Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İnsanların birbirine güveninin azaldığı bu dünyada birbirine rastgele bir şeyi veyahut parayı emanet etmek veya borç vermek gibi konularda çekindikleri ve bu vaziyetin azalması gözlemlenmiştir. Bunların arasına en çok da para girmektedir. Buna da çare olarak kredi denilen terim ortaya çıkmıştır.

03 Eylül 2021 09:10 Ekonomi
Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İnsanların birbirine güveninin azaldığı bu dünyada birbirine rastgele bir şeyi veyahut parayı emanet etmek veya borç vermek gibi konularda çekindikleri ve bu vaziyetin azalması gözlemlenmiştir. Bunların arasına en çok da para girmektedir. Buna da çare olarak kredi denilen terim ortaya çıkmıştır.

9.jpg

Bir bankadan kredi çekmek için neler gerekmektedir diye soracak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

l 18 aşını doldurmuş ve aşmış olmak: Ülkemizde reşit olmak için 18 yaşını doldurmak gerekmektedir. Bankalardan veyahut bankadan kredi çekebilmek için de 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gereklidir. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve KOBİ kredisi çekmek için kesinlikle bu koşullara uymalısınız.

l Yeterli bir kredi notuna sahip olmak: Finansal geçmişinize göre şekillenmiş olan kredi notunuz ne kadar yüksek olur ise kredi müracaatının onaylanması da bir o kadar kolay olacaktır. Kredileriniz ve kredi kartlarındaki borcunuzu düzenli olarak ödeyen bir kişi iseniz başka bir deyişle gecikmeden dolayı legal takibe düşülmediyse kredi notunuz da yüksek olacaktır.

l Yeterli bir geliriniz olması ve bu geliri belgelendirebilmeniz gerekmektedir. Banka talebine göre bu şartlar değişebilir fakat genelde çekilen kredinin aylık taksitinin 2 katı kadar gelire sahip birisi olmanız istenebilir. Başka bir deyişle 2000 TL aylık taksiti olan bir kredi kartı alabilmek için en az 4000 TL gelire sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıyeten başka bir kredinizin ödemesi devam etmekte ise bu vaziyet aylık gelirinizin daha yüksek olmasını gerektirebilmektedir. Başka bir deyişle geliriniz 4000 TL ise bir de 1800 TL aylık ödemesi olan krediniz devam ediyor ise bu vaziyet müracaat ettiğiniz kredinin verilme ihtimalini ve miktarını etkileyecektir.

emeklilere-guzel-haber-cifte-odeme-alacaklar-5054023.jpg

l SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’lı olarak çalışan birisi son işlerinde en az 3 ay, toplamda ise en az 12 ay sigortalı olarak çalışmış olmalıdır.

l Vergi levhalı olarak çalışan kişinin ise vergi levhasında kar gözükmelidir ve mevzubahis olan işletme kuruluş tarihinden itibaren 1 yıldan fazla bir müddet geçmiş olmalıdır.

l Memur olarak çalışan veyahut emekli olan birisinde ise genelde belirli müddet çalışmış olması istenmemektedir. Fakat bu kişiler değerlendirilirken kredi notu ehemmiyetli bir rol oynamaktadır.

l İpotek verilecek ise eş rızasının yazılı bir beyanla bankaya verilmesi gerekir

l Kredi çekerken aile konutunuzu da ipotek olarak verebilmek için eş rızası yazılı olarak alınmalıdır. Ayrı olarak kefil olarak göstermek zorunda iseniz kefilden de eş rızası almak legal bir zorunluluktur.

l Banka istediği takdirde kefil olacak bir kişi bulunmalıdır.

l Kredi müracaatında kefil, bankanın vicdanına bağlı olmaktadır. Şayet banka da ihtiyaç duyulan görürse bir kişinin kefil olmasını isteyebilir.

Kredi Çekmek İçin Şart olan Koşullara Nasıl Uygunluk Sağlanır?

l Belgelenebilir bir gelire sahip olmalısınız.

l Kredi çekmenize mani vaziyet kredi notu ise kesinlikle kredi notunuzu yükseltmelisiniz, ters takdirde bu imkandan faydalanmanız güç olacaktır.

l 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

l Kredi notunuzun 1500-1900 puan aralığında olur ise kredi çekme imkanınız yüksek olacaktır.

l Geçerli bir dokümanı bankaya gösterebilmek: Yeterli bir süre süresince sigortalı olarak çalışmakta olan (bu süre zarfı ise bankaların taleplerine göre bir farklık göstermesi söz konusu olabilir).

l Şayet bankaya bir ipotek verilecek ise bankaya ipotek verecek olan kişinin eşinin de rızası alınması gerekmektedir.

faizler-dusuyor-milyonlar-bekliyordu-kabul-edild-5071667.jpg

l Eğer banka istediği takdirde kefil olacak ferdin bulunması gerekmektedir. Kefil olan kişinin eşinin de rızasının alınması gerekmektedir.

l Size ve bütçenize en uygun krediyi bulmak için biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler