Evleneceklere Sürpriz Destek! Hiç Paranız Olmasa da Düğün Yapabilirsiniz!

Çeyiz hesabı için aylık ödeme de alt sınır 207 Türk Lirası iken üst sınır 2076 liradır. Devletten 12 bin TL'lik destek müjdesi gelmiştir. Çeyiz hesabı bulunup evlenecek çiftlere devlet desteği geliyor.

Çeyiz hesabı için aylık ödeme de alt sınır 207 Türk Lirası iken üst sınır 2076 liradır. Devletten 12 bin TL'lik destek müjdesi gelmiştir. Çeyiz hesabı bulunup evlenecek çiftlere devlet desteği geliyor. Bankada açtığı hesap ile 3-5 yıl birikim yapıp 27 yaşından önce evlilik yapan kişiler için devlet katkısı veriliyor. Gençlerin evlenmeden önce para biriktirerek tasarruf etmesini teşvik etmek amacı ile bankalar tarafından açılan bir hesaptır.

screenshot-167.jpg

Bu hesaplar vadesiz mevduat hesabı ve vadeli mevduat hesabı olarak açılabilmektedir. Hesap kapsamında uzun vadeli birikim yapılması teşvik edilmektedir. Hesapta vade sonunda biriken paraya ek olarak devlet katkısı da hibe olarak ödenmektedir. Çeyiz hesabı olup evlenecek çiftlere devletten destek geliyor. Bankalarda açmış oldukları çeyiz hesaplarında 3-4 yıl birikim yapıp 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapacaklara devlet teşvik ödemesi yapıyor.

Devlet teşviki kapsamında verilecek en düşük miktarın 12.037 lira olacağı ayrı çiftlerin ayrı ayrı yararlanabileceği de açıklanmaktadır. Bu ödemelerde aylık alt sınır 207 lira iken üst sınır 2076 liradır. Ayrıca katılımcı hesabın açılış tarihinden bu yana 31.149 liraya kadar da para yatırılabiliyor. Bu hesaplarda düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay arasındadır 8693 lira birikim sağlanırken, 48 ile 59 ay arasında olanlar 10 bin lira, 60 ay üzerinde olanlar ise 12.037 liraya kadar devlet desteği alabilir. 5 yılda 48.148 lira biriktirirken 12.037 liralık üst tutardı devlet katkısından yararlanırlar. Burada yaş sınırı bulunmaktadır.

Devlet Desteği

screenshot-165.jpg

Bu hesabı 24 yaşını doldurmadan önce açılması gerekir. Ayrıca katkı hesaplanırken evlilik tarihindeki birikimler esas alınır. Devlet katkısı için evlilik tarihinden itibaren altı ay içinde ki sürekli bankaya başvurmak gerekir. Çeyiz hesabı nedir? Kimler başvuru yapabilir? Vatandaşların evlenmeden önce para biriktirmek ve tasarruf etmesi için teşvik amacıyla oluşturulmuş banka hesaplarına açılan birikim hesabıdır. Vadeli ve vadesiz olarak açılabilmektedir. Bu hesaplar vatandaş için uzun vadeli birikim yapılmasını teşvik etmektedir. Hesapta vade sonunda biriken parayı ek olarak devlet katkı payı da ödenmektedir.

Devlet tarafından destekli çeyiz hesabı şartları nelerdir? Öncelikle kişinin Türk vatandaşı olması gerekir, 24 yaşını doldurmamış olmak hiç evlenmemiş olmak, 36 ay boyunca açılan hesapta düzenli birikim yapmış olmak ve 27 yaşından önce evlenmek, aynı yıl içerisinde 3 defadan fazla ödemede gecikme olmaması gerekir.