Kredi Çekecek Olanlar Dikkat! Maaşın Tamamı Kesilebilir!

Kredi kullanan veya kullanmayı düşünenleri yakından ilgilendiriyor. Sözleşme maddelerinin dikkatli bir şekilde okunması gerekiyor, aksi halde maaşın tamamına el konulabiliyor. Kredi kullanmak isteyenler için uyarı yapıldı.

01 Eylül 2021 15:49 Ekonomi
Kredi Çekecek Olanlar Dikkat! Maaşın Tamamı Kesilebilir!

Kredi kullanmak isteyen herkesi ilgilendiriyor. Çeşitli sebeplerde dolayı kredi kullanmak isteyenler sözleşme maddelerinin tamamını okumadan imza attıklarında mağduriyet yaşayabiliyor. Pek çok emekli kredi sözleşme maddelerini okumadan imza atıp, bankaya olan borçlarını ödeyemediği için maaş blokesi ile karşı karşıya kalıyor.

Yasaya göre ‘memur emeklileri haricindeki’ emeklilerin yani Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin, maaşlarına el konulabilmesi için emeklinin onayı gerekmektedir.

sgk-da-odeme-kriterleri-degisiyor-12-aya-cikarili-4991211.jpg

SGK ve Nafaka Ayrılıyor

Emekli kişinin rıza olmadan maaşına el konulması mümkün değil. Ancak bu durumun üç istisnası bulunmaktadır. İlk olarak kişinin nafaka borcu varsa maaşına haciz konulabilir bunun yanı sıra SGK’ya olan borçları için de haciz işlemi uygulanabiliyor. Son olarak kişinin rızası dahilinde maaşına haciz konulabilmektedir.

SGK olan borçlar ve nafaka için kişinin maaşının en fazla yüzde 25’ine el konulabilmektedir. Emekli, dul ve yetim maaşına birkaç istisna haricinde haciz konulması mümkün değildir. Bu noktada alacaklı olan kurum keyfi bir şekilde hareket edip emeklinin maaşını dondurmamaktadır. Kişinin rızası dışında yapılan haciz işlemi için itiraz ederek işlemi durdurmak mümkün.

Bazı İtirazlar Yargıdan Dönüyor

Pek çok emekli vatandaş, emekli maaşını gelir olarak gösterip kendisi veya bir tanıdığı için kredi kullanıyor. Kişi imza atmadan önce sözleşmeyi dikkatli bir şekilde okumadığı için sözleşmeyle muvafakatnameyi de imzalamış oluyor. Böylece borcunu ödeyememesi halinde bankanın emekli maaşına haciz koymasının önünü açmış oluyor.

Emekliler haciz işlemine itiraz edip konuyu yargıya taşısa dahi imza attıkları sözleşmeden dolayı itiraz geri dönüyor. Son dönemde konuyla ilgili olarak örnekler artıyor.

Bir Örnek Karar

Yakın tarihli bir olay şu şekilde:

913.07 TL emekli maaşı alan bir kişi iki bankadan kredi kullandı. Kredilerin toplam taksit tutarı 913.06 TL’ydi ve emekli kişiye yalnızca 1 kuruş kalıyordu. Emekli maaşının tamamı üzerinde haciz söz konusuydu. Emekli kişi kiralık evde oturduğunu, eşinin çalışmadığını ve emekli maaşı haricinde herhangi bir gelirleri olmadığını belirtip, maaş üzerindeki blokenin kaldırılmasını talep ederek konuyu mahkemeye taşıdı.

yillik-izin-tazminat-ile-ilgili-mujde-o-sure-dik-5083509.jpg

Dürüstlük Kuralı

Banka, kişinin emekli maaşından kesinti yapılmasını kendi rızası ile onayladığını belirterek davanın reddedilmesini istedi. Mahkemeye herkesin borçlarını öderken ve haklarını kullanırken dürüstlük kuralına uyması gerektiğini belirtti.

Mahkeme kararında, kişinin emekli maaşı haricinde herhangi bir teminat göstermediği ve bu durumun bankaların alacağını tahsil edememe riskli oluşturduğu ifade edildi. Emekli maaşındaki kesintilerin haksız şart niteliğinde olmadığı ve taraflar arasındaki müzakerede düzenlediğinin altını çizdi ve davanın reddedilmesine karar verdi. Emekli kişi davayı temyize taşıdı ancak temyiz itirazı da reddedildi.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler