlenir. Daha sonrasında ise her ay ödenecek kredi ve faizler ve aylık vergiler taksitten düşürülerek kredinin anapara ödemesi hesaplanmaktadır. Ayrıca faize göre hesaplama yönteminde her taksit döneminde anapara azaldığı için ödenen faiz tutarı da azalmaktadır. Bu durum konut kredisinde, taşıt kredisinde ve İhtiyaç kredisinde de farklılıklar göstermektedir.

Konut kredisi için; 10 yıl vade de yüzde 1.32 faiz oranı ile kredi kullanmanız durumunda faiz oranınız ile 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplaması yapılacaktır. Bu süreçte yıllık maliyeti yüzde 17.66 seviyelerindedir. En düşük konut kredisi faizi ile 100 bin TL'lik kredi kullanmanız durumunda 120 ay vade için kredi hesaplaması yapılırsa aylık taksit tutarınız 1.665 TL toplam geri ödemeniz gereken tutar ise 201.175 TL olacaktır. İhtiyaç kredisi kullanmanız durumunda ise 36 ay vadede yüzde 1.44 faiz oranı ile kullanır. Aylık kredinin maliyeti yüzde 23.29 olacaktır. 15 bin TL'lik kredi kullandığınızı varsayarsak 36 ay vade aylık ödemeniz gereken tutar 563 TL’ dir. Toplam geri ödemeniz gereken tutar ise 20349 TL olacaktır.

screenshot-135.jpg

Taşıt kredisi kullanımında; taşıt kredilerinde 4 yıla kadar vade imkanı da uygulanmaktadır. Minimum faiz oranı ile yüzde 1.50 oranında faiz uygulanması durumunda aylık maliyeti yüzde 24,24 seviyelerinde olacaktır. 40.000 TL'lik kredinizi 4 yıl vadede aylık ödemeniz gereken tutar 1.252 TL toplamda geri ödemeniz gereken tutar ise 61283 TL şeklinde olacaktır.

Bankaların resmi internet sitelerini ziyaret ederek size uygun kredi ve faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.