Ev kadınları da emekli olacak: son tarih 31 Ağustos!

Kısa çalışanları da kapsayan emeklilik fırsatında ödemeler indirimli olacak. Yapılandırmadan isteğe bağlı olarak primini kendi yatıran ev kadınları ismi süreli çalışanlar da faydalanabilecek. Fırsatı kaçırmamak için son tarih 31 Ağustos.

10 Ağustos 2021 10:42 Ekonomi
Ev kadınları da emekli olacak: son tarih 31 Ağustos!

Milyonlarca insanın nefes aldığı barış yasasıyla birlikte kısmi çalışanlardan ev kadınlarına kadar milyonlarca kişiyi ilgilendiren ‘isteğe bağlı’ topluluk sigorta primlerine ilişkin borçlarda yapılandırılabilecek. İşte tüm detaylar ve bilgiler…

ferhat-haberay-kopyasi-47.jpg

Ödemeler Nasıl Olacak?

İsteğe bağlı olarak sigortasını başlatan ancak primini yatıramayanların 1 yıl boyunca zamanları bulunuyor. Bu 1 sene içerisinde primlerinin yatırılmaması durumunda sigortalılık süresine sayılmamakta.

ferhat-haberay-kopyasi-46.jpg

Bu doğrultular çerçevesinde ev hanımları 12 aylık dönem içerisinde ödenmeyen primleri için yapılandırmaya başvurarak taksit fırsatından doğrudan faydalanabilecek. Borcun meydana geldiği zamandaki ana para tutarını enflasyon farkıyla takti veya peşin ödeme şansları da bulunuyor. Parayı peşin ödeyen yurttaşların enflasyon farkın​​​​​​​ın %90’ının silinmekte olduğunu hatırlatmakta fayda var.

ferhat-haberay-kopyasi-45.jpg​​​​​​​

Kısa Çalışanları da Kapsıyor!

Kısmi süreli olarak yani 1 ay içerisinde 30 günden az çalışan yurttaşlar, primlerini yatırarak eksik günlerini aynı ay içerisinde 30’a tamamlayabiliyor. Bu çerçevede isteğe bağlı olarak sigorta primleri 4/a kapsamında değerlendirilecek.

ferhat-haberay-kopyasi-44.jpg​​​​​​​

Kısmı süreli çalışan yurttaşlar da son 12 aylık dönem içinde ödenmemiş primler için yapılandırma haklarından doğrudan faydalanabilecek. Kısmı süreli olarak çalışan sanatçılar, taksi, dolmuş şoförleri, tarım sigortalıları, ev hizmetlerinde çalışanlar da yapılandırma kapsamında doğrudan borçlarını taksitlendirebilicekler.
 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler