25 yıl evli Kal Emekli Ol Resmen Başladı! Şartları Herkesi Tutuyor!

25 yıl evli Kal Emekli Ol Resmen Başladı! Şartları Herkesi Tutuyor!

Değerlendirme aşamasında daha önce sigorta girişi bulunmayan ev hanımlarına özel emekli olma fırsatına dair çalışmalar meclisin gündeminde yapılan son düzenleme ile hiç çalışmayan ev hanımları 25 yıllık evlilik ve 50 yaş şartına bulmaları halinde emekli

Değerlendirme aşamasında daha önce sigorta girişi bulunmayan ev hanımlarına özel emekli olma fırsatına dair çalışmalar meclisin gündeminde yapılan son düzenleme ile hiç çalışmayan ev hanımları 25 yıllık evlilik ve 50 yaş şartına bulmaları halinde emekli olmaya hak kazanma fırsatı yakalayabiliyorlar. Emeklilik için başvuruda bulunacak kişilerin SGK ile herhangi bir bayanın olmaması gerekmektedir. Ev hanımlarının SGK'ya bildirilmemiş olması ve herhangi bir işyerinde çalışmıyor olması gerekmektedir. Yasa tasarısı Meclisten geçmesi ile birlikte ev hanımlarının çalışma hayatlarına bakılmaksızın borçlanarak emekli olma fırsatı yakalayacakları duyuruldu.

screenshot-19-001.jpg

Yeni evlenen ve çocuk sahibi olan kadınlarımız bazı durumlarda çalışma hayatlarında mal geçebiliyorlar bu durumda emekli olmaları da bir hayli zorlaşıyor. Emeklilik birçok insan için yaşlılık döneminde rahat etmenizin en kolay yollarından birisidir. Çalışma süresini tamamlayıp prim günü ve yaşını dolduran kişiler emekli olmaya hak kazanırken devletten ev hanımlarına özel büyük bir hamle geldi. Yasa tasarısı ile birlikte 25 yıl evli kalan ve 50 yaşını doldurmuş olan ve emekliliği olmayan ev hanımlarına özel şans verilecek. Bu emeklilik şartı ile ilgili tasarılar aranan şartlar açıklanmaya başladı.

Emeklilik sürecinden kimler yararlanabilecek, taşımaları gereken şartlar nelerdir? Ev hanımları emekli olmak için ne yapmaları gerekir?

screenshot-17.jpg

Kişilerin 50 yaşını doldurmuş olması, 18 yaşından büyük olması, herhangi bir gelir vergisine tabi olmaması gerekmektedir. 25 yıllık evli olması gerekmektedir. Ev hanımları nasıl emekli olabilecek? Meclise sunulan ev hanımlarına özel emeklilik. Ev hanımları çalışmasa dahi borçlanarak emekli olabilecekler. Ev hanımlarına özel bu borçlanmanın doğum borçlanması, yurtdışında ikamet edilen süre olarak hesaplanacağı belirtilmektedir. Çalışmayan kadınların hiç sigortaları yatmadı için sigorta primi ödenmemiş oluyor, bu süreçte kişilerin sigorta primlerini kendisinin ödemesi beklenmektedir. Bu prim ödemelerini her ay düzenli olarak SGK’ ya yatırılması gerekmektedir. SGK prim borcunun tamamlayan kişilerin emekli maaş almaya hak kazanması isteğe bağlı.

screenshot-18-001.jpg

Nasıl  emekli olunur detayları nelerdir? Bir ay içinde 30 günden az çalışıyor olmak. 18 yaşını doldurmuş olmak yaşlılık aylığı almamak aranan kriterler arasındadır. Açıklanan şartlara uygun olmayan kişilerin primlerinin kendisinin ödemesi ne izin verilecek. İsteğe bağlı emekli olabilmek için size en yakın Sosyal Güvenlik İl müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik merkezlerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.