E-Bordro Maaş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Teknolojideki gelişmeler birçok süreci pratik hale getirir. Devlet görevlileri ve sözleşmeli personel, ücret talebinin nasıl yapılacağını çok pratik bir şekilde öğrenebilirler. Sayfamızı okuduktan sonra nasıl giriş yapacağınızı ve hangi bilgileri içerdiğini öğrenebilirsiniz.

Yayınlanma:
E-Bordro Maaş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Maaş bilgilerinin e-devlet sistemine giriş yapılarak görüntülenebildiği e-bordro sistemi, memur sicil numaranızın yanı sıra yıl ve aya göre maaşınız gibi öğrenmek isteyebileceğiniz bilgileri de içermektedir.

Memur ve Sözleşmeli Personellerin Bordroları

657 sayılı Kanuna tabi memurların yanı sıra sözleşmeli personel de hem maaş bordrosu sorgulama hem de e-devlet üzerinden bordro alma imkanından yararlanabilmektedir. Son dönemlerin en fazla tercih edilmekte olan hizmetlerinden birisi haline gelen e-bordro maaş görüntüleme hizmetinden fayda sağlayabilmek adına maaşınızın 'Kamu Harcama ve Muhasebe Bilgi Sistemi' üzerinden ödenmesi ve Kanuna tabi memur olmanız gerekmektedir. No. 657. Devlet memurlarının da dışında kalanlar özel sektörde istihdam etmekte olan çalışanlar da çalıştıkları firmaların mali ve muhasebe departmanlarından, insan kaynakları departmanından veya e-Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından taleplerini gerçekleştirerek maaş bordrolarını görebilme şansına sahiptir.

E-Bordro Sistemine Nasıl Giriş Yapılabilir?

Çeşitli hizmetlerden yararlandığınız online sistemler ile çok pratik hale getirir. Kullanışlılığı nedeniyle oldukça talep gören e-devlet sistemi üzerinden e-bordro sorgulama sürecine devam etmek mümkündür;

1- Öncelikle www.turkiye.gov.t adresinin ana üst kısmında bulunan "Giriş Sistemi" ni tıklamanız gerekmektedir.

2- T.C. Kimlik bilgileri,mobil imza, e-imza yada internet bankacılığı seçeneklerinden herhangi birisinin kullanılmasıyla kullanarak sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

3- Sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapmak isterseniz T.C. Kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazarak alt kısımdaki "Giriş Yap" butonunu kullanabilirsiniz.

4- Giriş yaptıktan sonra e-servisler bölümünden veya arama bölümünden kullanmak istediğiniz servisin adını girmeniz gerekmektedir.

5- 'E-Bordro' yazdıktan sonra hizmetinizin adı görünür. Ardından, Maliye Bakanlığı e-bordro Sorgulama hizmetine tıklamanız gerekiyor. Açılan ekrandan görüntülemek istediğiniz maaş bordrosunu öğrenmek istediğinizde.

6- Dilerseniz bordro sayfanıza "Yazdır" butonuna yazabilirsiniz.

Sisteme Şifreli ve Şifresiz Giriş Yöntemleri

Memur maaşlarını sorgulayabilmek için sisteme şifreli veya şifresiz olmak üzere 2 şekilde girilebilir.

Şifresiz bir şekilde işlemlerini yapmayı düşünenler, görevlilerin giriş yapabileceği e-bordro sistemi ile şifresiz görevlilerin maaşlarını sorgulama yapabilir. Şifresiz tercih edenlerin takip edebileceği adımları listeleyebiliriz. İşlem şu şekildedir: Öncelikle Maliye Bakanlığı Hesaplar Genel Müdürlüğü tarafından açılan e-bordro sistemine girmeniz gerekmektedir. Açılan ekrana öncelikle TC kimlik numaranızı, memur sicil numaranızı ve emekli sicil numaranızı doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Daha sonra hangi yıl ve ay için sorgulama yapacağınız seçeneklerden yıl ve ayı seçmelisiniz. Ardından memur veya personel için sözleşmeli seçeneklerden birini seçin. Son olarak, sağdaki kutuya resimdeki metni yazarak 'Gönder' butonuna tıklamalısınız. Belirtilen adımları takip ettikten sonra e-bordro sistemine şifresiz giriş yapabilir ve maaş bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Sisteme şifre ile giriş yapmak isteyenler e-devlet sistemini kullanabilirler.

Maaş Bordrosunda Yer Alan Bilgiler

Devletten nasıl maaş bordrosu alınır sorusunu soran memurlar, sistemde hangi bilgilerin olduğunu da merak ediyor. Erişimi oldukça kolay olan e-bordro sisteminde yer alan bilgiler memurların hayatta kalması ve emekli olması açısından oldukça önemlidir. Ancak memurların maaş bilgilerini öğrenmeleri için bazı bilgiler gereklidir. E-bordro sistemine giriş yapmak ve maaş bilgilerine erişmek için öncelikle T.C kimlik numarası, emekli sicil numarası veya memur sicil numarası gereklidir. Tüm bu bilgileri e-bordro memuru maaş sorgulama ekranına girdikten sonra dilediğiniz maaş sorgulamasını yapabilirsiniz. Emekli Sandığına bağlı kişilerin de kullanabileceği e-devlet sisteminde e-bordro sayfasına ulaştığınızda karşınıza:

Kişisel bilgiler (İsim, soyisim, T.C. kimlik numarası ve sicil numarası)

- İşe giriş ve çıkış tarihi

- Brüt ücret

- Çalışılan gün sayısı

- Aylık kazanç

- Diğer gelirler

- Toplam kazanç

- Prime esas kazanç

- SGK primi

- İşsizlik sigortası primi

- Gelir vergisi matrahından düşülecek tutarlar şeklinde sıralanabilir.

E-bordro sayfasından güvenle elde edilen bilgiler ile emeklilik açısından yaşam için gerekli planlamaları yapabilirsiniz. Emeklilik maaş bordrosu eyalette kolayca görüntülenebilir.

E-Kamu İşçi Bordro Programı

E-Kamu çalışan maaş bordrosu programı, kamu kurumlarında çalışan çalışanların maaş bilgilerini görüntülemek için oluşturulmuş web tabanlı bir yazılımdır.

657 sayılı Kanuna tabi 4 / D bendi kapsamında kamu kurumlarında çalışan kamu çalışanları, erişmek istedikleri bordro bilgilerine "İşçi e-bordro" sistemi üzerinden erişebilmektedir.

Programa giriş yaparak kurum tarafından düzenlenen aylık maaş bordrolarının tüm detaylarını öğrenebilirsiniz. E-kamu çalışanlarının maaş bordrosu programında yer alan bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

- Maaş

- Fazla mesailer

- Yemek ve yol ücretleri

- Bayram ve hafta tatili çalışması

- İkramiye

- Toplu iş sözleşmesi sosyal yardımlar

- Çocuk, eğitim, yakıt, ölüm, hastalık, evlilik ve tatil yardımı

- Silahlı güvenlik ve şoför direksiyon tazminatı

- Çeşitli kesintiler.

- Sosyal Güvenlik Kurumu Prim Kesintileri

- SGK prim istisna tutarları

- Gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi

- Bireysel emeklilik sistemi (BES) kesintisi

- İcra, nafaka ve varsa sendika aidatı kesintisine ilişkin bilgiler. Böylelikle kamu kurumlarında çalışan memurların yanı sıra işçiler de e-devlet sistemi üzerinden istedikleri bilgilere ulaşabilmektedir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet