6 ay çalışana 8 maaş tazminat veriyorlar işte tüm şartlar

İşten doğrudan çıkartılanlar aynı iş yerinde tekrar çalışamayabilir. Çalışma imkanı bulamayanlar da 8 maaşa kadar tazminatı doğrudan alabiliyor. Toplam süre 30 gün işte tüm detaylar ve merak edilenler.

10 Eylül 2021 13:02 Ekonomi
6 ay çalışana 8 maaş tazminat veriyorlar işte tüm şartlar

İş yaşamıyla alakalı olarak yasalarda işverenlerde olduğu kadar işçilerin birden fazla hakkı bulunuyor. Yasal güvencelerden birisi de çalışanların işten çıkartılmaları durumunda işe geri dönme hakları. Yani herhangi bir işçi, belirli koşullarda aynı işe geri de dönme haklarına sahiptir veya bunun yerine 8 maaş tazminat da alabilir.

Türk Ceza Hukuku 4857 sayılı İş Kanunu’nun 18. Maddesine bakıldığında şu gerekçeler geçmektedir; “30 ya da daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az 6 aylık kıdemi bulunan çalışanın belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, çalışanın yeterliliğinden ya da davranışlarından veya işletmenin, işyerinin ya da işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir nedene dayanmak durumundadır."

haber-ay-kopyasi-2021-09-10t130114-992.png

İşe Geri Dönüş Tazminat Şartları

İşe geri dönüş veya 8 maaş tazminat alınmasıyla ilgili olarak gerekli şartları şu şekilde listeleyebiliriz:

1) İlk başta iş sözleşmesi belirsiz süreli iş sözleşmesi olması gerekir.

2) Çalışanın çalıştığı işyerinde en az 6 ay çalışmış olması gerekir.

3) İşyerinde en az 30 kişinin çalışıyor olması da gerek.

4) İşten nedensiz çıkartılmak gerekiyor.

haber-ay-kopyasi-2021-09-10t130100-950.png​​​​​​​

Yukarıdaki şartları taşıyanlar 30 gün içerisinde arabulucuya başvuru yaparak, işe geri dönüş başvurusunu gerçekleştirmesi beklenmekte. Arabulucuyla birlikte sonuç alınmazsa da 2 haftalık sürede iş mahkemesine doğrudan dava açmak gerek.

haber-ay-kopyasi-2021-09-10t130122-310.png​​​​​​​

İşe geri dönüş kararı veriliyorken mahkeme işçinin çalıştırılmadığı süre boyunca da en fazla 4 maaşa kadar boş geçen süre tazminatı hükmedilecektir. Bunların dışında da işe başlatmaması ihtimaline karşı da bir tazminat hükmetmekte. Bunlarla birlikte tazminat miktarı 8 maaşa kadar çıkabiliyor.

Haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler