Kredi Çekmek İsteyenler Dikkat! Bu Hastalığı Olana Kredi Verilmiyor!

Çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için kredi kullanmak isteyen vatandaşlar bankaların gerekli şartlarını yerine getirmeleri durumunda kredi kullanabiliyor. Kalp krizi ve kanser atlatan kişilere bankalar tarafından kredi verilmemesi tepkiye neden oldu. Konuyla ilgili olarak BDDK’dan açıklama geldi.

10 Eylül 2021 16:21 Ekonomi
Kredi Çekmek İsteyenler Dikkat! Bu Hastalığı Olana Kredi Verilmiyor!

Acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması, çeşitli borçların ödenmesi ve daha birçok işlem için vatandaşlar zaman zaman kredi kullanmak durumunda kalabiliyor. Bu noktada devreye bankalar giriyor, kişi eğer gerekli şartları yerine getiriyorsa krediden yararlanabiliyor. Kalp krizi ve kanser atlatan vatandaşlara bankalar tarafından kredi desteği verilmemesi tepkiye neden oldu.

28.jpg

Hastalığı atlatmasına rağmen kredi kullanamayan vatandaşlar konuyu TBMM’ye taşıdı. Bir vatandaşın yalnızca 10 bin TL’lik kredi başvurusunun reddedildiği, “Hayat sigortası yapamayız, veremeyiz, güvenilir kefil getir.” yanıtını aldığı öğrenildi.

Milliyet’in haberine göre, vatandaşlar hastalığı atlamalarına rağmen kredi kullanamamalarını yaşarken ölü sayılmak olarak nitelendiriyor. Konunun TBMM tarafından çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Ak Parti’nin İstanbul Milletvekili Belma Satır’da devlet kurumları ve bankalar ile bir takım yazışmalar yaparak sorunu aşmaya çalıştı.

Can Yakan 5 Soru

Konuyla ilgili olarak dikkat çeken cevaplar geldi. Banka cevabında, verilen kredinin geri dönüşünün sağlanması için istenilen teminatlardan birisinin hayat sigortası olduğunu ve bu sigortayı yapmadan önce kişiye “böbrek yetmezliği, siroz, diyaliz, kanser, kalıcı felç ve kalp” rahatsızlıklarının olup olmadığının sorulduğunu belirtti.

Kişinin bu sorulardan birisine ‘evet’ yanıtı vermesi durumunda hayat sigortası teminatının yapılmadığının altını çizerek başta kefil olmak üzere diğer teminat yöntemlerinin değerlendirmeye alındığını ifade etti.

Ticari Karar

Konuyla ilgili olarak Türkiye Bankalar Birliği, politikanın bankanın kendi ticari kararı olduğunu belirterek, kredi politikalarına müdahalenin söz konusu olmadığını ve banka için işlem yapılmayacağını duyurdu.

BDDK’dan Açıklama

BDDK’dan yapılan açıklamada ise kurumun kredi verme ve aracılık konusunda herhangi bir görevi bulunmadığı belirtilerek, banka-müşteri çerçevesinde taleplerin sonuçlandığını ifade etti. İlgili bankaya herhangi bir işlem yapılmayacağı, bankaların risk politikalarını kendilerinin belirlediği kaydedildi.

2086990-1200x627.jpg

Satır: İnsani Değil

Milletvekili Belma Satır, kurumlardan gelen cevaplar sonrasında yapılacak bir şey olmadığını dile getirerek, hastalığı atlatmış olan kişilere kredi desteği verilmemesi hakkında ‘İnsani değil.’ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler