Devlet 1341 Türk lira ödeme yapıyor! Devletten milyonlarca vatandaşa destek ödemesi fırsatı sunuldu

Devlet 1341 Türk lira ödeme yapıyor! Devletten milyonlarca vatandaşa destek ödemesi fırsatı sunuldu

Birçok ihtiyaç sahibi vatandaşı ilgilendiren bu destek için devletten 44 Türk lirası günlük destek sunulacak. Devletin belirlediği kısa çalışma ödenekleri Mart ayı sonunda bitecek.

Birçok ihtiyaç sahibi vatandaşı ilgilendiren bu destek için devletten 44 Türk lirası günlük destek sunulacak. Devletin belirlediği kısa çalışma ödenekleri Mart ayı sonunda bitecek. Bu saatten sonra işe tekrar dönen çalışanların primleri devlet tarafından ödenecek. Kısa çalışma ödenekleri salgın sürecinde hem çalışana hem de işverene ilaç gibi geldi ayrıca büyük güvence sağladı. İleri ilerlemeyen, üretimleri azalan iş yerlerinde çalışan kişilerin maaşları devlet tarafından İŞKUR aracılığı ile ödendi. Belirlenen yasa gereği çalışan işçiler kısa çalışma ödeneği olarak maaşlarının yüzde 60’ ını aldılar.

screenshot-41.jpgscreenshot-42.jpg

Kısa çalışma ödeneğinde en yüksek ücret ödemesi yüzde yüz elli olarak yatırıldı. Kısa çalışma ödemeleri ihtiyaca göre daha önce birçok kez uzatıldı. Bu uygulama ile işyerleri rahatlarken çalışanlar parasız kalmadılar. Kısa çalışma ödeneklerinde son tarih Mart ayı sonu olarak belirtilirken. İşverenler için önemli bir destek açıklaması da yapıldı. Kısa çalışma ödeneğinin süresinin dolması normalleşme sürecinin başlaması ile kısa çalışma ödeneğinden yararlanan ve haftalık çalışma sürelerine aynı işyerinde devam ve sigortası yatırılanlar için normal çalışma sürecine dönenler için işverenlere prim desteği sağlanır.

screenshot-44.jpg

Prim destekleri Haziran aynı geçmemek üzere 6 ay ödeme yapılacak. Sosyal güvenlik priminin tamamı üzerinden ödeme sağlanıyor. İşverenler için çalışanlarının kısa çalışma ödeneklerinden yararlandığı gün ile nakdi ücret ödemesinden aylık olarak ortalama gün sayısınca yararlanacak. Kısa çalışma ödenekleri Mart ayı sonuna kadar devam etse de işten çıkarma yasağı 17.05.2021 tarihine kadar devam ediyor. Bu süre zarfında işverenler çalışanlarını ücretsiz izne çıkarabilecek ve çalışanlar destek ödemesinden yararlanabilecek. Kısa çalışmanın bittiği ay içerisinde destek alacaklar. Bu süre içerisinde çalışma ödemeleri için 44,74 lira ödeme sağlanacak aylık toplamda 1342 Türk Lirası ödeme yapılır.

Pandemi İle Ödemeler Arttı

screenshot-43.jpg

Devlet salgının başladığı ilk günden bu yana kadar herkese ihtiyaçları doğrultusunda yardım etmeye devam ediyor. Yapılan Yardımların neredeyse tamamı karşılıksız olarak vatandaşlara veriliyor. Her yardımın kendi içerisinde bir takım şartları bulunuyor. Bu şartlar çerçevesinde vatandaşlar ilgili kurumlara başvuru yaparak istedikleri kredilerini alabiliyorlar. Son zamanlarda pandemi ile ilgili alınan önlemler çerçevesinde e devlet üzerinden de başvurular alınıyor ve cevapları uygun bir zaman aralığında vatandaşlara veriliyor.