EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve havale işlemleri her ikisi de elektronik para aktarma hizmetidir. İkisi de banka ve finansal kuruluşlar aracılığıyla işlem görür. Ayrıca ikisi de istediğiniz miktardaki paranın istediğiniz kişiye en kısa sürede ulaşmasını sağlar.

30 Temmuz 2021 14:45 Ekonomi
EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve havale işlemleri her ikisi de elektronik para aktarma hizmetidir. İkisi de banka ve finansal kuruluşlar aracılığıyla işlem görür.  Ayrıca ikisi de istediğiniz miktardaki paranın istediğiniz kişiye en kısa sürede ulaşmasını sağlar. EFT ‘nin açılımı elektronik fon transferidir. Havale: Aynı bankanın işlem gören iki farklı hesapları arasındaki para transferi hareketine verilen addır. EFT ise;  Farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferidir.

Özellikle, aynı bankalar üzerinden herhangi bir para gönderme işlemi yapacaksanız muhakkak ‘’ havale’’  seçeneğini seçmeye dikkat etmelisiniz. Farklı bir bankaya ait hesap no ‘ya ait bir para gönderimi yapacaksanız da ‘’EFT’’  seçeneğini seçerek para gönderim işlemini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Havale İşlemi Hangi Hukuki Süreçlerden Geçer?

Havale işleminin hukuki boyutu havale işleminin üçüncü bir kişiye gönderilen paranın ikinci kişiye aktarılması için yasal bir dayanak oluşturulmasıdır. Havale işlemi bir bankanın iki farklı şubesi içinde gerçekleştirilmektedir.  Para bir bankanın hesabında çıkmaz aynı bankanın farklı şubeleri arasında işlem görür. Hukuki olarak havale işlemine yetki verilerek bahsi geçen hesapta yeterli bir bakiye varsa havale işleminin gerçekleştirilmesi zorunlu hale gelir. Havalenin gerçekleşmesi zorunluluğu için bankaya talimat verilerek havalenin gerçekleşmesi yasal olarak onaylanmış olur. Yapılan bu havale işlemlerine hesaba havale,  ya da hesaptan havale isimleri verilebilir. Havale süreci bir banka içindeki hesaplar arası para transferi olarak gerçekleştirildiği için çoğu bankadan masraf talep edilmez. Aynı gün içinde hatta bazen havale yapıldığı an bile işlemin kolay, hızlı bir şekilde yapıldığı gözlenmektedir. Ortaya çıkan bu durumdan da anlaşılacağı üzere havale işleminin EFT sistemine geçmesine gerek duyulmaz. EFT sisteminden geçmeyen işlemler ise, oldukça hızlı ve masrafsız bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu süreçte havale işleminden farklı bir şekilde işlev gören bir virman işlemi yapılmaktadır. Bu işlem aynı bankadan birden fazla hesaba sahip olan müşterilerin hesapları arasında yaptığı para transferi için kullanılmaktadır.

EFT Nasıl Çalışır?  Tarafları ve Masrafları Nelerdir?

EFT havaleden farklı olarak, iki farklı banka arasında yapılan para transferlerine verilen addır.  Transfer işlemi için nakit para ve varlıklar TCMB’nin kullandığı EFT- EMKT adlı bir sistemden geçirilerek hesaplara aktarılır. Yasal olarak işlem gören aktarım hizmeti bu sistem ile onaylanarak, sonrasında diğer banka hesabına aktarılır. Bu durumda gönderilen para adı geçen sistem tarafından onaylanarak hesaplara güvenli bir şekilde transfer edilir.  Gönderim işlem süresi bazen daha uzun olacaktır. Havale işlemi günün her saati yapılabiliyorken, EFT işlemi EFT-EMKT sistemi ile sadece 8:00-17:30 saatleri arasında gerçekleştirilir. Bu durumda pek çok banka 16: 00-17: 30 arasında EFT işlemlerini gerçekleştirmekte, bu işleme Geç EFT adı verilmektedir.  Aktarım için daha yüksek işlem ücreti talep edildiğini unutmamalısınız.

Daha geç saatlerde yapılan EFT işlemleri için kullanıcılar, ertesi gün saat 8:00’da sistemin yeniden açılmasını beklemek durumunda kalmaktadır. Bu işlemler vasıtasıyla bankalar arasında güvenli bir şekilde para transferi yapma olanağı sunan oldukça başarılı bir sistem oluşturulmuştur. Günümüzde hızını geçtiğimiz yıllara göre artıran güvenli para transferi işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bankalar arasındaki rekabetli yarış, müşteri memnuniyetinin daha çok gözetilmesinin temel ilke edinilmesi en çok vatandaşın kaliteli hizmet alma ayrıcalığı elde etmesini sağlamıştır. Bu sebeple para transferleri artık daha kısa sürede gerçekleştirilerek müşteri memnuniyeti kazanmaktadır.  Gönderim süresi bakımından havaleden daha uzun bir işlem süresine sahip olan EFT işlemi, aynı zamanda EFT’den daha yüksek işlem masrafı talep etmektedir. Bir EFT işlemi yaparken bankaya bildirmeniz gereken bilgiler şunlardır:

 • Banka
 • Gönderen
 • Alıcının bankası
 • Alıcı bilgisi 

Yukarıda belirtilen bilgilerden anlaşılacağı üzere EFT’nin dört tarafı bulunmaktadır. EFT sadece bankalar arasında para transferi yapmakla kalmaz, aynı zamanda tüm dijital ve elektronik ortamlarda yapılan para transferlerinin hepsini kapsar. Hazine bonosu,  borsa işlemleri gibi işlemler de yine aynı şekilde EFT üzerinden güvenli ve oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. EFT’nin ana hedefini ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sitesinde şu şekilde açıklanmıştır:

 • Para politikasını etkin ve başarılı bir şekilde yürütmek
 • Nakit dolaşımının azaltılması 
 • Sağlıklı ve hızlı bir bilgi ağına sahip olmak 
 • Ödemelerin güvenli, hızlı ve risksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi 
 • Elektronik bankacılık uygulamalarının daha etkin bir şekilde gelişimini sağlamak 

EFT ve havale işlemleri sürecinde hangi para birimiyle işlem yaptığınıza dikkat etmelisiniz. EFT sistemi ile bir bankadan diğerine Türk lirası cinsinden ödeme gönderimi yapılmaktadır. Yabancı hesaplar için kullanılan sistemler, EFT’den farklı güvenlik boyutuna sahip şekilde işlev görmektedir. EFT-EMKT sistemi içinde faaliyet gösteren EMKT bir bankadan diğerine devlet tahvili, hazine bonosu gibi menkul kıymetlerin transferini oldukça güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu iki sistem beraberinden çalıştıklarında ise ikisi bir arada EFT-EMK sistemi olarak anılmaktadır. 

EMKT sisteminin amaçları TCMB online sitesinde şu şekilde sıralanmıştır:

 • Maliyeti düşürerek piyasada işlem görmek
 • Fiziksel basım ve değişimi azaltmak
 • Sağlıklı ve hızlı bilgi ağı sağlamak
 • İşlemleri etkin bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlamak
 • Piyasalarda makro ölçekli gelişme sağlamak 

EFT sistemi ile birey ve kuruluşlar bankanın sunduğu tüm hizmet, kredi kartı, borç, telefon, elektrik, internet faturası, okul taksiti gibi diğer bütün faturaları bankalar üzerinden oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirmektedir.  EFT-EMKT sisteminin gerçek sahibi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasıdır.(TCMB)  Bu sistemin korunması ve güvenlik sınırları içinde kullanıcılara hizmet vermesi yine TCMB tarafından yasal mevzuata dayandırılarak güvenli ve hukuksal bir şekilde gerçekleştirilir. 

EFT sistemi 1 Nisan 1992 yılından bu yana kanuni sınırlar çerçevesinde faaliyet göstermektedir. 24 Nisan 2000 yılında ise teknolojik olarak yaşanan devasa ilerleme kaydeden teknolojik cihaz sisteminin artmasıyla başarılı bir ilerleme kaydedilmiştir.  

EFT sistemi adımları ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Hesabınızın bulunduğu x bankasına giderek Y bankasında bulunan başka bir bankaya para gönderimi yapmak istediğinizi bildirebilirsiniz.
 • İsteğiniz alan Bankası, işleminizi gerçekleştirmek için EFT sistemiyle oranın iletileceği banka için hesap ve alıcı bilgilerinizi içeren bir ödeme mesajı gönderecektir.  
 • EFT sistemi de gönderilen bu mesajı anında işleme koyarak, X Bankasının göndermeyi talep ettiği tutarı, hesabınızdaki para miktarı da yeterli ise anında Y bankasına gönderir.
 • Y bankasına ulaşan tutar,  alıcının hesabına hızlıca gönderilir. EFT işlemi genellikle normalden çok daha hızlı bir şekilde para gönderimi yapsa da bazı bankaların bu paraları hesaplara artı olarak yazmaları geç ve daha uzun zamana alabilir. 

EFT Sisteminin Masrafları Nelerdir?

EFT sisteminin masrafları şu şekilde özetlenir: Hesap tutarı 8000.TL’den düşük olan gönderilerde alınan ücret 20 kuruş olarak gösterilir. Bu miktar, EFT sisteminin aldığı en düşük ücret olarak bilinir.   Tutarı 792.000 TL’den fazla olan gönderilerde ise, EFT sistemi her ödeme için 19,80 TL masraf tutarı olarak gösterilir. Belirtilen bu tutar ise, EFT sisteminin kestiği en yüksek ücrettir. Aynı zamanda bankalar müşterilerine farklı şekillerde masrafları azaltma yoluna giderek masrafları kullanıcılarının isteklerine göre azaltıp artırabilmektedir. Bu durumda bu masraf politikası, banka ile yaptığınız anlaşma esasına göre değişecektir. Masraflar konusunda bir şikâyetiniz varsa banka ile görüşebilir,   kendi arzu istek ve sorularınızı bankanın teknik destek birimine 7/24 saat bildirebilirsiniz. 

EFT -EMK sisteminin hâlihazırda 52 katılımcısı bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan kamu ve özel içerikli bankaların yanı sıra Burgan Bank, Deutschebank,Bank of Tokyo- Mitsubıshi UFj Turkey,İCBC Bank, İntesa Sapaolo S.p.a gibi küresel bankalar, uluslararası medyada boy  gösteren diğer  kuruluşlar   bu sistemden  faydalanabilmek için EFT sistemi katılımcısı olarak işlem görmektedir.Türkiye’de faaliyet göstermeyen bankların EFT sistemine üye olmaları mümkün değildir. EFT ve havale işlemlerini güvenli ve masrafsız bir şekilde kullanmak için alanında uzman bankaları analiz edebilirsiniz.  Müşterisi olduğunuz ya da hizmet alacağınız bankaların müşteri destek birimini arayarak EFT ve havale işlemleri hakkında kafanıza takılan her konuda en doğru, güvenilir ve teknik bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. 

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler