Kredi Borcu Ödenmediğinde Gelecek Olan Yaptırımlar

Kredi bilindiği gibi, ödeme yapma sorunu olmayanlar için büyük finansal rahatlıklar sağlıyor. Geri ödeme konusunda hiç bir sıkıntı çekmeyenler, zaman zaman paraya sıkıştıklarında bankalardan kredi alarak, o dönemde oluşan finansal krizi kolayca atlatabiliyorlar.

Yayınlanma:
Kredi Borcu Ödenmediğinde Gelecek Olan Yaptırımlar

Ancak kredi çektikten sonra ödeme yapmaya yanaşmayanlar olabileceği gibi, ödeme yapma gücü olmayanlar da olabiliyor. Bu durumları ön gören bankalar, kredi vermeden önce, müşterilerin kredi puanlarına bakar, onların mal ve maaş varlıklarını araştırır, en son kefilleri de devreye alarak, geri ödemeyi sağlama almaya çalışırlar. Bankalar, kredi verirken belli bir faiz geliri bekler. Bu da onları ayakta tutar. Bankalardan kredi çekip geri ödemeyenlere ne olur?

Kredi Borcunu Ödemeyenler

Bankalar, ödeme günü gelmiş olan kredi geri ödemesini 3 gün gecikmeli olarak ödeyenler için herhangi bir uyarı ile sıkmaz. Ama 2 ay üst üste hiç bir geri ödeme yapmayanlara telefonla arayarak ya da SMS yollayarak ödeme yapması için uyarır. 3 ay boyunca hiç bir geri ödeme yapmayanlar için de kendi avukatlarını devreye koyarak, yeni bir anlaşma yapmak üzere yönlendirir. Kişi o süreçte yeni bir geri ödeme planı yaptırmak isteyebilir. Niyet, geri ödemeyi yapmak ise bankalar, kendi çıkarları doğrultusunda kuralları esnetebilirler. Ancak 3 ay boyunca hiç bir geri ödeme yapmayan bir müşteri, yeni bir anlaşma yaparak ödemeleri yapmayı taahhüt ettiğinde, bu taahhüde rağmen geri ödeme yapmadığında hapis cezası ile karşılaşabilir. Eğer ödeme gücünün olmadığını beyan ederse, bu kez aldığı maaşın bir bölümü ( dörtte biri) haczedilebilir. ya da mal varlıklarına el konabilir. Onlardan da bir şey elde edilmezse bu kez, müşteriye kefil olan kişi ödeme yapmak zorundadır.

Borcunu 60 gün süre ile hiç ödemeyen bir müşteriye, bankalar 1 ay daha ödeme için zaman tanır. O sürede müşterinin en azından 2 taksidi ödemesi beklenir. Müşteri bu süreden sonra da ödeme yapmazsa bu kez banka alacağını tahsil etmek için, müşterinin mal varlıklarına el koyar. hapis cezasının söz konusu olması için, müşterinin, kendisine banka tarafından tanınan kolaylıklardan ve süre uzatımından istifade edip, ikinci bir anlaşmayı yapıp, bu anlaşmaya da uymaması gerekir. Bu yüzden müşterinin hapis cezası almaması için, ikinci bir görüşmede, yapılandırma sürecinde, müşteri yeni bir ödeme programına uyacağını taahhüt etmemesi gerekiyor.

Bankalar, bu tür sorunlarda, 3 ay ödeme yapılmaması halinde avukatları devreye almaktadır. Avukatlar, müşteriyi arayarak, durumu açıklar ve müşterinin borcunu ödemesini sağlamaya çalışırlar. Müşteri hiç bir şekilde ödeme yapmayı kabul etmiyorsa, bu durumda haciz işlemi başlatılmaktadır. Ama ödemeyi belli bir zaman sonra yapmayı kabul ederse, yeni bir program uygulanabilmektedir.

Kredi Borcu Ödeme Yolları

Kredi borcunu ödemekte zorluk çekenler, kredi borcunu yapılandırmak için bankalara başvurabilirler. Ya da başka bir bankadan, bu borçları ödemesini isteyerek yeni bir kredi paketine dahil olabilirler. bu kez müşteri, ödemesini anlaşma yaptığı yeni bankaya yapacaktır. Çünkü bankaların kredi programları arasında, başka bankalardan alınan kredilerin ödenmesi de vardır. Kredi borcu ödeme yolları arasında ,borcu yeniden yapılandırmak, başka bankalardan kredi almak, değişen duruma göre farklı ödeme programlarına başvurmak gibi yollar vardır. Hiç ödeme yapılmazsa bankalar alacaktan vaz geçer mi sorusu da çok merak edilen bir sorudur. Kesinlikle hiç bir banka, alacağından vaz geçmez. Bankalar alacağını, ya müşteriden ya da kefillerinden tahsil etme yoluna gider. Kişi kredi aldıktan sonra, işten atılmış, maaşı kesilmiş ve mal varlıkları gitmişse, kefillerden tahsil edilir. Kefiller de aynı durumda ise, hem müşterinin hem de kefillerin durumu düzelinceye kadar belli bir faiz eklenerek kredi tahsil edilecektir.

Kredi Çeken Kişi Ölürse borcunu Kim Ödeyecek?

Krediyi çeken kişi, kredi ödemesini tamamlamadan ölürse, onun mal varlığını paylaşan varisleri mal varlıklarını miras aldıkları gibi, ölünün borçlarını da üstlenirler. Kredi ödemesi, kalan mal varlıklarının çok üzerinde ise, varisler ölen kişinin mirasını almayı reddedebilirler. Bu durumda borç da ödenmeden kalır. Bankalar, ölen kişiden kalan mallara haciz getirebilirler. Hiçbir mal varlığı yoksa ve mirasçılar da mirası reddediyorlarsa borcu da ödemek zorunda kalmazlar.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet