Fiyatlar Yüzde 300 Arttı! Zam Üstüne Zam!

Vatandaşlar son dönemde fiyatların ciddi bir şekilde yükseldiğini dile getiriyor. Pek çok vatandaş zamlardan dolayı şikayetçi ayrıca bu denli fiyat artışının neden yapıldığını merak ediyor. Kira fiyatlarındaki yüzde 40’lık artış cep yakıyor.

31 Ağustos 2021 20:14 Ekonomi
Fiyatlar Yüzde 300 Arttı! Zam Üstüne Zam!

Son 1 yıllık süreçte kira fiyatlarında yüzde 40’lık artış meydana geldi. İstanbul’un bazı noktalarında bu artış yüzde 300’e kadar çıkıyor. Kiralar oldukça yüksek olmasına rağmen ev bulmak da hiç kolay değil. Özellikle üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasından dolayı emlakçılarda uzun kuyruklar oluşuyor. Bazı emlakçılar kiralık ev için kura çekilişi yapıyor.

kapak-105347.png

Listeye İsim Yazılıyor

Kira fiyatları Türkiye genelinde yüzde 40 yükselmesine rağmen vatandaşların kiralık ev talebi azalmıyor. Ev kiralamak isteyenler emlakçıların önünde kuyruk oluşturup, kendilerine uygun bir ev arıyorlar. Şehir merkezi ve öğrencilerin yoğun olarak ikamet ettiği bölgelerde ev bulmak neredeyse imkansız. Bu noktalardan ev kiralamak isteyenler ise isimlerini listeye yazdırıp sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

İki Yıldır Sorun Var

Peki, yüksek kira fiyatlarına rağmen vatandaşlar ev bulmakta neden bu kadar zorlanıyor? Uzmanlar bu sürecin başlangıcının iki yıl öncesine dayandığını söylüyor.

Salgından dolayı okulların 1.5 yıl boyunca uzak eğitim vermesi sonrasında yeniden yüz yüze eğitimin başlaması, yine salgın döneminde ertelenen evlilikler, kentsel dönüşümden dolayı artan konut talebi gibi sebeplerden dolayı kira fiyatları hissedilir derecede arttı.

Sarıyer’de Rekor Artış

Hepsiemlak’ın araştırmasına göre, geride kalan 1 yıllık süreçte ortalama metrekare fiyatındaki en yüksek artış Sarıyer’in Rumeli Hisarı semtinde yüzde 290 ile görüldü.

Beşiktaş Vişnezad’da artış yüzde 238, Sarıyer Reşitpaşa’da yüzde 218, Beşiktaş Gayrettepe yüzde 171, Kadıköy Fikirtepe yüzde 150’lik artış yaşadı.

İstanbul’un en merkezi noktalarından olan Beşiktaş Yıldız’daki konut fiyatları ise yüzde 108 oranında arttı.

headline.jpg

Fiyatların Artmasına Neden Olan Etkenler

*Pandemiden dolayı konut üretimi yavaşladı. Eldeki stoklar konut kredileri ile tükendi, artan konut talebiyle fiyat artışı yaşandı.

*Kentsel dönüşümden dolayı 80 bin mülk sahibi evini boşalttı ve kiralık ev aramaya başladı. Bu da kiraları artıran diğer bir etken.

*Üniversitelerde yüz yüze eğitim yeniden başlıyor. Yüzbinlerce öğrenci şehir değiştirip konut aramaya başladı ve konuta olan talebi artırdı.

*Pandeminin etkisi ile yurtlar kapatılıp yeni yurtlar yapılmadığı için yurtta kalan öğrenciler de konut arayışına başladı.

*Koronavirüs salgınından dolayı uzun bir süre evlilikler de ertelenmişti. Yasakların kaldırılması ile evlenen çiftler konuta olan talebi artırdı.

397366-586931576.jpg

*Kredi faizlerinin artması ile konut fiyatları da yükselmeye başladı. Gayrimenkulünü yüksek fiyattan alan mülk sahibi zararını giderebilmek için yüksek fiyattan kiralamaya başladı.

*Konut kredisi faizlerinin artması sonrasında ev alma imkanı kaybolanlar da kiralık daireye talebi artırdı.

*Ev sahiplerinin kiracılara ‘şu kadar zam yapmazsan seni evden çıkarırım’ tarzı söylemleri de fiyatların artmasındaki etkenlerden bir tanesi.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler