Akaryakıtta büyük indirim

Akaryakıtta büyük indirim

Ülkemizde yeni olarak uygulanmaya başlanan akaryakıtta tavan fiyat uygulaması yerini nazı illerde KDV’ de dahil olmak üzere 35 veya 40 kuruşluk indirimlere bıraktı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yetkili başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıtta uygulanan

Ülkemizde yeni olarak uygulanmaya başlanan akaryakıtta tavan fiyat uygulaması yerini nazı illerde KDV’ de dahil olmak üzere 35 veya 40 kuruşluk indirimlere bıraktı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yetkili başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıtta uygulanan tavan fiyat uygulamasına geçilmesiyle yakıt kalitesinin bütün ofislerde aynı olduğunu uygun fiyatlı bayileri tercih etmelerinin daha doğru olacağını belirtti ve vatandaşa çağrıda bulundu.

screenshot-65.jpg

Başkan Mustafa Yılmaz yakıt kalitesinin her ofiste aynı olduğunu açıkladı. Piyasanın serbestliğini bozacak hiçbir duruma izin verilmeyeceğini ve bu durumda karşılarına çıkacak hiçbir hareketin kabul edilmez olduğunu vurguladı. Akaryakıt fiyatları üzerinden kar oyunu yapıldığını ve bunun bu uygulama ile daha iyi anlaşıldığını belirtti. Uygulamaya yeni koyulan tavan fiyat uygulamasının ne kadar yerinde ve doğru bir karar olduğunun altını çizdi. Biz tavan fiyat uygulaması için fiyatlarda 17 veya 20 kuruş arasında indirim olması gerektiğini belirttik. Bazı illerden öyle indirimler geldi ki yüzümüz güldü dedi. Bazı illerde 30 veya 45 kuruş arasında indirim yaşandı.  Hizmetimize kaldığımızdan yerden tüm hızıyla devam edeceğiz uygulamalar bitmedi. Ayrıca vatandaşlarımız bizim resmi internet sayfamız üzerinden yayınladığımız fiyat listesi üzerinden alışveriş veriş yapmasını tavsiye ederiz.  Ayrıca yakıt ofisi seçimlerini indirim oranına göre yapmaları ve kalitenin her yerde aynı olduğunu vurguladı.

screenshot-66.jpg

 Ayrıca ucuz olan ofislerden yakıt almanın fatura kaçakçılığına girdiğini belirtenlere ağır tepkide bulundu. Ucuz yakıt uygulamasında indirim yapan ofisler arasında 10 – 20 – 30 kuruş fark bulunuyor ucuz satan vergi kaçırıyor ve bizde buna ülkece göz yumuyoruz böyle bir şey olabilir mi? Bunu söyleyen kişileri piyasa ve akaryakıt fiyatlandırması hakkında bilgi sahibi olmaya davet ettiğini açıkladı.

Toplu uygulanan satışlarda indirim yapmak ne kadar doğru ise bireysel alıcı içinde indirim yapmak öyledir ki indirimden yapmak çok normal bir durumdur. Ayrıca bu uygulamalar sonrasında hala vergi kaçakçılığı yapan var ise Maliye bakanlığı gereğini sonuna kadar yapar diye açıkladı. Maliye bakanlığı gerekli kontrolleri yapmaktadır. Bu denetimler hassas ve çok ince konular ayrıca tek sefere mahsus değil sürekli olarak yapılan bir durumdur dedi. Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde maliyet çizelgesi ortadadır. Kimse kira maliyetini, gider paralarını, bireysel müşteriden karşılayamaz. Buna izin verilmeyecektir bu konuda vatandaşlarımızın gönlü rahat olsun ayrıca hangi ofis daha uygun veriyorsa onu tercih etsin diye belirtti. Ayrıca piyasada ilgili kişilerle sürekli olarak iletişim halinde olduklarını bu konunun mahkemeye gitmesi alınan bu kararı kesinlikle etkilemeyeceğini ve bu uygulamanın sonuna kadar bu şekilde kalacağını belirtti. Alınan kararların doğru ve hukuksa bütün işlemlere uygun olduğunu belirtti. Bu günün 20. Kuruluş yıl dönümleri olduğunu ne bu günden önce nede sonra doğru yoldan, müşteri odaklı olmaktan vazgeçmeyeceklerini belirtti.