133 Farklı Mesleğe Dev Hibe Açıklaması! Neredeyse Tüm Vatandaşlara

133 Farklı Mesleğe Dev Hibe Açıklaması! Neredeyse Tüm Vatandaşlara

Ticaret Bakanlığından esnafı rahatlatmak ve destek olmak için kira, hibe ve nakdi destek. Başvurular başladı Mart ayı sonuna kadar devam ediyor. Ticaret Bakanlığının yapmış olduğu açıklama doğrultusunda 133 mesleğe hibe desteği.

 

Ticaret Bakanlığından esnafı rahatlatmak ve destek olmak için kira, hibe ve nakdi destek. Başvurular başladı Mart ayı sonuna kadar devam ediyor. Ticaret Bakanlığının yapmış olduğu açıklama doğrultusunda 133 mesleğe hibe desteği. Bu destekte 1 milyon 109 bin kişi başvuru yaparken 2 milyar 69 milyon ödeme sağlandı. Başvuruların genel şartları nelerdir? Kimler başvuru yapabilir?

screenshot-6.jpg

 Yüzbinlerce esnaf için rahatlatacak bu desteler için başvurular Mart ayı sonuna kadar devam edecek. 133 meslek dalına destek sunulurken, 1 milyon 109 bin kişi başvuru yaparken 2 milyar 69 milyon Türk Lirası ödeme yapıldığı açıklandı. Ticaret Bakanlığı yapmış olduğu açıklamasında Halkbank’ ın 756.000 üzerinde esnafa 18.5 milyar Türk Lirası ve bunu faiz indirimli olarak kredi kullanıldığı açıklandı. 2.5 milyondan fazla esnaf için destekler başladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ ın kararı ile düzenlenen ve uygulanmaya başlayan bu hibe destekleri başlatıldı ve 2.5 milyon esnaf için ödemeler başladı. Halkbank’ ın ayrıca bu sene boyunca uygulayacağı krediler için faiz indirimi de gerçekleştirildi. Bu faiz indirimi yüzde elli oranındadır.

screenshot-8-001.jpg

Ayrıca işletme aletleri ve makineleri için 30.000 Türk Lirasına kadar destek sunuluyor ve kredi faizleri alınmıyor. Bu kapsamda esnafa 5 milyar destek sağlanıyor. Ayrıca esnaflar için yapılandırma fırsatı sunulurken, kira destekleri de verilmeye başlandı. Kira destekleri esnafa Aralık 2020 yılından önce işletme sahibi olan kişilere destek verilmektedir. Büyükşehirler için bu ödemeler 750 lira ise küçük şehirler için 500 lira olarak sunulmaktadır. Hibe destekleri için son başvuru gününü 31 Mart olarak belirlediler. 133 ayrı meslek gurubu için toplamda onaylanan 1 milyon 109 bin 737 kişinin başvurusu onaylanmıştır ve toplamda 2 milyar 69 milyon 527 bin Türk Lirası ödeme sağlandığı belirtildi.

screenshot-7.jpg

Toplamda ise 18.5 milyarlık kredi verildi. Halkbank esnaflar için 25.000 Türk Lirasına kadar 36 ay vadeli yıllık 4.5 faiz oranında 6 ay sonra ödemeli kredi veriyor. Bu kredi desteklerinden yüzbinlerce esnaf yararlandı. Toplamda 18.5 milyar kredi sunuluyor.