Bu Harflere Dikkat! Emekli Aylığı Geri İstenebilir!

Emekli olmak için prim günü yetmeyen vatandaşlara yönelik dolandırıcılık sayısında son dönemde artış yaşandığı ifade ediliyor. Vatandaşların mağdur olmaması için konuyla ilgili olarak SGK’den açıklama yapıldı.

12 Eylül 2021 18:39 Ekonomi
Bu Harflere Dikkat! Emekli Aylığı Geri İstenebilir!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sahte emeklilik ile vatandaşları dolandıran kişiler için resmen düğmeye bastı. Emeklilik için gerekli olan prim gününün tamamlanamaması durumunda kişi emekli olamıyor. Emeklilik için az bir prim günü olan vatandaşlar sahte iş yerlerinden sigortalı gösterilerek bir nevi prim günü üzerinde hile yapılmış olunuyor.

26.jpg

Böylece kişinin prim günü tamamlanıyor ve emekli olabiliyor. Lakin incelemeler sonucunda sahte iş yerinden emekli olduğu tespit edilenlerin emekliliği iptal ediliyor ve ödenen miktar geri isteniyor.

İşlem Başlatılıyor

Dolandırıcılar özellikle emekliliğine az bir süre kalmış olan vatandaşları ağlarına düşürmeye çalışıyor. Bu vaatle vatandaşlardan para toplanıyor ve sahte iş yeri üzerinden kişi emekli olarak gösteriliyor.

Sahte iş yerlerinin tespiti ile SGK’ye bildirilmesi sonrasında iş yerinin sahipleri hakkında hukuki işlemler başlatılıyor ve cezalandırılıyor.

Dikkatli Olunması Gerekiyor

Dolandırıcıların sahte iş yerleri üzerinden emeklilik prim günü yükselten vatandaşların ilgili günleri siliniyor. Sahte iş yeri üzerinden sağlanan prim günü ile emekli olan kişinin emekliliği iptal ediliyor ve o zamana kadar ödenmiş olan aylıklar geri isteniyor.

Kişi hem dolandırıcılara parasını kaptırmış oluyor hem de SGK’ye borçlu hale geliyor. Bu noktada vatandaşların dikkatli olması çok önemli. Resmi bir iş yeri olmayan, sahte iş yerleri üzerinden emeklilik vaat eden kişilerin teklifleri kabul edilmemeli ayrıca bu kişiler ihbar edilmelidir.

Hamile Kadınları Seçiyorlar

Dolandırıcıların hedefinde doğum parası almak isteyen kadınlar, hamileler ve emekliliğine çok az bir zaman kalanlar var. Dolandırıcılar bu durumda olan kişilere “aylık 500 TL’ye emekli yaparım” gibi gerçeklikten uzak tekliflerle yaklaşıyor.

Emekli olmak isteyenler, hamileler de bu teklifi kabul etmeleri halinde dolandırıcıya toplu para ödemesi gerçekleştiriyor. Dolandırıcı bir süre sahte iş yeri üzerinden kişi için bildirim gerçekleştiriyor. SGK incelemesi sonrasında iş yerinin sahte olduğu tespit ediliyor, bu süreçte işlenen prim günleri iptal ediliyor, bağlanan emekli aylıkları da geri isteniyor.

0x0-bunu-yap-parayi-kap-sgk-girisi-o-tarihten-once-olanlara-buyuk-mujde-o-gruba-girenler-daha-fazla-emekli-maasi-aliyorlar-1630328352029.jpg

SGK’nın sahte iş yerlerine yönelik kontrolleri devam ediyor. Sigortalı kişinin aylık prim ve hizmet bilgilerine bazı kodlar işleniyor. Bu kodlar; (S), (Ş) ve (K) harfleridir. Bu harfler hizmet bilgilerinde yer alıyorsa kişinin iş yeri ile ilgili olarak araştırma yapıldığı veya araştırmanın sona erip iş yerinin sahte olarak tescillendiği anlamına gelmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler