EFT Havale Yapanlar Dikkat! Borçlu Çıkabilirsiniz!

Tüm banka müşterileri bir yere para gönderirken EFT veya havale seçeneğini kullanıyor. Ancak para transferinde atlanmaması gereken oldukça önemli bazı detaylar bulunuyor…

22 Ağustos 2021 08:00 Ekonomi
EFT Havale Yapanlar Dikkat! Borçlu Çıkabilirsiniz!

Günümüzde herkes EFT, havale veya PTT ile para gönderimi yapıyor. IBAN ve isim gibi zorunlu bilgileri doldurduktan sonra pek çok kişi para transferini gerçekleştiriyor. Ancak açıklama kısmının boş bırakılmaması konusunda uyarı yapılıyor.

emeklilik-ucret-yuz-binlerce-calisan-bunu-bekl-5085961.jpg

Açıklama Yazılmalı

Para transferinde gönderim sağlayan kişi parayı ne için gönderdiğini biliyor. Bundan dolayı da açıklama kısmını boş bırakarak gönderiyor. Bu noktada paranın neden gönderildiği konusunda karşı tarafa da güveniyor.

Lakin güveninin istismar edilebileceği asla unutulmamalı. Uzmanlar havalenin açıklama kısmına mutlaka gerekçe yazılması gerektiğini dile getiriyor. Böyle gönderilen paranın ne için gönderildiği garanti alınmış olur ve olumsuz sonuçların önüne geçilmiş olunur.

Banka havalesine açıklama yazılmaması durumunda Yargıtay bu havaleyi borcun ödenmesi için yapılmış olarak kabul ediliyor. Siz birisine borç para vermek için havale yapsanız ancak açıklama kısmına borç verdiğinize dair herhangi bir şey yazmazsanız, borç veren taraf siz olmanıza rağmen karşı taraf itiraz ederek sizin kendisinden aldığınız borcu havale ettiğini iddia edebilir. Açıklama kısmı da boş olmasından dolayı Yargıtay karşı tarafı haklı bulabilir.

Boşanma sonrasında tedbir nafakasını öderken bunun tedbir nafakası olduğuna dair açıklama kısmında bilgi vermezseniz, mahkeme bu ödemeleri tedbir nafakası olarak değil, ahlaki bir görevin yerine getirilmesi için yapılmış ödemeler olarak kabul eder ve yeniden tedbir nafakası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Nafaka Öderken

Tedbir nafakasında mahkemeler açıklama kısmı boş ise yapılan ödeme miktarını dikkate alıyor. Ödeme miktarı tedbir nafakası kadar ve katları şeklindeyse bu ödemeleri tedbir nafakası olarak kabul ediyor.

Örnek verecek olursak 1.500 TL tedbir nafakası ödemesi gereken bir kişi, açıklama kısmını boş bırakıp aylık 1.500 TL veya iki ayda bir 3.000 TL ödeme yapıyorsa mahkeme bunu tedbir nafakası olarak kabul ediyor.

emeklilik-ucret-yuz-binlerce-calisan-bunu-bekl-5085960.jpg

Düzensiz ödemeler ise yani ikinci ay 1.200, dördüncü ay 1.900 TL şeklinde ödemeler yapılırsa mahkeme bunu ahlaki bir görevin yerine getirilmesi için yapılmış ödemeler olarak kabul ediyor.

Bundan dolayı kişinin yapmış olduğu havale işlemlerinde mutlaka açıklama yazması gerekiyor. Geri almamak üzere gönderilen havalelere açıklama yazılmasına gerek yok.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler