İşçiye çifte tazminat şansı: 6 aydan fazla çalıştıysanız…

Tüm işçilerin ve çalışanların mutlaka bilmesi gerekiyor. Özellikle pandemi sebebiyle pek çok kişinin işten çıkartıldığı şu günlerde çifte tazminata hak kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte tüm detaylar.

14 Ağustos 2021 12:17 Ekonomi
İşçiye çifte tazminat şansı: 6 aydan fazla çalıştıysanız…

 

 

Korona virüs salgını sürecinde ekonomik olarak birçok kişi zorluk yaşadı. Hem işverenler de hem de işçiler açısından oldukça zor bir dönem oldu. İşçi çıkarma yasağının ardından da pek çok kişi işsiz kaldı. İşsiz kalan kişilereyse çifte tazminat hakkı sağlandı.

ferhat-haberay-kopyasi-70.jpg

Kıdem Tazminat Şartları

Kıdem tazminat şartları ise birçok kişi tarafından merak ediliyor. Yukarıda bahsedildiği gibi işçin alacağı iki tazminat bulunmakta bunlardan ilki kidem tazminatı. Kıdem tazminatı alabilmek içinse aynı iş yerinde minimum 1 yıl çalışmanız gerekmekte. İkinci şartsa işçinin kendisi istek ve kusur dışında, işveren tarafından işten çıkarılmasıdır.ferhat-haberay-kopyasi-69.jpg

Kıdem Tazminat Şartları Nelerdir?

Yasaklarımıza göre 1475 sayılı yasanın 14. Maddesinde bazı istisnalar da bulunmakta. Şöyle ki istifa edildiğinde de bazı durumlarda kıdem tazminat alınabilir. Fakat bununla birlikte ek bir tazminat daha bulunuyor. Kıdem tazminat hesaplanıyorken her yıl için bir brüt ücret olarak verilmekte.

ferhat-haberay-kopyasi-68.jpg​​​​​​​

İşsiz Kalanlara İkinci Tazminat Hakkı

Bunların yanı sıra işten ayrılan işçiler içinde ikinci bir tazminat ödemesi daha bulunmakta. Bunun ismi de ‘ihbar tazminatı’ denilmekte. Üstelik ihbar tazminatı alabilmek için kıdem tazminatını hak etme şartı da bulunmamakta. Ayrıca kıdem tazminatında aranan 1 yıl şart, ihbar tazminatında aranmamakta. İşçinin sadece 6 ay çalışması yeterli oluyor.

Kanunlara göre işverenin de işçinin de iş sözleşmesini feshedeceğini belirli bir süre önce karşı tarafa bildirme zorunluğu bulunmakta. Bu süreyi de o işyerindeki kıdeminiz yanı çalışma zamanlarınız belirlenmekte. Bu süreye tabi olmadan işten çıkarılan işçilere kıdemine göre ihbar tazminatı peşin olarak ödenmekte.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler