2023 yılı için Lütfü Elvan Büyük Müjdeler Vermeye Hazırlanıyor! Resmen Çalışmalar Başladı!

2023 yılı için Lütfü Elvan Büyük Müjdeler Vermeye Hazırlanıyor! Resmen Çalışmalar Başladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan başkanlığında ilgili bütün bakanlıklar ve kurumlar için 4 temel politika üzerine cari açıkla mücadele dönemi başlatıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ‘yapısal cari açığı minimum seviyeye indirecek politikalara

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan başkanlığında ilgili bütün bakanlıklar ve kurumlar için 4 temel politika üzerine cari açıkla mücadele dönemi başlatıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ‘yapısal cari açığı minimum seviyeye indirecek politikalara hız kesmeden devam edeceğiz ve olan politikalarımızı artırma yönünde çalışmalarımız da devam ediyor’ diye açıkladı.

screenshot-6.jpg

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ‘sanayide maksimum seviye olan ithal ara mal bağımlılığını minimum seviyeye indirmek durumundayız. Katma değeri yüksek ve getirisi fazla olan ürünlerin daha fazla üretmeliyiz. Altın konusunda da bazı tedbirler alınacak. Kıymetli maden aracı kuruluşları, kuyumcular, rafineleri ve bu sektöre bağlı diğer bütün kuruluşlar yeniden düzenlenecek. Ülkemizde oluşan kayıt dışılığı minimum seviyeye indirmek için de bir takım tedbirler almaya başladık kredi tahsisi için ise projeler desteklenmeye devam ederken sanayide kullanılacak olan yeşil dönüşümü ön plana çıkarmayı hedefliyoruz’ diye açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan

screenshot-7.jpg

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıklamasında, cari açığın en çok dikkat ettikleri ve üzerinde çalışma yaptıkları konuların başında geldiğini belirterek, savunma sanayinde meydana gelen gelişmelerden sonra yapısal cari açıkta bir miktar da olsa azalmanın meydana geldiği belirtti. Ancak cari açık sürecinde daha kat edilmesi gereken birçok mesafenin olduğunun altını çizdi.

Altın piyasasında düzenlemelerin yapılacağını belirtirken piyasadaki aracı kuruluşlar kuyumcular defineciler ve diğer kuruluşların yeniden düzenleneceğini belirtti. Maliye Bakanı Lütfi Elvan altın piyasası konusunda bazı değişiklikler ve alındığını vurgulayarak şu açıklamayı yaptı ‘Altın piyasası, kıymetli maden aracı kuruluşları, kuyumcular, rafineriler ve bu piyasaya bağlı bütün kuruluşlar kıymetli madenlerin yurtdışına satışı sonrasında ortaya çıkan veriler de daha şeffaf ve incelenebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz.

Ayrıca piyasada oluşan kayıt dışılığı minimum seviyeye indirmek için de gerekli tedbirler alınmaya başlandı diye açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlını Lütfen Elvan sonraki süreç için ise kredi tahsislerinde ve projelerin desteklenmesi için sanayideki yeşil dönüşümünü ön plana çıkarılmaya çalışıldığının hedeflendiğini belirtti. Cari açıkla mücadele sürecinde kredi desteklerinin de temmuz ayı ile birlikte başlayacağını vurguladı Öncelikle yapısal cari açığın azaltılması ihracat tabanının genişletilmesi, uluslararası standartlara uygun değerli ve kıymetli maden piyasası oluşturulması sanayide yeşil dönüşüm sürecinin tamamlanması olmak üzere cari dengeyi sağlamak için 4 faktör üzerinde durulduğunun altını çizdi. Ayrıca bu süreçte ilgili kurum ve kuruluşlar arasında görev dağılımının da yapıldığını belirtti.