İşverenlere Verilen Asgari Ücret Desteği Nedir?

İşverenlere Verilen Asgari Ücret Desteği Nedir? 2021 yılına göre asgari ücret desteğinden yararlanmak için aranan şartlar nelerdir?

05 Eylül 2021 12:07 Ekonomi
İşverenlere Verilen Asgari Ücret Desteği Nedir?

İşverenlere Verilecek Olan Asgari Ücret Desteği Nedir?

İşverenler için tasarlanmış olan asgari ücret desteği işverenlerin işçiden kaynaklı olarak meydana gelen maliyetlerini düşürmek için hazırlanmıştır. Ayrıca daha fazla istihdam yaratmak için de hazırlanan asgari ücret desteği işgücünden dolayı meydana gelen maliyetlerin azaltılması için oldukça etkilidir.

2636746-810x458.jpg

İşverenlere destek olmak için ilk olarak 2016 yılında yürürlüğe girmiş olan asgari ücret desteği 2021 yılı içinde de devam etmektedir. Bu yıl içerisinde verilecek olan asgari ücret desteği ise 75 lira olarak belirlenmiştir. Aylık 75 lira olarak düzenlenen asgari ücret desteği ise günlük olarak 2,50 lira olarak hesaplanmıştır.

Borcu Olan İşyerleri Asgari Ücret Desteğinden Yararlanabiliyor Mu?

SGK’ya borcu olan işyerleri herhangi bir sorun yaşamadan asgari ücret desteğinden yararlanabileceklerdir. Ödeme günü geçmiş ve vadesi dolmuş olan borçların olması durumunda bile asgari ücret desteğinden yararlanılabilmektedir. Ancak bu şartlar 2020 yılı öncesinde bu destekten yararlanmak için başvuranlar için geçerlidir. Eğer 2020 yılı sonrası için asgari ücret desteğinden yararlanılmak için başvuru yapıldı ise geçmiş dönem de dahil olmak üzere herhangi bir borcunun olmaması gerekmektedir. Eğer mevcut ve günü geçmiş olan bir borç var ise bu borcun yapılandırılmış olması veya taksitlendirilmiş olması gerekmektedir.

Asgari Ücret Desteğinden Yararlanmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Asgari ücret desteğinden yararlanmak için işverenlerin ek olarak herhangi bir şekilde başvuru yapılması gerekmektedir. SGK otomatik olarak kaydı olan tüm iş yerleri için otomatik olarak asgari ücret desteğini hesaplamaktadırlar. Otomatik olarak mahsup edilerek kaydı olan tüm işyerleri otomatik olarak asgari ücret desteğinden faydalanabilmektedir.

1609158979709-asgari.jpg

Asgari Ücret Desteği Hangi Haller Halinde Kesilir?

Asgari ücret desteğinden hali hazırda yararlanmakta olan iş yerlerinin bazı durumlarda bu hakları kesilebilmektedir. Asgari ücret desteği şu haller meydana geldiğinde kesilmektedir:

Asgari ücret alan iş yeri yeni bir isim ile iş yeri açarak veya yeni bir istihdam açarak işletmesine devam ederse ve bunu bildirmez ise asgari ücret desteği kesilmektedir. Ayrıca asgari ücret desteği alındığı süre hesaplanarak gecikme zammı da dahil olmak üzere iş yerinden ve iş verenden hesaplanarak geri alınabilmektedir.

İş yerlerinin ve iş verenin yıl içindeki aylık primleri ve ayrıca hizmet belgeleri de belirlenmiş olan yasal süreç içerisinde ilgili kuruma bildirilmelidir.

Asgari ücret desteği alırken borç yapılandırılması veya borç taksitlendirilmesi yapılmış ise belirlenmiş olan süreç içerisinde bu borcun ödenmiş olması gerekmektedir.

İş yeri düzenli olarak denetime tabi tutulabilir. Yapılan bu denetim sonucunda ise kayıt dışı herhangi bir sigortalı çalışıyor ise ve tespit edilmiş ise iş yerinin asgari ücret desteği anında kesilebilmektedir. Aynı şekilde sahte sigortalı olarak tanımlanan işçilerin çalıştırıldığının tespit edilmesi halinde de yine asgari ücret desteği kesilmektedir.

8.jpg

Alınan Asgari Ücret Desteği Ne Kadar Süre Devam Eder?

İş yerinin almaya başladığı asgari ücret desteği 2020 ve sonrası için 12 aylık yani yıllık olarak devam etmektedir. Ancak iş yerinde çalışan kişi sayısı veya sigortalı kişi sayısına göre de bu süreç değişkenlik gösterebilmektedir. Kapasite olarak 1 ile 499 kişi arasında çalışan bulunduran iş yeri için ve 500 ve daha fazla çalışan iş yerleri için de farklılık gösterebilmektedir.

Her yıl belirlenen süre değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin 2017 yılında tüm yıl herhangi bir şart aranmadan asgari ücret desteği verilmiştir. Ancak 2018 yılında asgari ücret desteği sadece 9 ay olacak şekilde verilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler