Emeklilik Maaşı Ve Tazminat Düşüyor! Bordro Oyununa Dikkat!

Son dönemlerde bordro oyunu ile bazı işletmelerin ücreti düşük gösterdiği ve böylece prim kaçırdığı tespit edildi. Bu durum işçinin emekli maaşı ve tazminatı üzerinde doğrudan etkili.

08 Eylül 2021 20:18 Ekonomi
Emeklilik Maaşı Ve Tazminat Düşüyor! Bordro Oyununa Dikkat!

İşçilerinin ücretini bordro üzerinde düşük göstererek prim kaçıran işverenler yakın takip altına alındı. Bazı işletmelerin düşük bordro düzenlediği, asgari ücreti vermemek için yasa dışı yollara girdiği tespit edildi.

8.jpg

İşçinin fazla mesai için alacağı ücreti asgari ücretin içine katarak veren, asgari ücretteki artış miktarlarını elden alanlara 5 yıla kadar hapis istemi ile dava açılabiliyor. İşçinin bordrosunun usulsüz bir şekilde düzenlemesinden dolayı haklı fesih hakkını kullanabiliyor.

Prim Kaçırılıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bir ay çalışan bir kişinin bordro üzerinde 10-15 gün çalışmış olarak gösterilmesini, düşük ücret üzerinden prim ödemesi yapılmasını bir nevi prim kaçırılmasını, kayıt dışı istihdamın bir alt dalı olarak gösteriyor ve bu kişileri yakın takip altına alıyor.

Yüksek maaş alan çalışanların bordroları düşük gösteriliyor ve kişi için olması gerekenden çok daha az prim ödemesi yapılıyor. Kişinin emekli aylığının ve tazminatının yüksek olabilmesi için adına yüksek miktardan prim ödemesi yapılmış olması gerekiyor. İşverenin bordro üzerinden düşük maaşla düşük prim ödemesi durumunda kişi az emekli maaşı ve tazminat almak zorunda kalıyor.

Haklı Fesih İmkanı

Yargıtay geçtiğimiz günlerde bordrosunda geliri düşük gösterilen ve düşük prim yatırılan işçinin haklı fesih imkanı olduğuna karar verdi. İşten haklı fesih ile ayrılan işçi kıdem tazminatı alabiliyor.

31.jpg

5 Yıla Kadar Hapis Cezası

Bordro, işçinin çalışması karşılığında alacağı ücreti ve buna bağlı olarak haklarını içeren belgedir. Bazı işverenler yüksek prim ödemesinden kaçmak için bordroyu asgari ücret üzerinden düzenliyor, asgari ücretin üzerindeki miktarı işçiye elden veriyor. Bu durum vergi kaçırılması anlamına geliyor. Bordro oyunu ile düşük prim yatıran işverenlere 5 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açılabiliyor.

Emekli Maaşı ve Tazminatı Doğrudan Etkiliyor

Kişinin prim ödemesi ne kadar yüksek miktardan yapılırsa emekli maaşı ve tazminatı o kadar yüksek olmaktadır. Bordro oyunu ile düşük prim yatırılan işçinin emekli maaşı ve tazminatı olması gereken miktarın daha altına kalmaktadır.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler