İşverenin SGK ya Eksik Prim Yatırılması Haklı Fesih Sebebi midir?

İşverenin SGK ya eksik prim yatırması, izin dışı olduğunda, bazı hallerde haklı fesih nedeni olabilmektedir. Yarı zamanlı prim ödemesi yatırılırken vs. bilgilendirme sağlanmalıdır.

Yayınlanma:
İşverenin SGK ya Eksik Prim Yatırılması Haklı Fesih Sebebi midir?

SGK prim miktarının eksik yatırılması ve buna bağlı sözleşme feshi birçok kişiyi yakından ilgilendirmektedir. İşverenler tarafından gerçekleştirilen bu durum birçok kez dava konusu da olmuştur.

Haklı Nedenle Fesih Hakkı

İş Kanunu kapsamında işçiler bazı hallerde haklı nedenlere bağlı olarak fesih haklarını kullanabilmektedir. Sözleşme süresi bitmesini beklemeden kendi haklarını arama şansı yakalayacaktır. 4857 sayılı kanunun 24’üncü maddesi bu konuda gereken açıklamaları yapmıştır. Hızlı fesih işlemleri genellikle 3 grupta değerlendirilmektedir.

1 -Sağlık sebepleri nedeniyle işçinin çalışma ortamında bulunmaması gerekiyorsa ve bulaşıcı hastalığı varsa

2. İyi niyet kurallarına uymayan durumlarda iş sözleşmesi feshi yapılabilmektedir. Bu maddelerde genellikle belirsiz durumlara daha sık rastlanmaktadır. Gerçek dışı bilgi vermek, kişisel varlığa hakaret ve cinsel taciz davalarını kapsayabilir.

İş yerindekiler cinsel tacize uğradıklarında, bu durumu iş yerine bildirmesine rağmen gereken önlemler alınmamışsa anında fesih yapılabilir. Ödemelerde belirlenen miktara rağmen çalışma süresinin karşılanmaması vs. bu kapsamdadır.

3. İşin durmasını gerektiren zorlayıcı nedenler varsa feshi işlemi olabilir.

Sözleşme Feshi ve Sigorta Priminin Eksik Bildirilmesi

Sigorta primi miktarının eksik bildirilmesi, gerçek dışı bilgi verilmesi kapsamında ele alındığında işçi bakımından haklı fesih nedeni olabilmektedir. Duruma bağlı zarar da dikkate alınarak, kanun maddesinde görünmeyen detaylar için dava konusu olabilecektir.

  • Gün sayısındaki yanlışlıklarla alakalı işveren gereken açıklamayı yapıyorsa sorun çözülecektir. Düzeltme olacağına dair de eklemeler vaat ediliyorsa ve uygulanıyorsa işçi fesihten vazgeçebilecektir.
  • İşveren kasıtlı olarak sigorta primlerini hiç yatırmıyor veya rutin şekilde gizli bir şekilde eksik yatırıyorsa işçi sözleşmeyi fesih edebilir.
  • Eksik yatırılan sigorta primi SGK sistem hatası nedeniyle yaşanıyorsa, gelecek ayda düzeltme yapılacağı belirtilmelidir.

İş Kanunu kapsamındaki durumlara ek olarak işveren ve işçi eksik yatırma durumunda hemfikir olmalıdır. Başlangıçtaki prim ödemeleri ve ilerleyen dönemlerdeki süreçle alakalı açıklık getirilmiş olmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta primi ve fesih konularında döküm isteyebileceğiniz kurumdur.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet