KOSGEB iş planı nasıl doldurulur? KOSGEB Her şeyi Karşılıyor mu?

Kosgeb iş planı KOSGEB'ten kurulacak iş yeri için mali destek ve hibe almak amacıyla hazırlanan bir dosyadır. Bu iş planı içerisinde, girişimcinin işe ne kadar hakim olduğunu gösteren sorular ve bölümler vardır.

Yayınlanma:
KOSGEB iş planı nasıl doldurulur? KOSGEB Her şeyi Karşılıyor mu?

Her yıl biraz daha sadeleştirilerek PDF dosyası olarak, siteden indirilebilen KOSGEB iş planı dosyasını indirmek gerekiyor. Hatta mümkünse bu dosyanın bir kaç çıktısı alınarak, kurşun kalemle ön hazırlık için karalama yapmak yararlı olacaktır. Girişimci kişi, sorulan sorulara doğru cevaplar vermekle mükelleftir. Bilgileri doldururken, iyi bir girişimcinin yapması gerektiği gibi, ön görüleri açık şekilde iş hakkında bilgi sahibi olduğunu gösterecek istatistiksel verilerden yararlanmış bilgilere yer vermelidir. Başarılı bir KOSGEB iş planı hazırlamak için, girişimcinin zihninde kurulacak işin geleceği parlak, istihdamı arttırmaya yönelik, para kazandıracak eşsiz bir iş kolu olması gerekiyor. Ayrıca KOSGEB iş planı hazırlanmadan önce, girişimci ve ortaklarının seçeceği işin, KOSGEB tarafından desteklenen sektörler listesinde olması ( NACE kodlarına bakınız) gerekiyor. Desteklenmeyen sektörler, genelde istihdam sağlayamayacak işler oluyor. KOSGEB iş planı aşamasından önce de kişinin "girişimcilik kursu" alması gerekiyor. Bu kursta işe nasıl başlanacağı, nelerin yapılması gerektiği anlatılıyor. Bir girişimcinin sahip olması gereken lider vasıfları üzerinde durularak, başarılı insanların başarı öykülerine de yer veriliyor. Böylece girişimci kişi psikolojik olarak da destekleniyor.

KOSGEB iş planı Neler İçeriyor?

KOSGEB tarafından görevlendirilen bir komisyon, hazırladığınız bu iş planını inceleyecek, sizi mülakata çağıracak ve sorular soracaktır. Dolayısı ile bu iş hakkında çok bilgili olmanız birinci ihtiyaçtır. KOSGEB iş planı içinde, girişimcinin kimlik bilgileri, iş fikri hakkında 1 cümlelik bilgi ve kurulacak işletmenin adı gibi bilgiler veriliyor. Bu bölümde kişi kendini tanıtarak; iş tecrübelerini aktarıyor ve varsa ortakları hakkında bilgi veriyor. Sonra da iş fikrini nasıl seçtiği, neden seçtiği, bu iş fikrinin neler vaat ettiği gibi bilgileri vermelidir. Seçilen işin, pazarı hakkında bilgi sahibi olan girişimci, finansman kaynakları hakkında da bilgi vermelidir.

Girişimci Bilgileri Ortakların ve İşletmenin Bilgileri

Girişimci iş fikrini mümkün mertebe orijinal seçmelidir. O çevrede az yapılan, henüz keşfedilmemiş ve bol para kazandıracak bir iş fikrinin önü açık olacaktır. O halde girişimci, bu işi seçerken belirlediği hedeflere nasıl uyum içinde bir iş seçtiğini, inceleyen ekibe aktarmalıdır. Kendi işletmesinin, uzun vadeli misyonunu anlatmalıdır. Kısa orta ve uzun vadede mali açıdan neler başaracağını güçlü bir şekilde ortaya koymalıdır. Kısa vadeli hedefler, 12 ay olarak ayrıntılandırılabilir. Bir tablo oluşturularak; birinci ikinci üçüncü ve diğer aylarda ne alınıp ne satılacağı, ne kadar kar edileceği belirtilmelidir. Orta vadeden kasıt işletmenin 2. yılı ve 3. yılı olacaktır. Uzun vadeden kasıt ise 4.,5. ve sonraki yıllarda işletmenin büyüme planıdır.

Girişimci Pazarın Bilgilerine Güncel Olarak Hakim Olmalıdır

Pazarın büyüklüğü, girişimcinin en iyi bilmesi gereken bir konudur. Örneğin dondurma üretilecekse, bu üretim merkezinin, çoğunluğu dondurma sevmeyen bir kesimin olduğu bir noktada seçilmesi, yanlış bir strateji olacaktır. Ne üretileceği ve bu ürünün kimlere hitap edeceği bilinmelidir. bir örnek vermek gerekirse, Osmanlı seccade dikiş atölyesi açılacağını varsayalım. Bu seccade hem modern, hem çok güzel, hem de çok uygun fiyatlı ve uzun ömürlüdür. Bu ürünün satılacağı Pazar alanı çok geniştir. Ürünün zamanla bozulması ( yiyecek maddeleri gibi) mümkün değildir. Bu ürün, Türkiye'nin her tarafına kolayca pazarlanabilir. Böyle bir üretim atölyesi için illa ki merkezi ve pahalı bir yer kiralamak gerekmez. Gerekli hammadde sağlandıktan sonra makine dikiş elemanları ile günlük 500 adet seccade üretimi kolayca planlanabilir. Bu ürünler, e-ticaret ile ve çevre illerdeki toptancılara oradan da perakendecilere kolayca satılabilir. Bir makinenin değeri ortalama 5.000 lira olup, bir eleman tanesi 20 liradan günde 50 seccade çıkarabilir. Bu da günlük makine başına 1.000 lira nakit girişi demektir. Maliyeti hesaplandığında bu seccadenin işçilik elektrik ve diğer masraflar çıkarıldığında adet başına net karı 2 TL olmaktadır. Bu durumda makine başına girişimci günde 100 TL net kar eder. 10 makine için 1.000 TL günlük net kazanç olur. 50 makine için 5.000 TL günlük net kazanç olacaktır. Örnek verilen bu işte rakip sayısı az, nakış yapabilecek, simli ipi işleyebilecek usta elemanlar her yerde bulunmuyor. Bu yüzden girişimci kişi, o çevrede düz makineci elemanlara 1 aylık kurs vererek, onları eğitebilir ve seri üretim yapabilecekleri hale getirebilir. Böyle bir iş için, sektöre dair gelişme ve fırsatlar hatta tehditler ele alındığında ;fırsatların çok gelişmenin çok iyi, tehditlerin ise neredeyse olmadığı görülecektir.

Ürünün Pazarlanması Aşaması

Girişimci kişinin, bu ürünü pazarlamak için, başta internet olmak üzere, bu alanda çalışan tekstilcilerle irtibat kurması yeterlidir. İşi ileride büyüteceği için, perakende satış yapabileceği bir mağaza da açabilir. Kurulacak atölyenin, merkezi bir yerde olması gerekmez. Sadece geniş bir bodrum seçerek içine 100 adet özel nakış makinesi yerleştirebilir. 110 adet eleman seçerek, günlük net kazancını 10.000 liraya ayarlayabilir. Atölye yerinin seçimi, müşteri erişim kanalları bu KOSGEB iş planında ayrıntılı olarak yazılabilir. Ürün için hammadde tekstil ham maddesi olarak, İstanbul, Bursa Gaziantep, Adana, Denizli gibi tekstil ürünlerinde ilerlemiş bölgelerde fabrikalardan temin edilebilir. İkinci - üçüncü aracılardan temin edildiğinde hammadde maliyeti artar, edilecek kar azalır.

Ürünün İzlediği Üretim- Satış Çizgisi

KOSGEB iş planı içinde üretilen ürünün, atölyeye girişinden, en son tüketiciye ulaşacağı sürece kadar bir akış diyagramı çizilmelidir. Bu aşamaya üretim- ya da hizmet planı adı verilir. İşin akışı şeması, dosyanızı inceleyen memurların zihninde program hakkında net bir şablon oluşturmaya yarar. Atölyenizin yönetim planını da hazırlamalısınız. Genel müdür, müdür, müdür yardımcıları, makineciler, paketleme elemanları, ütücüler, ürünü müşteriye götürecek şoförler, temizlik görevlileri vs şema olarak yönetim planında gösterilmelidir.

Finans Nereden Sağlanacak

Halk arasında sıfır sermaye ile iş kurma hayalleri kuran ve tüm parayı KOSGEB'ten alabileceğini düşünenler var ancak bu bir yanılgı. İşi kurmadan önce, belli bir ana para olması şart. Bu para, ortaklardan alınabilir, ipotek karşılığı bankalardan kredi olarak alınabilir. Ya da öz sermayeden karşılanabilir. KOSGEB girişimciye, belli oranlarda destek veriyor. Her masrafı karşılamıyor. KOSGEB'in hangi masrafları karşıladığını öğrenmek için, sitesine girerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak KOSGEB iş planı içinde, öz sermayenizi ve miktarını belirtmeniz gerekiyor. Bu iş planı içinde, aylık ürün sirkülasyonu, maliyeti satışı ve aylık kar net olarak belirtilmelidir. İlk 3 ay veya ilk 2 ay reklamlara yoğunluk verileceğinden, kar etme noktasına geçiş zamanının ilk 3. Aydan sonra olması mümkün ve normaldir. Ancak bu son bölümde, girişimci kişi nakit projeksiyonlarını açık olarak yazmalıdır. İşletmesinin aylık giderlerini kalem kalem belirtmelidir. Bu giderler neler olabilir? Su gideri, elektrik gideri, ısınma giderleri, personel giderleri, ham madde giderleri olarak ayrıntılı şekilde yazılmalıdır. 100 makine için 100 x 5.000 = 500.000 TL teçhizat gideri olacaktır. Ofis bilgisayar, kırtasiye malzemeleri, atölyenin resmi kayıt vergi muhasebe giderleri belirtilmelidir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet