Kara Liste Nedir Nasıl girilir? Ve Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır? İşte Tüm Ayrıntılar

Kara liste nedir? Nasıl girilir? Ve kara listeden ne zaman çıkılır? İşte tüm ayrıntılar ve gerekli bilgiler bu yazımızda!

03 Eylül 2021 08:00 Ekonomi
Kara Liste Nedir Nasıl girilir? Ve Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır? İşte Tüm Ayrıntılar

Son günlerdeki merak edilen ve araştırılan önemli konulardan biriside bankaların müşterilerine verdiği bir tür ceza olan kara liste. Sanırım ülkemizde kredi kartı kullanmayan ve kredi borcu olmayan çok az sayında banka müşterisi vardır.

kara-listeden-olanlara-kredi-1024x683.jpg

Bazı zamanlarda yardımımıza yetişen kredi kartları bazı zamanlarda da başımızın derdi olup bizi üzüyor. Bankalardan aldığımız kredi borçlarını zamanında düzenli olarak ödeyebilirsek o zaman sorun yok her şey yolunda demektir. Ancak bir de işler ters gider de kredi borçlarımızı aksatarak öder ve ya hiç ödeyemez duruma düşersek. Tabir yerindeyse işte o zaman vay halimize.

İşte böyle durumda olan kişiler için kullanılan bu tabir bankaların müşterilerine verdiği isimdir kara liste. Yani kredi borcunun ödemesini aksatan ve ya ödemeye müşterinin banka kredi notun düşür ve bununla da kalmayıp müşterisi hakkında icra takibi başlatır. Bu demek oluyor ki banka müşterisini kara listeye aldı. Hatta doğrudan merkez bankası kara listeye almış olur. Ve kara listeye alınan kişi artık kredi çekemez ve hatta daha pek çok alanda alım satım yapamaz.

Bizde bu yazımızı herkes tarafından çok merak edilip ve araştırılan Kara liste nedir? Nasıl girilir? Ve kara listeden ne zaman çıkılır? İşte tüm ayrıntılar ve detaylar ile dopdolu makalemizi okurlarımıza sunuyoruz.

emeklilik-ucret-yuz-binlerce-calisan-bunu-bekl-5085961.jpg

Kara Liste Nedir?

Kara liste nedir? bu sorunun cevabı için Kredi kartı kullanarak bankaya borçlanan ve borcunu ödemeyen müşterinin hakkında başlatılan icra takibi ile müşterinin aldığı bir tür maddi sabıka denilebilir.

Bankalar müşterilerine kredi vererek borçlandırırlar. Ve kredi borcu olan kişiler bu borçlarını düzenli olarak ödemelerini gerçekleştirirlerse bankalar bu kişilerin kredi notunu yükselterek kredisi biten kişiye yeniden kredi vermek için yarışırlar. Ancak kredi borcun ödemesini aksatarak ödeyen ve ya kredi borcunu ödeyemeyen kişiler hakkında yasal icra takibi başlatarak kara listeye alırlar.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Kara listeye nasıl girilir? Sorusuna gelirsek bu soruyu da şu şekilde izah edelim. Kredi ödemesinin son gününden itibaren 10 banka kredi borçlusuna kredi borcunu ödemesi için mühlet tanır ve her hangi bir işlem yapmaz.

Kredi borçlusu bu son 10 gün içinde de kredi borcunu ödemez ise borçlu banka müşteri hizmetleri tarafından aranarak uyarılır. Eğer kredi borçlusunun ödemesi 30 gün geçmiş ise o zaman banka kredi borçlusunun kredi notunu düşürür. ancak kredi borçlusu kara listeye alınmaz. Banka bu aşamada müşteri hizmetleri aracılığı ile borçluya yeni bir ödeme planı yapılmasını teklif eder. Anlaşma yapılamadı takdirde ve kredi borcu halen ödenmez ise banka borçluyu uyarmaya devam eder ve 90 günün dolmasını bekler.

12063833-728xauto.png

Kredi borçlusu 90 gün doldurup hala kredi borcunu ödememiş ise banka avukatını devreye sokarak borçlu hakkında icra takibi başlatır. Ve bu aşamada kredi borçlusunun kredi notu tamamen düşer ve kara listeye girmiş olur.

Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır? İşte Tüm Ayrıntılar

Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır? İşte Tüm Ayrıntılar ve detaylar. Kredi borcunu ödemeyerek kredi not düşürülüp kara listeye giren borçlu kredi borcunu bir seferde ödeyen borçlu, ödeme yaptığına dair bir belge alarak kara listeden çıkabilir. Ancak kredi borçlusu borcunun devam ettiği süre içerisinde kara listede kalmaya devam eder. Bu süre ortalama olarak 5 yıl olabilir.

Kredi borçlusu kara listeye girip 5 yılın sonunda kara listeden çıkmış olsa dahi daha sonra yapacağı bütün alış veriş ve ya kredi çekme taleplerinde kredi geçmişinde kara listeye girdiği görülür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler