Evlenecekler Dikkat! Tüm Malvarlığınızı Kaybedebilirsiniz!

Evlilik iki kişinin yeni bir hayata yelken açtığı son derece önemli bir olay. Çiftler birbirlerinin ailelerini tanırken aynı zamanda borç geçmişini de araştırmalı. Zira çiftlerden birinin geçmişten gelen borcu tüm malvarlığının kaybolmasına neden olabilir.

12 Eylül 2021 17:38 Ekonomi
Evlenecekler Dikkat! Tüm Malvarlığınızı Kaybedebilirsiniz!

Evliliğe hazırlanan çiftler karşı tarafın ailesini tanıdığı gibi borç geçmişini de tanımalı. Çiftlerden birisinin geçmişten gelen borcu evlilik sonrasında alınan tüm malların haczedilmesine neden olabilir.

Sözleşme Yapılabilir

Evlilik sözleşmesi 2001 yılında yapılan düzenleme sonrasında hayata geçirildi. Günümüzde pek çok çift boşanma sonrasında yapılacak mal paylaşımı ve daha birçok sebepten dolayı evlilik sözleşmesi imzalıyor.

finans.jpg

Sözleşme olsun veya olmasın çiftin evlilik öncesinde ve sonrasında edindiği mallar ayrılık durumunda farklı şekilde değerlendirilmektedir.

Değerlendirmede 4 rejim uygulanıyor,

1-Edinilmiş mallara katılım rejimi,

2-Mal ortaklığı rejimi,

3-Paylaşmalı mal ayrılığı rejimi,

4-Mal ayrılığı rejimi,

Bu kapsamda evlilik sözleşmesi yapılmadığı taktirde, edinilmiş mallara katılım rejimi devreye giriyor. Bu rejime göre çiftin evlilik süresi boyunca edindiği tüm mallar her iki tarafa eşit bir şekilde paylaştırılıyor.

Evlilik öncesinde veya evlilik sonrasında çiftlerden birisine miras kalması halinde bu miras çiftler arasında eşit şekilde paylaştırılmıyor. Eğer mirastan gelir elde edilirse gelire çift ortak oluyor. Çiftlerden birisinin alacağı manevi tazminat da paylaşılmayan mallar kapsamında değerlendiriliyor.

Belgelendirilmesi Gerekiyor

Borç konusunda ise durum gelir paylaşımı gibi değil. Borçlar kişisel olarak kabul edildiği için çiftlerden birisinin durumunda diğerinin kişisel mallarına haciz konulamıyor.

Edinilmiş malların belgelendirilmesi son derece önemli. Haciz durumunda belgelendirilmeyen tüm mallar borçluya ait olarak kabul ediliyor. Eşlerden birisine ait olan malın herhangi bir durumda haciz edilmemesi için belgelendirilmesi gerekiyor. Zira eşlerden birisinin borcu için diğerinin sahip olduğu mallar haciz edilememektedir.

kredi-798x450.jpg

İptal Davası Açılabilir

Borçlu kişinin hayatını kaybetmesi halinde haciz edilecek malların kime ait olduğuna bakılmaksızın tasfiyesi yapılmaktadır. Borçlu kişi alınan tüm malları haciz edilememesi için eşinin üzerine yapıyorsa bu noktada inceleme de başlatılabiliyor. Böyle bir durum söz konusu ise iptal davası açılabiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler