İflas Dalgası Yaklaşıyor! Ünlü Şirket Uyardı!

İflas Dalgası Yaklaşıyor! Ünlü Şirket Uyardı!

Koronavirüs salgını küresel çapta ekonomilere çok ağır bir darbe vurdu. Salgın döneminde gelişmiş ülkelerin tamamında çok ciddi ekonomik küçülmeler meydana geldi. Euler Hermes isimli sigorta şirketi yeni bir iflas dalgası konusunda uyarıda bulundu.

Koronavirüs salgını bütün hızıyla devam ediyor, ekonomiler her ne kadar geçtiğimiz seneye göre bir miktar daha toparlanmış gözükse bile salgın ciddiyetini korumaya devam ediyor. Türkiye’de bu salgın krizinden çok ciddi şekilde etkilendi ve etkilenmeye de devam ediyor. Euler Hermes’ten iflas dalgasına karşı çok ciddi uyarılar geldi. Sigorta şirketi Hermes, konaklama, havacılık ve gıda dışında kalan perakende sektörlerinde mali tablo kötüye gitmeye devam ediyor.

dunyayi-iflas-firtinasi-vuracak-h1348113-11.jpg

Hermes, Türkiye’nin aralarında olduğu Doğu ve Orta Avrupa ülkeleri arasında iflas oranlarının yüzde 20 oranında artabileceği ifade edildi. İflas oranı Asya-Pasifik bölgesinde yüzde 22 seviyesinde, Orta Doğu’da ise yüzde 19. En büyük risk bölgesi olarak Kuzey Amerika gösterildi yüzde 36 ile, AB iflas oranı ise yüzde 29 olarak öngörülüyor.

İflas riski bulunan sektörler ise konaklama, havayolu ve gıda dışında kalan sektörler olarak işaret edildi.

kepenk-kapatma.jpg