Kripto para ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı!

Kripto para ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı!

Sektör yetkililer tarafından ödemelerde Kripto varlıkların kullanılmasına dair yeni bir yönetmelik oluşturuldu. Oluşturulan yönetmelikte kişilerin mağduriyet oluşturabilecek durumu ortadan kaldırılmak için yeni düzenlemeler getirildi. Hem ödemeler sistemi

Sektör yetkililer tarafından ödemelerde Kripto varlıkların kullanılmasına dair yeni bir yönetmelik oluşturuldu. Oluşturulan yönetmelikte kişilerin mağduriyet oluşturabilecek durumu ortadan kaldırılmak için yeni düzenlemeler getirildi. Hem ödemeler sisteminde hem de elektronik para kuruluşlarına ilişkin yeni düzenlemeler yapıldı. Kripto para kullanımına yönelik olan yönetmelik resmi gazetede yayınlandı. Nisan ayı sonunda girmesi planlanan Kripto paralar doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak.

screenshot-39.jpg

Yapılan düzenleme Kripto varlıkların veya Platformu'nun değişmesine engellenmesine yönelik değil ödeme sistemine ve elektronik para birimini ilişkin düzenleme olduğu belirtildi. Kripto varlıklar için yapılan iki önemli düzenleme bulunmaktadır. Öncelikle Kripto para varlıklarının ödeme sistemi elektronik para kuruluşları değiştirilirken platformlara fon arz edecek ve transfer işlemi gerçekleştirecek kişilerin ve sunucuların hizmetleri de değiştirildi.

Yeni değişiklik etkiledi

Kripto varlıklarda en başta Bitcoin olmak üzere paraların sunmuş olduğu ana değer sisteminin bir ödeme olmadığı vurgulandı. Kripto paralar için daha çok bir değer olmak yerine dünya içerisinde değer saklama aracı olarak oluşturulmuş dijital bir platform olarak tanımlanmaktadır. Orta ve uzun vadede yatırımcı için fazla değer sunmaktadır. Ayrıca ülkemizde çok fazla ve başarılı para kuruluşları da bulunuyor. Bu kuruluşlarda son yıllarda inanılmaz gelişmeler meydana geliyor. Yatırımlar yapılıyor, yabancı yatırımcılar geliyor, istihdamı artırıyor ve kişilerin işleri büyüyor.

screenshot-40.jpg

Aslında halihazırda sistemli bir şekilde çalışan çok güzel bir sistem olarak altyapısı bulunmaktadır. Kripto varlıklar yeni gelişen bir alan yeni gelişen bir alan olması sebebiyle finansal teknolojileri de yakından takip eden bir sektör. Ayrıca bu düzenleme haricinde Kripto yatırımlar için daha sonra daha detaylı düzenlemelerinde olacağını belirtmek gerekir.

Yapılan düzenleme ile birlikte kullanıcılar tarafından bir mağduriyetin yaşanması kesinlikle söz konusu değildir. Kripto yatırımcılar için bir olumsuzluk durumu bulunmazken bankalar ve PTT aracılığı hariç Kripto paraları ödeme aracı olarak kullanılmayacağı belirtildi. Bu düzenleme ile kişilerin hakları ve yatırımları kontrol altına ve güvence altına alındı. Yönetmeliğin aslında sosyal medyada Kripto paraların yasaklanması gibi aktarıldığı gösterilse de konunun yasaklanmakla uzaktan yakından bir ilgisi bulunmuyor.

Aslında bu düzenleme elektronik para şirketlerini bağlayan bir düzenlemedir. Sadece Kripto para ve Kripto para piyasasına bunu arz etmek doğru değildir. Yatırımcıların aktif bir şekilde yatırımlarına rahatlıkla devam edeceği ne belirtmek gerekir. Aslında bu düzenleme ve yönetmelik Kripto para varlığı için ön bir düzenleme çalışması olarak düşünülebilir.