Kredi Kartı Sahipleri Dikkat! 805 TL Ödememek İçin…

Ülkemizde milyonlarca kişi kredi kartı kullanıyor. Acil durumlarda imdada koşan kredi kartı doğru bir şekilde kullanılmazsa eğer kişinin büyük bir borç yükü ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliyor.

10 Eylül 2021 17:30 Ekonomi
Kredi Kartı Sahipleri Dikkat! 805 TL Ödememek İçin…

Yaz aylarını geride bıraktığımız şu günlerde öğrenciler uzun bir aranın ardından yeniden okula dönüyor. Bu da velilerin masraflarının bir kalem daha artması anlamına geliyor. Hem yaz aylarında hem de okula dönüş zamanında kredi kartı ve nakit avans kullanımı oldukça artmış durumda.

are-credit-cards-the-same-in-the-us-and-canada.jpg

Yılın Ocak-Temmuz döneminde kredi kartı ile yapılan alışveriş miktarı 788 milyar liranın üzerine çıktı. Nakit çekimi de 77 milyar lirayı geçti. Kredi kartı borcunun asgari tutarının 3 defa üst üste ödenmemesi halinde kart kullanıma kapatılıyor. Bu noktada kredi kartının akıllıca kullanılması son derece önemli. Bir karttan nakit avans çekip diğer kartın borcunun ödenmesi kişiyi sonsuz bir borç batağına sürüklüyor. Peki, doğru kredi kartı kullanımı için ne yapılması gerekiyor? İşte detaylar…

Harcama Sınırı Koyun

Kredi kartları her ne kadar belli limitlerle verilse de bu limiti karşılayacak ekonomik gücü bulunmayan kişilerin daha az limitle harcama yapması gerekiyor. Bankaların mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kart limiti ayarlarınızı değiştirebilir, kendi bütçenize en uygun hale getirebilirsiniz.

Bütçenizi Aşmamaya Dikkat Edin

Bütçenin üzerinde kart limiti belirlenmemesi gerekiyor. Kredi kartından harcadığınız miktar aylık gelirinizin üzerinde ise bu durum gelir ve giderinizde sorun oluşturacaktır. Bütçeye uygun limit belirlenmesi kişi için çok daha yararlı olacaktır.

Kısır Döngüye Sokuyor

Her ay kredi kartının asgari tutarını ödeyerek yeniden harcama yapmak ve kart borcunu başka bir kart ile kapatmak kişiyi kısır döngüye sokacak ve sürekli borçlu kalmasına neden olacaktır. Bu durumda bankanız ile görüşüp borçlarınızın yeniden yapılandırılmasını talep edebilirsiniz.

Aylık Gelire Göre Kart Limiti

Posta gazetesinde yer alan habere göre, kişinin kredi kartı limiti aldığı maaşın 4 katı ile sınırlı olmaktadır. Geliri bulunmayan kişiler rehin sözleşmesi ve banka hesabında bulunan nakite göre kredi kartı alabiliyor.

emeklilik-ucret-yuz-binlerce-calisan-bunu-bekl-5085963.jpg

Kart borcunun zamanında ve eksiksiz olarak ödenmesi kişinin kredi puanına artı olarak yansıdığı gibi hayatını kolaylaştırıyor. Borcunu zamanında ve tam olarak ödemeyen kişiler içinse durum pek parlak değil. Bu kişiler için süreç şu şekilde işliyor:

Kara Liste

-Vadesi gelen bir borcun 90 günlük süre içinde (Bu süre eylül ayı sonuna kadar 180 gün olarak uygulanmaktadır.) ödenmemesi durumunda idari takip süreci başlatılıyor.

-Banka borçlu müşteriye yazılı ve sözlü kanallar üzerinden ulaşarak borcunu ödemesi için hatırlatma yapıyor.

-Bu süreçte borca gecikme faizi işlemeye devam ediyor.

-Takip süresi sonunda kişi borcunu ödememişse banka durumu Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) bildiriyor ve bu durum kişinin kredi puanı üzerinde negatif etki yaratıyor.

-Sonraki adımda banka alacağını tahsil edebilmek için hukuki işlemleri başlatıyor.

Nakit Avans Kullanırken Bir Daha Düşünün

Kredi kartından nakit avans kullanılması halinde direkt faiz işlemeye başlamaktadır. Nakit avans kullanılan tarihten ödeme yapılan tarihe kadar şu an için yüzde 1.98 olan faiz borca işlenir.

5 bin TL’lik nakit avansı 12 ay vade süresi ile çeken bir kişi toplam da 5 bin 805’lik ödeme yapar.

credit-cards-4-steps-1440x864.jpg

1 Kartla Daha Rahat Kontrol

Pek çok kişi 2 veya daha fazla kredi kartı kullanarak harcamalarını gerçekleştiriyor. Ancak bu durum ay sonunda karmaşaya neden olabilir. Bir kişi maaşının 4 katına kadar kart limiti alabiliyor, bundan dolayı fazla kartlar kapatılarak tüm limit tek bir kartta toplanıp daha rahat işlem yapılabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler