Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir? Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Türkiye’de ekonominin dengesizliği vatandaşların, aldığı maaş ile ay sonunu getirmelerini zorlaştırmaktadır.

30 Temmuz 2021 17:20 Ekonomi
Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir? Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Türkiye’de ekonominin dengesizliği vatandaşların, aldığı maaş ile ay sonunu getirmelerini zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı herkes kredi kartı almak için bankalarda sıralara girmektedir. Ne yazık ki, kredi kartı olan vatandaşlar ise kredi kartı limiti nasıl artırılır, verilen kredi kartı limiti neye göre belirlenir? Gibi sorulara detaylı yanıtlar beklemektedir. İşte biz de, bu yazımızda sıkça sorulan bu sorular hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

credit-card-851506-1920.jpg

 

 

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Hiçbir banka, vatandaşa kendi kafasına göre yüksek limitli kredi kartı veremez. Çünkü kredi kartı limiti, vatandaşın işine ve aldığı maaşa göre değişir. Merkez Bankası’nın talimatları ile vatandaşa verilen kredi kartı limitinin, vatandaşın aylık gelirinin %70’ini geçemez. Örneğin; aylık 3.000 TL bir geliriniz varsa alacağınız kartın limiti en fazla 2.100 TL’dir. Tabi, bazı durumlar istisna kabul edilebilir.

Sigortalı bir işte çalışıyor veya bir devlet memuruysanız, gelir belgeniz zaten müşterisi olduğunuz bankada kayıtlıdır. Fakat resmi kurumlar tarafından görünen bir geliriniz yoksa ek gelir belgesi diye adlandırılan diğer belgeniz ile kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Örneğin; Çiftçi iseniz ÇKS belgesi ile kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi kartı limiti, kişinin gelir durumuna göre değişmektedir. Ancak kredi kartı limitiniz, yasalar ile belirlenen gelirinizin %70’ini geçmemişse,  kredi kartı limitinizin artması için müşterisi olduğunuz bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Banka, kredi notunuzu ve kredinin düzenli olarak yatırıldığı kanısına varırsa, kart limitinizi otomatik olarak artırır.

Ayrıca daha fazla bir gelire sahip olan bir işe başladığınız da bankalar, kredi kartı limitinizi otomatik olarak da artırabilir. Kredi kartı limiti, kredi notunuza ve düzenli ödemenize göre artış yapıldığı gibi, tam tersi durumlarda kredi kart limitini de düşürebilmektedir. Eğer, kart borcunuzu düzenli bir şekilde ödemediğiniz taktirde kartınız kullanıma kapatılır.

Kredi Kartı Kullanıma Kapatıldı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz taktirde ‘kredi kartı kullanıma kapatıldı’ gibi bir ibare ile karşılaşmanız mümkündür. Bu ibare, E posta adresinize veya cep telefonunuza sms ile gelebilir. Bu ibare ile karşılaştıktan sonra, en kısa süre içine kart borcunuzu ödeyin. Aksi durumda bu, sizin kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi kartı borcunu ödedikten sonra kartınız otomatik olarak kullanıma açılacaktır. Eğer, kredi kartı borcunuzu ödedikten sonra kredi kartınız kullanıma açılmazsa, müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak veya en yakın şubeye giderek, detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. 

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Merak edilen bir soru daha, Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır? Kredi başvurusu için kredi kartı almak istediğiniz bankanın müşterisi olmak zorundasınız. Eğer kredi kartı başvurusunda bulunmak istediğiniz bankanın müşterisi değilseniz, en yakın şubesinden hesap oluşturarak müşterisi olabilir ve hemen ardından da kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

asdazcz.jpg

Müşterisi olduğunuz bankaya kredi kartı başvurusunda bulunacaksanız, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, mobil internet bankacılığı üzerinden veya en yakın şubeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi kartı limitini ise banka size, aylık gelirinizin %70’ni geçmeyecek şekilde ayarlar. Eğer kredi kartı ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirir iseniz, banka size limit artırma gibi imkanlar sunar.

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler