‘Kara Pazartesi’ Borsada 8 Yılın En Sert Düşüşü Tüm Kazançları Sildi!

‘Kara Pazartesi’ Borsada 8 Yılın En Sert Düşüşü Tüm Kazançları Sildi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı değişikliği kura olduğu gibi Borsa İstanbul’a da darbe vurdu. Borsa, haftanın ilk işlem gününde tarihi anlar yaşadı.

Naci Ağbal’ın Cumartesi gününün ilk saatlerinde görevden alınmış ve Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı.

Pazar akşam saatlerinde Asya’da piyasaların açılmasının ardından kurda ani ve sert bir yükseliş yaşandı. Geçtiğimiz Cuma gününü 7.21 seviyelerinden kapatan dolar kuru, Asya piyasalarında 8.48’e kadar yükseldi. Borsada ise durumlar pek farklı değildi. Haftanın ilk işlem gününde borsa yüzde 9.79 değer kaybetti ve günü 1.379 puandan tamamladı. Borsada 2013 yılından beri ilk kez bu denli sert bir düşüş yaşandı ve 2021 yılının tüm kazançlarını sıfırlamış oldu.

2265752-720x360.jpg

Borsa İstanbul’da güne sert satışla başlanmasının ardından devre kesici sistemi araya girdi ve borsada işlemlere bir süreliğine ara verildi. 2020 yılının Ağustos ayında tanıtılan devre kesici sistemi ani hareketlerin önlenmesi için kullanılıyor. Bugünkü sert satışların ardından borsada değer kaybı artınca devre kesici iki defa araya girdi ve işlemlere iki kez ara verilmek zorunda kaldı.

Taban Seviyeler Görüldü

BIST 100 endeksi güne yüzde 6.65 düşüşle başladı ve satıcılı işlemlerle kayıp hızlı bir şekilde yüzde 9.5’lara kadar yükseldi. Öğle vakitlerinde piyasalar biraz sakinleşti ve kayıplarda bir miktar düşüş görüldü. Kapanış saatlerinde tekrardan satışların artmasının ardından taban seviyeler tekrardan görüldü. Borsa İstanbul yönetiminden yatırımcılara usulsüz açığa satış işlemleriyle ilgili olarak uyarı geldi. İşlemlerin anlık izlendiği, usulsüz açığa satışlar hakkında yatırımcıların dikkatli olması gerektiği ifade edildi.

Tarihi Bir Gün Yaşandı

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yusuf Topçu, Dünya gazetesine açıklama yaptı. Topçu, borsada tarihi bir günün geride kaldığını belirterek, güçlü hisselerin borsanın ayakta kalmasını sağladığını belirtti.

Vestel, Sasa, Tofaş, Enka ve Arçelik gibi güçlü hisselerin yüzde 5-8 arasında değer kaybı yaşadığını, ancak bu hisselerin borsanın ayakta kalmasını sağladığını dile getirdi.

3011711-810x458.jpg

Kur da Değer Kaybıyla Başlamıştı

Dolar/TL kurunda da hareketli bir gün yaşandı. Pazar akşam saatlerinde Asya piyasalarında TL’nin yüzde 16 seviyesinde değer kaybetmesinin ardından kur 8.47’lere kadar yükseldi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın açıklamaları sonrasında dolar/TL’de düşüş yaşandı ve kur 7.70’in altına indi. Daha sonrasında tekrardan yükselişe geçen kur 7.78 seviyelerinde.