Emeklilik ve memurlukla ilgili flaş adım atıldı! Her şey değişti!

Emeklilik ve memurlukla ilgili flaş adım atıldı! Her şey değişti!

Emeklilik, memurluk, iş dünyası ve birçok konuyu ele alan Ekonomi Reformlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm Türkiye ile bu konuyu paylaştı.

Emeklilik, memurluk, iş dünyası ve birçok konuyu ele alan  Ekonomi Reformlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm Türkiye ile bu konuyu paylaştı. İş dünyası ise açıklanan reformlar ile ilgili olumlu düşüncelerini söyledi. Ekonomideki yeni yol haritasına ilişkin adımlar ataraktan ‘ezber bozan kararlar’  yorumunda bulunan  iş dünyası, yatırımcıların Türkiye’ye güveninin artacağını ve geçen senenin  3. Çeyreğinde başlayan V tipi toparlanmanın hız kazanacağını söyleyerek ekledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiye ‘yatırım’, ‘üretim’, ‘istihdam’ ve ‘ihracat’ temelinde büyütmeği amaçlayan hazırlıkları Ekonomi Reformları’nı açıkladı. Reel sektörü ve piyasaları etkileyecek olan tedbirlerden, esnaf vatandaşlara kadar sağlanacak desteklere kadar birçok alanlarda alınacak yeni kararların içeriğini paylaşan Cumhurbaşkanı, “İnşallah bu yol haritası ile birlikte milletimiz , kurumlarımızla, iş dünyamızla tüm ortaklarımızla  birlikte hayata geçireceğiz” diyerek ekledi.

screenshot-21.jpg

Ekonomimizde  yeni belirlenen yol haritalarına ilişkin atacağımız  adımlar ‘ezber bozan kararlar’ şeklinde  yorumlayan iş dünyası, ekonomi yatırımcıların Türkiye’de ki ekonomi bakımından güveninin arttıracağını ve geçen senenin 3. Çeyreğinde başlayan V tipi toparlanmanın hız kazandırarak artacağını ifadelerinde bulundu.

 İş dünyasının Reform Paketi hakkındaki görüşleri:

 DİJİTAL VE YEŞİL EKONOMİ VURGUSU

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: “İhtiyaç bakımından  bu zor zamanlarda yapısal bakımdan sorunlara ilişkin, ekonomideki kurumsal yapıyı güçlendirmeyi sağlayarak, ülkemizde  giderek önemi her defasında fazlalaşan dijital, yeşil ekonomiye önem verdiren tedbirler açıkladı. Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını en içten dileklerimle istiyorum.”

İHRACAT HEDEFİNE KATKI

screenshot-22.jpg

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “200.000 TL dolarlık ihracat hedeflerimiz arasında hedefimize doğru ilerlerken Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya ayrıntı getirdiği ekonomiye ilişkin reform paketlerinin, ekonomi adına hedeflerimizin büyük katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi. Ülkemiz de geleneksel ürünler üreterek ve ihracat eden diğer gelişmekte olan ülkelerden artı yönde ayrılıyor. 2020 yılını hedeflerimiz üzerinde 169.5 milyar dolarla kapattık. Pandemiye  rağmen yaşanan  bu başarı, 2021 yılının başlarında da hamdolsun devam etmektedir. Bu seneki hedeflerimiz olan 184 milyon doları geçeceğimize olan inancımız tam ve artık farkındayız ki 200 milyar dolar Türk ihracatı için artık hayal değil.”

NİTELİKLİ BİR YOL HARİTASINA VARDIK

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) olarak, bizler de uluslararası ticaret, artan katma değerli üretim, reel ekonomi, fiyat istikrarı, destek ve teşvikler gibi birçok konuda taleplerimizi ve isteklerimizi söyledik DEİK olarak, görüşmelerde yatırım, istihdam, üretim ve ihracat olarak 4 ana temel maddeyi önerdiğimiz; öz sermaye finansmanı teşviki, yeşil tahvil piyasasına altyapı, sanayide yeşil dönüşüm, katılım finans altyapısının arttırılması, hedeflenen ülkelerde özel destekler, teşvik sisteminin gözden geçirilmesi, teşviklerin etki analizi yapılması ve KVKK konularını reform paketinin içinde görmek bizi son derece mesut etti. İş dünyamızın sesine kulak veren ve bu sese cevap veren hükümetimize teşekkür ilan ediyoruz. Kararlılık, öngörülülük, şeffaflık ve hesap verilmek üzerine kurulu ekonomik reformlar iş dünyamıza güç katacak.” Dedi.

KÜRESEL REKABET GÜCÜ İÇİN ÖNEMLİ

 Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski: “Türkiye’miz ekonomisin de ki ve hukuk  yapısı alanlarında ki reforma neden olan ihtiyacı kesindir.

KÜÇÜK ESNAFA VERGİ MÜJDESİ

Reform paketinde dar gelire sahip  küçük esnaflara yönelik bir vergi muafiyeti de yer aldığını söyleyen  Erdoğan, “Basit usule  göre vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirciler gibi küçük  esnaf kardeşlerimizin içini rahatlatan  gelir vergisinden muaf tutulacağız ve aynı zamanda da  beyan yükümlülüklerini de ortadan kaldırıyoruz” dedi