Öğrencilere Verilen Şartlı Eğitim Yardımı

Devlet, çocuklarını maddi sıkıntılar neticesinde okula gönderemeyen ailelere, şartlı eğitim yardımı adı altında maddi destek sağlamaktadır.

30 Temmuz 2021 17:26 Ekonomi
Öğrencilere Verilen Şartlı Eğitim Yardımı

Devlet, çocuklarını maddi sıkıntılar neticesinde okula gönderemeyen ailelere, şartlı eğitim yardımı adı altında maddi destek sağlamaktadır. Bu yazımızı, sonuna kadar okuyarak; şartlı eğitim yardımı nedir, başvuru şartları nelerdir ve nasıl başvuru yapılır? Gibi sık sorulan bu soruların detaylı yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

sdgsdfg.jpg

 

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Kim Verir?

Şartlı eğitim yardımı adı altında devlet, maddi olanakları yetersiz olmasından dolayı çocuklarını okula gönderemeyen aileler için oluşturulmuş bir yardım türüdür. Yardıma muhtaç olmakla birlikte çocuklarını okula gönderemeyen tüm aileler, şartlı eğitim yardımı başvurusunda bulunabilir. Devlet, Şartlı eğitim yardımı başvurusunda bulunan kişilerin gerçekten yardıma muhtaç olduğuna kanaat getirirse, Bu yardımdan yararlanmasını sağlar.

Öğrencilere Destek Amacıyla Verilen Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin eğitim masraflarını karşılamak için ailelere verilen şartlı eğitim yardımı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından maddi sıkıntıları olan ailelere verilmektedir. Fakat bu yardımdan yararlanmak için ailelerin, nerelerde şartları taşıması gerekir. Başvuru Şartları şunlardır;

 • Yardım başvurusunda bulunmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Başvuruda bulunan Aylin'in Şartlı eğitim yardımına ihtiyaç duyduklarını kanıtlaması için gelir belgesi çıkarmaları gerekmektedir,
 • Ailenin, sigortalı bir işte çalışmıyor olması, gibi şartları taşıması gerekir. Bu şartları taşıyan herkes, ŞEY (şartlı eğitim yardımı)’e başvuruda bulunabilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı başvurusu için aileler, en yakın Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfına, gelir belgesi ile birlikte başvuruda bulunması gerekmektedir. Şartlı eğitim yardımı başvuruda bulunan aile, şart eğitim yardımından yararlanacak kadar ihtiyacı bulunuyorsa, yetkili merciler tarafından şartlı eğitim yardımı iki ayda bir öğrencilerin ailesine verilmektedir.  Başvurunun onaylanıp onaylanmadığını ise, öğrenci ailelerinin başvuru formuna kaydettiği telefon numarasına SMS ile bilgilendirilir.

ibb-den-63-bin-236-universiteliye-egitim-yardimi-841118-5.jpg

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar Ödenir?

Çocuklarını okula göndermede maddi zorluk çeken ailelere devlet, çocuk başına iki ayda bir maddi yardım desteği sumaktadır. Erkek ve kız öğrencilerine göre şartlı eğitim yardımı miktarı değişmektedir. Çocuk başına verilen yardım miktarı şöyledir;

 • İlkokula giden erkek öğrenciye 35, kız öğrenciye 40 TL,
 • Liseye giden erkek öğrenciye 50, kız öğrenciye 60 TL

Yukarıda yer verilen öğrenci başına yardım parası, devlet tarafından; ocak, mart, mayıs, temmuz, eylül ve kasım aylarında, çocukların anneleri adına veya annelerinin adına açılmış olan PTT hesabına yatmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımını Kim, Nereden Alınır?

Şartlı eğitim yardımı başvurusu onaylanan aileler, PTT şubesine giderek şube içerisinden T.C kimlik numaraları ile yardım parasını alabilecekleri gibi öğrencinin annesi üzerine açılmış olan PTT hesap kartıyla ATM'den de çekebilir.

Öğrencilere Verilen Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama Yöntemleri

Şartlı eğitim yardımı başvurusu yaptıktan sonra aileler, başvurunun onaylanıp onaylanmadığını 3 farklı şekilde sorgulayarak öğrenebilmektedir.

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başvuru Sorgulanma

Şartlı eğitim yardımı başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapıldığı gibi, başvurunun onaylanıp onaylanmadığını da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla öğrenebilirsiniz. 

 1. ALO Yardım Başvuru Sorgulama

Devlet tarafından öğrencilere  verilen şartlı eğitim yardımı başvuru sonucunu öğrenmek için, ALO 144 numarayı arayarak, başvuru sonucunu dakikalar içinde öğrenebilirsiniz.

 1. E- Devlet Üzerinden Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı başvuru sonucu sorgulamanın bir diğer yöntemi, e devlet üzerinden öğrenmektir. Bunun için e devlet sayfanıza T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak  arama kısmında ‘maddi yardım başvurusu yazarak sorgulayabilirsiniz.

E Devlet sistemine kayıtlı değilseniz, en yakın PTT şubesine giderek 2.5 TL karşılığında bir şifre alabilirsiniz  Zaten bir şifreniz var ve şifrenizi unuttuysanız, e devlet giriş panelinde yer alan ‘şifremi unuttum butonuna tıklayarak, yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

seys-yardimi-700x420.jpg

Öğrencilere Verilen Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Devlet tarafından öğrenci ailelerine eğitim için verilen şartlı eğitim yardımı, başvurunun onaylanmasından sonra, bazı durumlarda kesilebilmektedir. Şartlı eğitim yardımının kesildiği durumlar;

 • Öğrencinin okuldan atılması durumunda,
 • Öğrencinin, okulda kaydı bulunmasına rağmen, okula gelmemesi,
 • Öğrencinin, belirlenen devamsızlık durumları dışında devamsızlık etmesi,
 • Ailenin, maddi durumunda değişikliğin yalanması ( gelir veya mal varlığının artması)
 • Ailenin, sigortalı bir işte başlaması gibi durumlar, öğrenci ailesine verilen şartlı eğitim yardımının kesilmesine neden olmaktadır.

Sonuç

Devlet, çocuğunu okula göndermek için maddi zorluklar çeken tüm ailelere, şartlı eğitim yardımı adı altında yardımda bulunmaktadır. Bu yardımı sadece ihtiyacı olan ailelere verilmektedir. Devlet, ailenin gerçekten ihtiyacı olup olmadığını anlaşmak için, gelir belgesi gibi daha bir çok şart aramaktadır. Şartlı eğitim yardım miktarı, her ne kadar az olsa da öğrencilerin eğitim masraflarını karşıladığından dolayı, faydalı bir yardımdır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler