Kripto Paralar Nelerdir?

Bu makale kripto paralar ile ilgili bilgi vermektedir. Makalede ki başlıklar şu şekildedir: "Kripto Para Nedir?", "Sanal Cüzdan Nedir?" , "Kripto Para Ne İşe Yarar?", "Kripto Para Yasal Mıdır?", "Kripto Para Nasıl Alınır?", "Sık Kullanılan Kripto Para Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?" şeklindedir.

Yayınlanma:
Kripto Paralar Nelerdir?

Kripto para; güçlü şifreleme yöntemleri kullanılan, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış bir dijital para birimidir. Ayrıca kripto para dijital döviz, sanal döviz olarak adlandırılabilir. Kripto paralar genellikle merkezi bir sistem, bir hükümet, bir yönetici tarafından yönetilemez, kontrol edilemez. Kripto paralar özgür ve açık kaynak kodlu bilgisayarlar tarafından “Blockchain” teknolojisi ile yönetilir. Genel olarak isteyen herkes katılabilir. Kripto parayı fiziksel olarak el ile tutulur bir şekilde taşımak mümkün değildir. Ancak kripto parayı “Sanal Cüzdan” adı verilen sanal cüzdanlar ile taşımak mümkündür.

Sanal Cüzdan Nedir?

Sanal cüzdan; kripto paraların sanal bir şekilde dijital cüzdanlar aracılığı ile elde tutulmasına, kripto para birimleri üzerinden özgür bir şekilde işlem yapmasına, kripto paranı güven altında tutulmasına aracı olan şeylere denir.

Bir sanal cüzdandan diğer sanal cüzdana para aktarımı mümkündür. Sanal cüzdanları temin etmenin 2 yolu vardır. Sanal cüzdan temin etmenin ilk yolu kripto para borsalarından ücretsiz bir şekilde alınan sanal cüzdan ve sanal cüzdan kodudur. Bu kod üzerinden transfer işlemleri gerçekleştirilir. Bir diğer yol ise fiziksel olarak internette satılan USB şeklindeki sanal cüzdanlardır. Kripto para borsasında kripto paraları saklamanın en güvenli yolu ikinci yolda anlattığım USB şeklinde olan sanal cüzdanlardır. Nitekim tamamen sanal olan kripto para borsalarından alınan sanal cüzdanlarda güvenlik tamamen aldığınız borsaya aittir.

Kripto Para Ne İşe Yarar?

Kripto paraların çok fazla amacı vardır. Bu yüzden kripto para şu amaçlıdır gibi bir terim kullanmamız maalesef mümkün değildir. Kripto para adı verilen para birimi yatırım amacı ile kullanılabilir, nakit parayı saklamak için kullanılabilir, destekleyen sitelerde alışveriş amacı ile kullanılabilir.

Kripto Para Yasal Mıdır?

Birçok yetki alanında yetkililer yasal olarak tanımlar fakat hâlâ Bitcoin konusunda şüpheye düşüyorlar. Merkezi olmayan yapısı çok fazla endişeye sebep olabiliyor. Yetkili kişilerin tamamen kontrol edilemeyen bir finansal ürün için endişelenmeleri oldukça normal. Tabi aynı zamanda kripto para borsalarında insanların paralarının güvenliği söz konusu. ABD merkezli borsalar mevzuata tabii olsa da, bunun dışında kalan çok merdiven altı borsa platformları mevcut. Bunun yanı sıra şöyle bir gerçek var ki gerçekten de, kripto para geçmişi aniden kapatılan insanların fonları ile ortadan kaybolan bora örnekleri ile dolu. Fakat güvenilir borsalardan yapılan işlemler yasaldır.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para alabilmeniz için gerekli olan şeyler şu şekildedir:

  • Güvenli bir kripto para borsasına kayıt olunmalı.
  • Kayıt olunan kripto para borsasında kimlik bilgileri ile hesap aktifleştirilmeli.
  • Hesap aktifleştirme işlemi bittikten sonra borsa içeriğine göre alım satım bölümünden borsanın desteklediği kripto paraları satın alınması mümkün.

Sık Kullanılan Kripto Para Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin

Merkezi kurumlar ya da bankalar tarafından kısıtlanmadan çalışmak için dijital teknolojiyi kullanan bir kripto para birimidir. Bitcoin dijital bir yazılım ürünüdür 2008 senesinde Satoshi Nakamoto (Satoshi Nakamoto) tarafından yazılan ve bir şahıs ya da grup tarafından yazılan bir makalede yer almış ve sonra ortadan kaybolmuştur. Satoshi Nakamoto'nun "Bitcoin: Peer-to-Peer Elektronik Nakit Sistemi" başlıklı makalesi, işlemde gereken dinamiklerin güven yerine şifreli kanıta dayalı bir ödeme sistemi olacağını ve elektronik ödeme sisteminin her iki taraf arasında kurulduğunu açıkladı. Sistemi. Bu sistemde kişiler arası transferler banka ya da üçüncü şahıs (herhangi bir aracı kurum) olmak üzere iki sisteme ihtiyaç duymadan direk olarak gerçekleştirilebilir.

Etherium

Tanıtımı, Kuzey ABD Bitcoin Konferansı ve Ethereum üzerine Vitalik Buterin tarafından önerilmiş, dıştan bakıldığında bile, dıştan bakıldığında "altcoin" gibi insanların beklemediği büyük ilgi uyandırmıştır. Yukarıda diğer altcoinlere göre daha fazla yenilik içeren bir sistemdir. Ethereum projesi şifreli bir işletim sistemidir ve en temel motivasyonu ETH'dir (kripto para birimi). Bitcoin'in blockchain mantığına dayen temeln Ethereum sistemi, bu işletim sisteminde "merkezi olmayan" yazılım protokolleri geliştirmek için özel programların kullanılmasına izin verir. Çoğu kişi Ethereum'u "Bitcoin Cilt 2" olarak tanımlar.

Ripple

Senkronize global ödeme ağı olarak tanımlanan Ripple'ın özelliği, Bitcoin sorununa bir çözümdür. Ripple'ın amacı, bankalar ve müşteriler arasındaki ödemeleri kolaylaştırmaktır. Günümüzün global havale dünyasında, Ripple giderek daha basit ve düşük maliyetli hale geliyor. Ripple ağı üzerinden gerçekleştirmiş olan her işlem ortalama 0,0011 Amerika doları işlem ücreti gerektirir ve Bitcoin yaklaşık 0,0015 BTC'dir; yani bugünkü değeri yaklaşık 3,5 Amerika dolarıdır. Dolayısıyla Bitcoin işlemlerinin fiyatı Ripple işlemlerinin 3000 katıdır. Ripple'da aktarılan fonlar, diğer tarafın hesabına yaklaşık 5 ila 10 saniye içinde aktarılacaktır. Bitcoin en az bir saat sürüyor; bu süre uzuyor ve uzuyor. Dünyanın en büyük 50 bankasından on beşi Ripple kripto para birimini kullanıyor. Akbank, yakın zamanda Ripple kripto para birimi ile imzalanan bankalardan biri ve blockchain alanında bir atılım yapan ilk Türk bankası.

Stellar Lumens

Sınır ötesi ödemeleri basitleştirmek için blockchain teknolojisi kullanılarak geliştirilen açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Kar amacı gütmeyen Stellar Lumens kuruluşunun misyonu, gelişmemiş ülkelere para gönderme sürecini basitleştirerek savaşmaktır. Stellar Lumens'i diğer dijital para birimlerinden ayıran şey, direkt olarak kendi ağında işlem görebilmesidir. Stellar Lumens'in en temel varlığı lümen sikkelerdir. Lumen, spam'ı önlemede rol oynar. Her işlemin ücreti 0.00001 lümendir. Bu ücret, kötü niyetli kullanıcıların ağa girmesini engeller. Stellar'ın kurucularından Jed McCaleb, hemde Ripple'ın da kurucusudur.

Bitcoin Cash

Bitcoin kullanıcıları arasında sanal para sisteminin devamı olarak görülüyor ve işlemlerin bir merkez bankasına ihtiyaç duyulmadan yapılabilmesi. Ayrıca Bitcoin tarafından kullanılacak olan blockchain teknolojisini geliştirme ve geliştirme fırsatına da sahiptir. Bitcoin Cash, 1 Ağustos 2017'de dijital para sektörüne girdi. Bitcoin piyasaya girdiğinde Bitcoin sahibi olan yatırımcılar hemde Bitcoin Cash'in de sahibidir ancak Bitcoin ile Bitcoin Cash arasındaki tüm işlemler bağımsızdır. Bitcoin kodunda her blok için veri limiti 1 MB olup saniyede 3 işlem ile sınırlıdır. Bu limiti artırmak teknik olarak basit olsa da, seneler süren tartışmaların sınırlarında henüz bir fikir birliğine varılmamıştır. 2017'de bu kısıtlamalar görünmez duvara dokundu. Aniden ücret yükselir ve Bitcoin'in güvenliği düşer. Birçok yatırımcı Bitcoin ile ticaret yapmayı bıraktı ve kripto para piyasasındaki payları�'[email protected]'a düştü. Bitcoin Cash, bu sıkıntılı zamanlardan kurtulmak, Bitcoin'i eskisi kadar popüler kılmak ve işlem kısıtlamalarını kaldırmak için oluşturuldu. Bitcoin Cash'in piyasaya sürülmesiyle bu iki sanal para birimi hızla yükseldi.

EOS

EOS, merkezi olmayan uygulamalar için en kuvvetli altyapı olarak tanımlanabilir. Platformunda ticari ölçekte merkezi olmayan uygulamaları (dApps) geliştirebilen, barındırabilen ve yürütebilen, blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir sistemdir. EOS ekosistemi, EOS.IO ve EOS token olmak üzere iki temel unsur içerir. EOS.IO, bir bilgisayar işletim sistemine benzer, EOS blok zinciri ağını yönetir ve kontrol eder. EOS.IO, merkezi olmayan uygulamaların dikey ve yatay genişlemesini sağlamak amacıyla yerleşik blok zinciri mimarisini kullanır. EOS jetonu, EOS ağının kripto para birimidir.

Litecoin

Bitcoin ile aynı olmasına karşın, "bireysel tanıkları kabul etme" ve "Lightning Network" gibi teknik özelliklerinde olması ile Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden farklıdır. Bunlar, ağın belirli bir zamanda daha fazla işlem yapmasına ve dolayısı ile Bitcoin'de karşılaşılan potansiyel darboğazları azaltmasına etkili bir biçimde izin verir. Litecoin'in ödeme maliyeti nerdeyse sıfırdır ve ödeme hızı Bitcoin'den dört kat daha hızlıdır. Litecoin, 7 Ekim 2011'de eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından GitHub'da açık kaynaklı bir istemci piyasaya sürüldü. Mayıs 2017'de Litcoin, en yüksek piyasa değerine sahip beş para biriminden bir tanesi olan Separated Witness'ı benimseyen ilk kripto para birimi oldu. Aynı senenin Mayıs ayında, bir saniyeden daha kısa sürede, 0,00000001 LTC'nin Zürih'ten San Francisco'ya aktarılmasıyla ilk Lightning Network işlemi tamamlandı.

Tether

Tether, kripto para birimini tüm alışılmış para birimleriyle birleştiren, global para birimlerine dayalı dünyanın ilk kripto para birimidir. Amerika doları, euro ya da yen ile işaretlenmiş tokenlar için kullanıcılara sağlanan Tether blockchain teknolojisinin getirdiği fırsatlardan yararlanıyor. Tether sayesinde, kripto para sektörünün çalkantılı yapısını etkilemeden dünyanın herhangi bir yerinde hızlı ve güvenli bir biçimde para göndermek ya da kripto parayı tutmak mümkündür. Bitcoin ya da Ethereum blok zincirindeki 1 Tether (USDT) fiyatı, 1 Amerika doları (USD) fiyatından piyasaya sürülür.

Bitcoin SV

Bitcoin Vision projesinin hayata geçmesinden dolayı projenin adı "Satoshi Vision" (SV). Önde gelen BCH kripto para birimi şirketi CoinGeek ve diğer madencilerin talebi üzerine oluşturulan kripto para birimi, madencilere direk olarak BCH uygulama seçimi sunmayı ve şirketin güveni altında uygulamalar ve internet siteleri geliştirmeyi amaçlıyor.

Cardano

Cardano'nun (ADA) kısaltması, ADA'nın en belirgin özelliklerinden birisidir ve temel yapısındaki eşitlik kanıtı algoritmasına Ouroboros denir. Cardano protokolü iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar; ödeme katmanı ve kontrol katmanıdır. Ödeme katmanında hesaplar hakkında bilgiler, kontrol katmanında ise kimlik, uyumluluk ve kara liste işlevleri hakkında bilgiler bulunmaktadır. Cardano'nun değişik bir banka kartı ve Daedalus adlı özel bir cüzdanı var. Daedalus cüzdanından karta para gönderebilir ve karttaki para otomatik şekilde kullanıcının yerel para birimine çevrilir. Ayrıca Cardano ekibi, Japonya'daki pek çok ATM'deki işlemleri işlemek için Cardano için çalışmaya başladı.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet